Numer: 40127
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Skąd się wzięła tęcza? - zajęcia z okazji obchodów Dnia Tęczy

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3 –letnich z zakresu edukacji przyrodniczej
Temat zajęcia: „Skąd się wzięła tęcza?” zajęcia z okazji obchodów Dnia Tęczy

Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości dotyczących zjawisk atmosferycznych,
- zapoznanie dzieci ze zjawiskiem powstawania tęczy,
- utrwalenie znajomości kolorów,
- wzbogacenie słownika dziecka,

Cele operacyjne:
- wie, jak powstaje tęcza,
- liczy liczebnikami głównymi w zakresie – 7,
- posługuje się pojęciami określającymi zjawiska atmosferyczne,
- zapamiętuje istotne fakty z wiersza,
- zna kolory,
- rozwiązuje zagadkę słowną,
- wykonuje pracę plastyczną,

Formy pracy:
-zbiorowa,
- indywidualna,

Rodzaje aktywności:
- przyrodnicza,
- muzyczna,
- plastyczna,
- ruchowa,
- słowna.

Metody pracy:
- czynne: zadania stawiane do wykonania
- słowne: wiersz, rozmowa
- oglądowe: pokaz, pomoce dydaktyczne

Środki dydaktyczne: wiersz M. Konopnickiej „Tęcza”, nagranie piosenki „Wesoło witamy”, sylwety słońca, zagadka o tęczy, dyski sensoryczne, kolorowe kartki, malowanki wodne, kubki, pędzle, plastikowe talerzyki, cukierki Skittels, nagranie piosenki „Deszczyk pada, deszczyk pada”
Literatura:
- A. Klim - Klimaszewska „Pedagogika przedszkolna”, wyd. Insytut wydawniczy Erica 2010,
- M. Konopnicka „Maria Konopnicka dzieciom”, wyd. Olesiejuk 2007,
- https://www.logopestka.pl/2018/07/24/slonko-stroi-miny-cz-2-gimnastyka-buzi-i-jezyka/

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się piosenką „Wesoło witamy”.
2. „Słonko stroi miny” – gimnastyka buzi i języka.
3. Wprowadzenie w temat zajęć. Zagadka o tęczy - przedstawienie dzieciom tęczy .

Gdy po deszczu lub po burzy
znów wygląda słonko,
kolorowy łuk maluje
nad stawem lub łąką.
4. Wysłuchanie wiersza M. Konopnickiej „Tęcza.”
Maria Konopnicka
TĘCZA

A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie ?

Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.

Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogroda;
Malowało tęczę - na znak,
Że będzie pogoda!

Omówienie treści wiersza, rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela.
• Jakie zjawisko atmosferyczne wystąpiło w wierszu?
• Kiedy powstaje tęcza?
• Czego znakiem jest tęcza?

5. Zabawa muzyczno- ruchowa do piosenki „Deszczyk pada, deszczyk pada”.

6. ”Kolorowy most na niebie” zapoznanie dzieci ze zjawiskiem powstawania tęczy, nazywanie ilości i kolorów występujących w tęczy.
Tęczę można obserwować na niebie tuż po deszczu, kiedy świeci słońce. Można również zobaczyć tęczę podczas rozpryskiwania strumienia wody np. z węża ogrodowego w słoneczny dzień. Tęcza ma siedem kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy oraz fioletowy. Dzieci wymieniają po kolei kolory tęczy wskazując na odpowiedni kolor.
7. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem dysków sensorycznych „Kolory.”
8. Wykonanie doświadczenia z cukierkami Skittels „Tęcza na talerzu”.
Na talerzu rozkładamy w niewielkich odstępach w kształcie koła Skittelsy (kolorowe cukierki). Następnie delikatnie wlewamy wodę na środek talerza, tak aby nasze cukierki zostały zamoczone w wodzie. Kolorowy barwnik znajdujący się cukierkach pod wpływem wody rozpuszcza się "przesuwając" się w kierunku środka talerza, tworząc efekt tęczy.
9. Praca plastyczna - malowanka wodna.
Dzieci samodzielnie malują kolorowy obrazek o tematyce dowolnej przy użyciu tylko pędzla i wody.
10. Ewaluacja zajęć – Podskoki dzieci wysoko do góry „w celu dosięgnięcia tęczy na niebie”. Podziękowanie za udział w zajęciach. Stworzenie galerii wykonanych prac na tablicy grupowej.

Opracowała i przeprowadziła: Agnieszka Zając

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.