SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data: 15.04.2019
Grupa: 6-latki
Temat :,, W krainie bajki i baśni”- prawo dziecka do wyrażania swoich emocji.
Cele operacyjne :
Dziecko:
rozwija możliwość słuchową
rozwija kreatywność muzyczną
kształci poczucie rytmu
Metody:
• słowna: instrukcja słowna,
• czynnościowa: zadań stawianych do wykonania,
• aktywizująca: działań twórczych.
Forma organizacyjna : zespołowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
płyty CD z muzyką
instrumenty muzyczne: bębenek, talerze, tamburyn
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia słuchowe ,, Co to za dźwięk?”
Dzieci siedzą na podłodze w kole. Z płyty CD dobiegają do nich dźwięki. Dzieci maja za zadanie rozpoznać je i powiedzieć z jaka bajką im się kojarzy ten dźwięk.
/smok, owca, tętent koni, wilk, strzał, brzęczenie pszczół/ Dzieci dopasowują dźwięk do bajek.
2. Dostosowanie ruchu ciała do muzyki.
Dzieci stoją w rozsypce. Nogi złączone, ręce wzdłuż ciała. Akompaniament muzyczny rozpoczyna się cicho i wolno, potem stopniowo wzrasta/szybki i głośny/, na koniec słabnie, cichnie i zamiera. Dzieci wykonują ruchy całym ciałem, rozpoczynając od okrężnych ruchów głowy. Wraz z narastająca dynamiką ruchy ciała staja się szybsze. Dzieci włączają ręce barki, następnie górna część tułowia. Podczas wyciszenia akompaniamentu ruchy dzieci maleją aż do bezruchu.
3. Słuchanie piosenki ,, Bajka różne ma imiona”
Omówienie nastroju, budowy i treści piosenki
Wyklaskiwanie rytmu na ¾
4. Nauka refrenu piosenki.
5. Swobodna improwizacja wokalna na temat bohaterów znanych bajek.
Dzieci wymyślają krótkie zdania i próbują je zaśpiewać.
6. Zabawa w ,, Małego perkusistę”
Wybrane dzieci odtwarzają w dowolny sposób dowolny rytm refrenu piosenki na instrumentach /bębenek, talerze, tamburyn/
7. Utrwalenie słów refrenu piosenki.
8. Zabawa ,, Muzyczne sygnały”
Nauczyciel ustala z dziećmi rodzaj czynności wykonywanych przy odpowiednich sygnałach muzycznych:
Dźwięk wysoki – wspinanie się na palce
Dźwięki niskie – przysiad
Akordy – chodzenie na czworakach
Tryl – obrót dookoła własnej osi
9. Utrwalenie słów refrenu piosenki.