SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW 18.03.2019r.
Temat: Marcowa pogoda.
Grupa: dzieci 6-letnie
Prowadzący: Renata Dufek
Cele ogólne:
• Zapoznanie z charakterystycznymi zjawiskami w marcowej pogodzie;
• Rozwijanie zainteresowań środowiskiem przyrodniczym z najbliższego otoczenia.
Cel poznawczy:
• poznanie zjawisk atmosferycznych występujących w przyrodzie wiosną;
• poznanie umiejętności liczenia posługując się liczebnikami porządkowymi.
Cel kształcący:
• kształcenie umiejętności opowiadania o pogodzie w oparciu o tablice planszowe;
• kształtowanie umiejętności działań twórczych: plastycznych
i ruchowych;
• kształcenie słuchu fonematycznego.
Cel wychowawczy:
• wdrażanie zachowania bezpiecznego poruszania się po sali;
• przestrzeganie kolejności zgłoszeń w trakcie odpowiedzi.
METODY:
• słowna, poglądowa, czynna.
FORMY PRACY:
• praca z całą grupą;
• praca indywidualna dziecka.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• plansze z różną pogodą;
• ilustracje z elementami marcowej pogody;
• magnetofon, płyta CD z utworami piosenek pt.” Walczyk szczęśliwych dzieci” sł. Elżbieta Buczyńska, muz. Robert Wiórkiewicz,oraz „Żartowniś marzec”sł. i muz. Krystyna Gowik wiersz E. Stadtmuller pt. „Pokaż, pokaż, marcu, co tam mieszasz w garncu”;
• szyfonowe chusteczki, garnek, łyżka, klej, kredki, szpilka, korek;
• karta pracy z wyprawki „Olek i Ada” MAC -edukacja autorstwa Iwony Fabiszewskiej i Klaudii Wilk.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie dzieci i rodziców na zajęciu otwartym – zachęcenie do czynnego udziału rodziców.
1. Wejście dzieci do sali przy piosence „ Walczyk szczęśliwych dzieci”- ilustrowanie chusteczkami ruchów występujących w treści piosenki.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – odsłanianie tablic z różnymi stanami pogody ( deszcz, śnieg, grad, wiatr, świecące słońce). Rozmowa na temat aktualnej pogody w ostatnich dniach marca.
3. Analiza słuchowa wyrazów: „pogoda marcowa”.
• Podział wyrazu na sylaby, przeliczanie głosek, wyróżnianie pierwszej oraz ostatniej głoski w wyrazie.
• Przeliczanie kolejnych głosek za pomocą liczebników porządkowych.
• Którym miesiącem roku jest marzec?,
• Jak nazywa się miesiąc, w którym kończy się zima, a rozpoczyna się kalendarzowa wiosna.
4. Zabawa z wierszem E. Stadtmuller pt. „Pokaz, pokaż, marcu, co tam mieszasz w garncu”” .
Nauczycielka wita wszystkie dzieci i rodziców, którzy lubią, gdy np. świeci słońce, pada deszcz, pada śniegu itp. Dzieci i rodzice mają pomachać prawa ręką do nauczycielki.
• Prezentacja wiersza z ruchową ilustracją treści wiersza przy pomocy rekwizytów: garnka, łyżki drewnianej i różnych stanów pogody.
• Rozmowa na temat wiersza:
◦ nauczycielka pyta co mieszał marzec w garnku?
◦ jaki teraz mamy miesiąc?
◦ jaki będzie miesiąc po marcu?
◦ po czym można poznać, że wiosna jest już blisko?
• Wyjaśnienie przysłowia „W marcu jak w garncu”z wykorzystaniem garnka, sylwetek: słońca,chmur, kropli deszczu i płatków śniegu.
5. Zabawa ruchowa” Marcowa pogoda”.
Dzieci losują znaczki w kształcie słoneczek, chmurek, śnieżynek i kropli deszczu. Gdy gra muzyka dzieci swobodnie spacerują po sali. W momencie gdy melodia cichnie, dzieci zbliżają się do takiego samego symbolu leżącego na dywanie:
• głośne liczenie, ile jest dzieci w każdym zespole, których dzieci jest najwięcej, najmniej, a których tyle samo – wymiana symboli).
6. Wspólne rozwiązywanie zagadek na temat zjawisk atmosferycznych, które charakteryzują marcową pogodę.
7. Zachęcenie dzieci i rodziców do wspólnego wykonania pracy plastycznej „Zegar z marcową pogodą”. Przy stolikach przygotowane są karty pracy i przybory potrzebne do wykonania zegara pogodowego. Wspólne wykonanie wystawki prac plastycznych w sali. Każdego dnia dzieci będą miały zaznaczać jaką mamy pogodę w danym dniu – z rana, w południe, popołudniu. Nauczycielka zachęca dzieci i rodziców do obserwacji warunków atmosferycznych panujących na dworze.
8. Wspólna zabawa przy piosence „Żartowniś marzec”
• Dzieci i rodzice otrzymują instrumenty perkusyjne i wygrywają na instrumentach niektóre frazy piosenki np. kap,kap – grają bębenki, ciap, ciap – grają grzechotki, puk,puk- grają drewienka, uuuuuu – dzieci naśladują jak wieje wiatr z wykorzystaniem wstążek.
9. Na zakończenie dzieci i rodzice otrzymują słoneczka wycięte z kartonu. Ich zadaniem jest dorysować do słoneczka zadowoloną twarz – jeśli zajęcie się podobało, niezadowoloną - jeśli zajęcie się nie podobało. Gotowe słoneczka dzieci przypinają do tablicy „Marcowa pogoda”. Nauczycielka dziękuje dzieciom i rodzicom za czynne uczestnictwo w zajęciach.