SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY PRZEDSZKOLNEJ
DZIECI 5, 6 – LETNICH
Temat: „ Wiosna, lato, jesień, zima – człowiek czasu nie zatrzyma”.
Cele ogólne:
• Stwarzanie sytuacji do rozwijania postawy twórczej;
• Rozpoznawanie zmian pogodowych, charakterystycznych dla poszczególnych pór roku;
• Kształtowanie umiejętności współpracy w zespole;
• Nabywanie umiejętności przeliczania, liczenia i porównywania elementów;
• Nabywanie umiejętności rozpoznawania liter i globalnego czytania;
• Uwrażliwianie na piękno słowa literackiego i muzyki poważnej;
• Ćwiczenie koncentracji uwagi i współpracy w zespole;
Cele operacyjne – dziecko;
• Zna nazwy kolejnych pór roku i ich cechy charakterystyczne;
• Porównuje elementy używając określeń: więcej, mniej, tyle samo;
• Rozwiązuje zadania w zakresie dodawania i odejmowania na konkretach, operując liczbami i cyframi 1 - 6;
• Prawidłowo używa liczebników porządkowych;
• W skupieniu słucha utworu literackiego i muzycznego;
• Improwizuje ruchem do muzyki poważnej;
Pomoce:
• Ilustracje czterech pór roku;
• Obrazki z elementem charakterystycznym dla poszczególnych pór roku – po jednym dla każdego dziecka;
• Napisy: wiosna, lato, jesień, zima – dla każdego dziecka jeden wyraz;
• Puzzle czterech „chmur” z papieru szarego - dla każdego dziecka jeden element;
• Kolorowe kredki;
• Wiersz A. Łady – Grodzickiej pt. „Sześć parasoli” oraz sylwety parasoli;
• Podstawki, kasztany, cyfry 1 – 6 dla każdego dziecka;
• Duże cyfry 1 – 6 do wyeksponowania w sali;
• Zestaw napisów „TAK”, „NIE” dla każdego dziecka;
• Nagranie utworu muzycznego A. Vivaldiego „Cztery pory roku – jesień”;
• Kolorowe wstążki z bibuł;
• Schematy minek wesołej i smutnej.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie zabawą integracyjną „Witam dzieci, które...” (są wesołe, wyspane, zmęczone, mają krótkie, długie włosy – itp.);
2. „Co to za pora roku?” – prezentacja ilustracji pór roku wraz z podpisami – dzieci opisują krajobraz charakterystyczny dla wiosny, lata, jesieni i zimy;
3. Głośne wymienianie nazw pór roku, ze zwróceniem uwagi na cykliczność ich występowania;
4. Losowanie obrazków z elementem charakterystycznym dla pór roku – dziecko przyporządkowuje swój obrazek do odpowiedniej ilustracji na tablicy;
5. Przeliczanie umieszczonych pod ilustracjami obrazków – operowanie określeniami: więcej, mniej, tyle samo;
6. „Za co lubię wiosnę, lato, jesień, zimę?” – wypowiedzi dzieci;
7. „Deszcz napisów” – dzieci odczytują globalnie napis: wiosna, lato, jesień, zima;
8. „Chmurka – puzzle”:
• Dzieci gromadzą się zgodnie z wylosowanymi napisami przy czterech stanowiskach, gdzie otrzymują fragment papieru szarego, na którym rysują coś, co kojarzy się im z daną porą roku;
• W grupach dzieci składają ze swoich elementów chmury;
• Prezentacja i omówienie prac;
9. Zagadka: „Co to za pani w złocie, czerwieni, sady maluje, lasy przemieni?” (Jesień);
10. Słuchanie wiersza A. Łady – Grodzickiej „Sześć parasoli” – wykorzystanie do wprowadzenia liczby i cyfry 6:
Kiedy deszcz na dworze pada
To w szatni stoi...
Kolorowych parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy – floresy,
To parasol Teresy.
Drugi – w czerwone kółka,
To parasol Jurka.
Trzeci – beżowy w kropki,
To parasol Dorotki.
Czwarty – żółty w ciapki,
To parasol Beatki.
Piąty – w ciapki zielony,
To parasol Iwony.
Szósty – niebieski w kratkę
Wybrał sobie Małgorzatkę.
Z Małgorzatką chodzi wszędzie
I czeka aż deszcz będzie.
11. Prezentacja na tablicy sylwet sześciu parasoli z wiersza, ponumerowanych według kolejności występowania;
• Omówienie wyglądu każdego parasola;
• Zabawa dydaktyczna: „Którego parasola brakuje?” – dzieci odwracają się tyłem do tablicy, nauczyciel odpina jeden parasol; następnie dziecko mówi, którego brakuje i jak wyglądał;
12. Ćwiczenia w liczeniu i przeliczaniu z wykorzystaniem kasztanów na podstawkach i zestawu cyfr 1 – 6 (według instrukcji nauczyciela);
13. Improwizacja ruchowa do utworu A. Vivaldiego „Cztery pory roku – jesień”:
• Dzieci z kolorowymi wstążkami tańczą w rytm muzyki, gdy ta cichnie, ustawiają się w odpowiednio licznej gromadce przy wyeksponowanych w sali cyfrach 1 – 6;
14. Zabawa dydaktyczna „Prawda – fałsz”;
• Dzieci otrzymują zestaw napisów „TAK”, „NIE”;
• Nauczyciel wypowiada zdanie o porach roku, a dzieci przez podniesienie kartki z odpowiednim napisem wskazują, czy jest to wypowiedź prawdziwa, czy fałszywa;
• Przykłady wypowiedzi:
- wiosną kwitną pierwsze kwiatki po zimie;
- latem jemy lody, bo jest gorąco;
- jesienią jedziemy na wakacje i kąpiemy się w morzu;
- zimą robimy ludziki z kasztanów i żołędzi;
- jesienią zbieramy grzyby;
- wiosną kolorowe liście spadają z drzew;
- zimą lepimy bałwana ze śniegu;
- jesienią bywa słonecznie i ciepło, liście są kolorowe, mówimy wtedy, że to „złota, polska jesień”;
- jesienią pada deszcz, chodzimy pod parasolem, jest zimno, mówimy wtedy, że to „szaruga jesienna”;
- latem niektóre zwierzęta robią zapasy na zimę;
15. Ewaluacja zajęć – dziecko kładzie napis „TAK” na mince wesołej lub „NIE” na mince smutnej, w zależności od tego jak czuło się podczas zajęć.