SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4-LATKÓW
Temat zajęcia: „Parasol”
Cel główny:
- rozwijanie wrażliwości plastycznej dzieci poprzez stosowanie różnorodnych technik plastycznych.
Cele szczegółowe:
- wyrażanie nastroju poprzez zastosowanie techniki mokre w mokrym, frottage,
- uwrażliwianie dzieci na piękno zjawisk atmosferycznych,
- zachowanie ładu i porządku na miejscu pracy.
Metody pracy:
słowne - pogadanka, wiersz, instrukcja (omówienie techniki „mokre w mokrym”)
oglądowa – pokaz,
czynna - praktyczna działalność dziecka – wykonanie pracy plastycznej,
Formy: zajęcia z całą grupą, indywidualnie.
Środki dydaktyczne: wiersz „Listopad” W. Grodzieńskiej, tusz, farby, pędzle, gąbki, szary papier.
Przebieg zajęć:
1. Przygotowanie stanowisk pracy, przyborów i materiałów (podkładki, naczynia na wodę, gąbki, pędzle, arkusze papieru).
2. Słuchanie wiersza „Listopad” W. Grodzieńskiej
„Listopad”
Wyszedł sobie do ogrodu
Stary, siwy pan Listopad.
Grube palto wdział od chłodu
I kalosze ma na stopach.
Deszcz zacina, wiatr dokucza,
Pustka, smutek dziś w ogrodzie.
Pan Listopad cicho mruczy:
- Nic nie szkodzi, nic nie szkodzi...
Po listowiu kroczy sypkim,
Na ławeczce sobie siada.
-Chłód i zimno, mam dziś chrypkę,
Trudna rada, trudna rada!
Siedzi w oknie Misio bury,
Obok niego lalka Doda.
-Spójrz, lalusiu, jakie chmury,
Straszna dzisiaj niepogoda!
I żałuje listopada,
Że tak ziębnie, że tak moknie.
- Pójdź staruszku – Miś powiada –
Tutaj cieplej jest na oknie.
3. Pogadanka, odwołanie się do przeżyć dzieci. Szukanie wyrazów określających deszcz: siąpi, leje, zacina, pada, szumi, pluszcze, rozmywa, deszcz jesienny, wiosenny.
4. Podanie tematu i omówienie techniki wykonania pracy – mokre w mokrym. Pokaz.
5. Twórcza praca dzieci.
- własna interpretacja tematu,
- eksperymentowanie w zakresie podanej techniki w celu uzyskania dodatkowych wartości plastycznych (kreski, kropki, łagodzenie i nasilenie koloru).
6. Porządkowanie miejsc pracy.
7. Wystawa i analiza prac.
- próba odpowiedzi na pytanie: w których pracach najlepiej został wyrażony nastrój deszczowego dnia?
Opracowanie scenariusza
i przeprowadzenie zajęcia:
mgr Anna Ślusarczyk