SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI „Dzień Babci i Dziadka” PRZEPROWADZONEJ DNIA 22.01.2019 r. PRZEZ ALEKSANDRĘ LIBERADZKĄ
W PRZEDSZKOLU NR 7 W ŁOWICZU
TEMAT TYGODNIA: „Babcia i dziadek”
TEMAT DNIA: „Moi dziadkowie”
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do osób starszych;
prezentowanie się przed społecznością przedszkolną i zaproszonymi gośćmi, pokonywanie lęku i nieśmiałości.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
zapamiętuje i recytuje rolę, wiersz;
śpiewa piosenki i kolędę;
improwizuje ruchem treść piosenek;
uważnie słucha wykonania innych dzieci;
czeka na swoją kolej;
formułuje treść życzeń;
składa życzenia babciom i dziadkom;
wręcza upominek (laurki);
zaprasza babcie i dziadków na poczęstunek;
zaprasza babcie i dziadków do udziału w konkursach, grach i zabawach;
tańczy z kolegami/koleżankami oraz dziadkami
przestrzega reguł zabaw i gier;
pomaga babciom i dziadkom w wykonywanych czynnościach (współuczestniczy
w konkursach).
METODY:
czynne (zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka, samodzielnych doświadczeń);
słowne: rozmowy, objaśnienia, instrukcje;
oglądowe (percepcyjne): udostępnianie sztuki.
FORMY PRACY:
zbiorowa;
indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz B. Formy „Kocham babcię, dziadka”, rymowanki własnego autorstwa (role), piosenka „Babciu, droga babciu”, Piosenka „Piosenka
o niezdrowym jedzeniu”, piosenka „Owocowy blues”, podkład muzyczny do kolędy „Lulajże Jezuniu”, utwory do tańca: „Boogie woogie”, „Labada”, „Jedzie pociąg” i inne, odtwarzacz CD, mikrofon, laurki dla babć i dziadków, krawaty, kredki, kartki dużego bloku, jogurt, kubeczki, łyżeczki, gazeta, balony, naklejki (odznaki).
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
1. Przywitanie gości przez dyrektora i nauczycielki.
2. Zaprezentowanie części artystycznej z okazji Dnia Babci i Dziadka (załącznik 1).
3. Nagrodzenie dzieci za występy (pochwała słowna).
4. Wręczenie babciom i dziadkom własnoręcznie wykonanych przez dzieci laurek.
5. Składanie przez wnuczęta życzeń gościom.
6. Zaproszenie babć i dziadków na słodki poczęstunek.
7. Zaproszenie gości do udziału w tańcach, zabawach i konkursach (załącznik 2).
8. Podziękowanie gościom za przybycie na uroczystość.
Załącznik 1
Inscenizacja z okazji Dnia Babci i Dziadka według pomysłu własnego
z utworami muzycznymi – piosenkami i kolędami różnych autorów.
WSTĘP:
Dziecko 1: Witajcie drodzy goście, wszyscy się cieszymy,
że pomimo karnawału dziś do nas przybyliście.
Wiemy, że lubicie tańce i zabawy. My też!
Na balu przebierańców we wtorek świetnie bawiliśmy się.
Dziecko 2 i 3: Jednak najbardziej czekaliśmy na dzisiejszą uroczystość.
Dzień Babci i Dziadka to dla przedszkolaków nie lada gratka.
ALE JUŻ DOSYĆ GADANIA, TERAZ PRZYSZEDŁ CZAS PREZENTOWANIA.
BABCIU DZIADKU CZY SIEDZICIE WYGODNIE?
Dziecko 4 i 5: Zawsze kiedy nas odwiedzacie, zadajecie pytań wiele.
Czy byliśmy grzeczni,
czy rodziców i pań w przedszkolu słuchaliśmy.
Czy obiadki pięknie zjadaliśmy.
Dziś my zadamy Wami pytań pare,
słuchajcie nas uważnie
i odpowiedzcie na nie...
