Konspekt zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 3, 4- letnich.
Data: 6.11.2015
Temat zajęć: „Krasnoludki są wśród nas”
Cele ogólne:
• Uświadomienie przyczyn przeziębienia, będącego skutkiem niedostosowanego ubioru do warunków pogodowych
• Kształtowanie umiejętności dostosowania ubioru do warunków pogodowych.
• Kształtowanie umiejętności w schemacie własnego ciała
• Kształtowanie więzi między rodzicami a dziećmi.
• Wspólna radość z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy.
• Rozwijanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych
Cele operacyjne:
• Wypowiada się na temat przygody krasnoludka.
• Zna skutki niedostosowania ubioru do temperatury czy pory roku – przyczyna przeziębień.
• Podporządkowuje części garderoby do odpowiedniej pogody.
• Dopasowuje ubrania do poszczególnych części ciała.
• Potrafi dobrać odpowiedni strój na deszczową i słoneczną pogodę.
• Potrafi wspólnie śpiewać piosenki ilustruje ruchem ich treść.
• Ćwiczy podstawowe formy ruchu takie jak: bieg, skok i chód.
• Czerpie radość ze wspólnej zabawy.
• Współpracuje w grupie.
• Prawidłowo wykonuje pracę plastyczną.
Metody:
• słowne: pogadanka
• oglądowa: pokaz
• praktyczna: zadań stawianych dziecku
Formy:
• indywidualna
• grupowa
• zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Maskotka krasnoludka, ubrania, parasol, okulary, kalosze, sandały, ilustracje z częściami garderoby, ilustracje: słoneczka i deszczowej chmurki, woreczki, chusta animacyjna, małe piłeczki, arkusze papieru z postaciami, farby.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Przywitanie piosenką „Dzień dobry...” i ilustracja ruchowa.
Piosenka „Wszyscy są...”
2. Wprowadzenie do tematu „Czy wiecie kim jestem?” – nauczycielka mówi dzieciom, że została zaczarowana w krasnoludka i spotkała malutkiego krasnala o imieniu „Nieśmiałek”, który się rozchorował.
3. Poznanie historii krasnoludka.
Dialog z krasnoludkiem:
K: Taki chory jestem dzisiaj
N: Co cię boli?
K: Gardło, brzuszek, od rana mam katar i kicham.
N: Co się stało, jak do tego doszło?
K: No właśnie! Zaraz o tym opowiem, ale najpierw muszę wytrzeć nos.
Obudziłem się dzisiaj dość wcześnie. Zobaczyłem piękne słońce, więc pomyślałem, że wróciło lato. Postanowiłem przywitać się z nim, wdrapałem się grzybka i wygodnie na nim usiadłem, lecz lata nigdzie nie mogłem dojrzeć. Słońce świeciło, ale było bardzo zimno. W tej chwili przyleciał wiatr. Zaśmiał się, i tak wiuuu... owinął się dookoła mnie, okręcił i tak dmuchnął, że aż spadłem z grzybka i to do kałuży. Uciekłem do swojego domku i trząsłem się z zimna. I zaraz potem ten okropny katar...
N: Krasnoludku, a czy chociaż miałeś na sobie ciepłe ubranko?
K: Nie! Nie miałem ani czapki, ani rękawiczek. Później założyłem ten ciepły szal, który pożyczyły mi lalki. Brr... Jak mi zimno!
N: Nie martw się Krasnoludku. Pomożemy ci i szybko wyzdrowiejesz.
Wrócisz do łóżeczka, a później dostaniesz herbaty z sokiem malinowym, pomyślimy także o ciepłym ubraniu dla ciebie, abyś się więcej nie przeziębiał.
4. Rozmowa na temat przygody krasnoludka.
• Co przydarzyło się Nieśmiałkowi?
• Czy słońce na dworze oznacza że jest bardzo ciepło?
• A jaką porę roku teraz mamy? Jaką pogodę możemy zauważyć jesienią? deszcz, wiatr, chłód, przymrozki, szybciej robi się ciemno, a dzień jest krótszy)
5. „Porządki w szafie” – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel przynosi paczkę z ubraniami i rekwizytami odpowiednimi do jesiennej aury pogodowej. Co jest nam potrzebne podczas jesiennej pogody- dzieci segregują odpowiednie ubrania i rekwizyty pod sylwetą słońca i deszczowej chmury.
6. "Zaczarowanie" dzieci w krasnoludki. - „Czarowanie baj bajanie niech się każdy krasnoludkiem stanie”. Rozdanie każdemu dziecku czapki krasnoludka świadczącego o "zaczarowaniu".
7. „My jesteśmy krasnoludki” piosenka- ilustracja ruchowa dzieci-krasnoludków.
8. „Przez kamyczek!” – ćwiczenie skoku obunóż w przód - dzieci maszerują po sali. Na hasło „Krasnoludku przeskocz kamyk!” przeskakują przez kamyki – woreczki rozrzucone na podłodze.
9. Rozwijanie orientacji w schemacie swojego ciała
Dopasowywanie części garderoby z odpowiednimi częściami ciała, nauczyciel pokazuje ilustrację z daną częścią garderoby, dzieci wskazują na swoim ciele, gdzie należy ją założyć:
- czapka – głowa
- kalosze – nogi
- szalik – szyja
- rękawiczki- ręce
-spodnie- nogi
kurtka – brzuch, plecy, ręce
10. „Zła pogoda” – wspólne śpiewania piosenki i ilustracja ruchowa.
11. Zaczarowanie rodziców w krasnoludki i zaproszenie ich do wspólnej zabawy.
„Krasnoludki” piosenka– ilustracja ruchowa rodziców i dzieci
12. Zabawy z chustą animacyjną- „Słoneczko świeci –deszczyk pada”, „Wieje wiatr”, „Kropelki wody”.
13. Praca plastyczna – praca grupowa- dzieci i rodzice podzieleni są na 4 grupy. Każda z nich otrzymuje części garderoby odpowiednie do danej pogody: deszczowej, słonecznej i śnieżnej. Za zadanie maja przyczepić ubranka na postać namalowaną na arkuszu dużego papieru. Wspólne malowanie farbami postaci.
14. Zakończenie zajęć. Podziękowanie rodzicom za przybycie i wspólną zabawę.