Piosenka „Babciu, droga babciu” z albumu „Przedszkolne przeboje: Zuchy” (2011 r.) (Dzieci w piosence śpiewanej a kapela zadają pytania, a goście udzielają odpowiedzi.
Przy czym pierwsza i druga zwrotka dotyczy babci, a trzecia i czwarta dziadka.)
Dziecko 6, 7, 8, 9: Już wystarczy tych braw, dziękujemy.
Prosimy zostawić siły na potem.
Dziecko 10, 11, 12, 13: A teraz jeszcze o jednej rzeczy wspomnieć chcieliśmy,
bo w tych emocjach prawie zapomnieliśmy.
Dziecko 14 i 15: W piątek w muzeum odbyła się wielka uroczystość.
Świętowaliśmy otrzymanie ogólnopolskiego certyfikatu.
O tym, że zdobycie go niełatwe jest
najlepiej nasza pani dyrektor wie.
Ona szczególnie troszczy się i dzięki niej „Wiosenka”
od wielu lat przedszkolem promującym zdrowie jest.
Dziecko 16 i 17: My przedszkolaki z grupy czwartej
swoich rodziców i pań słuchamy.
Wzorowo się zachowujemy
i młodszym kolegom i koleżankom
dobry przykład dajemy.
Dziecko 18 i 19: Wiemy o bezpieczeństwie i o ruchu drogowym.
Jak spędzać wolny czas i że sport to zdrowie.
Jak dbać o higienę i co należy jeść
by długim i szczęśliwym życiem cieszyć się.
Dziecko 20 i 21: Już Wam drodzy goście dłużej nie „gadamy”
tylko po prostu znowu zaśpiewamy.
Babciu, dziadku dokładnie słuchajcie,
zdradzimy Wam sekret
co da Wam zdrowie,
nawet gdy za oknem zawierucha.
Piosenka pt.: „Piosenka o niezdrowym jedzeniu” z albumu „Piosenki zdrowych dzieci” (2015 r.), artysta: Orkiestra Dni Naszych
(Dzieci słowami piosenki wyliczają niezdrowe jedzenie, którego należy unikać i dają gościom rady na temat zdrowego odżywiania.)
Dziecko 22, 23 i 24: Kochani goście nasze występy dobiegają końca.
Zaraz owacjom nie będzie końca.
Ale jeszcze o czymś ważnym wspomnieć musimy.
W środę nasza koleżanka Madzia
w konkursie kolęd wyróżnienie zdobyła.
Posłuchajcie proszę, jak tego dnia
pięknie śpiewała...
Dziecko 25: Kolęda pt.: „Lulajże Jezuniu”
(utwór śpiewa solistka, a ostatnie powtórzenie refrenu cała grupa)
Wiersz B. Formy pt.: „Kocham babcię i dziadka” (recytują wszystkie dzieci)
Kocham mocno babcię, dziadka -
to nie żarty moi mili.
Dzisiaj im życzenia składam,
by sto latek jeszcze żyli.
Kiedy smutek mnie ogarnia
i wszystkiego mam już dosyć,
dziadek mocno mnie przytuli,
o to go nie trzeba prosić.
Gdy pomyślę o łakociach,
babcia zaraz coś upiecze.
Muszę przyznać - te wypieki
najwspanialsze są na świecie.
Babcia z dziadkiem w wolnych chwilach
przekazują wciąż wytrwale
swym kochanym wnukom, wnuczkom
rad życiowych całą gamę.
Piosenka z improwizacją ruchową „Owocowy blues” z albumu pt.:„Piosenki dla przedszkolaka”, cz. 1., tekst Ewa Standmuler (wykonują wszystkie dzieci)
Załącznik 2
Zabawy, konkursy i tańce do wyboru
1. Konkurs „Wiązanie krawatów wnuczętom”.
2. Taniec „Boogie woogie”.
3. Konkurs „Portret wnuczki/wnuczka”.
4. Konkurs „Taniec na gazecie”.
5. Konkurs „Karmienie babci jogurtem”.
6. Taniec „Labada”.
7. Konkurs „Taniec w parach z balonem”.
8. Taniec na zakończenie „Pociąg”.