SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4-LETNICH
Temat : „Znaki drogowe”
Cel ogólny : Rozpoznawanie znaków drogowych i ich znaczenia,
rozpoznawanie i nazywanie kształtów,
klasyfikowanie ze względu na kształt: trójkątny, kwadratowy, okrągły,
prostokątny.
Cele operacyjne;
- swobodnie wypowiada się w czasie zabaw i zajęć;
- rozumie znaczenie oznaczeń symbolicznych;
- rozpoznaje kształty figur geometrycznych i podaje ich nazwy;
- klasyfikuje elementy ze względu na kształt: trójkątny, kwadratowy, okrągły, prostokątny;
- rozwija spostrzegawczość i pamięć wzrokową;
- doskonali sprawność manualną;
- ilustruje ruchem treść piosenki
- doskonali liczenie w dostępnym zakresie.
II Przebieg zajęcia
1 Słuchanie wiersza Iwony Salach „Kolorowe znaki”
Kolorowe znaki
Na wysokiej nodze
stoi znak przy drodze.
Wiedzą o tym dzieci – hop!
że on mówi: „Stop!”
A drugi – niebieski
znają nawet pieski:
ulicą iść można,
lecz tylko ostrożnie.
Znają dzieciaki
kolorowe znaki.
Lecz pamiętają – ważna sprawa:
iść ulicą – nie zabawa!
2 Rozmowa kierowana pytaniami N.:
– O czym mówi wiersz?
– Jakie znaki drogowe widzieliście na ulicy?
Zachęcanie dzieci do dzielenia się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
3 „Znaki drogowe” – zabawy matematyczne.– praca z obrazkiem.
Oglądanie ilustracji przedstawiających wybrane znaki drogowe:
informacyjny – przejście dla pieszych,
ostrzegawczy – przejście dla pieszych,
ostrzegawczy – dzieci,
zakaz - ruchu pieszych,
znak nakazu - droga dla pieszych
koniec drogi dla pieszych,
sygnalizator świetlny na przejściu dla pieszych
(często też dodatkowo sygnalizator dźwiękowy; informacja dla kogo jest on przeznaczony).
Rozmowa z dziećmi o znakach, co one przedstawiają i co oznaczają.
4. Klasyfikacja znaków ze względu na kształt.
N. kładzie na dywanie 4 obręcze i przy każdej z nich umieszcza kartkę z narysowanym konturem kształtu: prostokątnym, okrągłym, kwadratowym, trójkątnym. Wskazuje kartkę z kwadratem i pyta dzieci: Jak nazywamy taki kształt?. Dzieci odpowiadają: kwadrat, i kreślą palcem w powietrzu kształt kwadratu. N. wyjaśnia, że w tej obręczy należy umieścić znaki o tym właśnie kształcie. Tak postępuje z każdą figurą. Dzieci umieszczają w obręczach znaki według kształtu. W razie trudności z ustaleniem kształtu znaku, dzieci wodzą dłonią (palcem) wzdłuż brzegu znaku i wodzą palcem po konturze na etykiecie. W ten sposób wzmacniamy doświadczenia dzieci, łącząc wzrokowe rozpoznawanie kształtów z ruchowym.
5. „Różne kształty” – zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie kształtu przez dotyk.
N. rozdaje dzieciom woreczki z piankowymi figurami z wyposażenia przedszkolaka lub z klockami Dienesa. N. pokazuje jeden wybrany klocek, a dzieci mają rozpoznać za pomocą dotyku i wyjąć z woreczka klocek tego samego kształtu. Można polecić dzieciom wyjęcie wszystkich klocków o takim samym kształcie i przeliczenie, ile ich jest. Następnie dzieci podają nazwę wyjętej figury, np. To są trójkąty.
Warto zapytać dzieci, czy można z zamkniętymi oczami wyjąć z woreczka figury w określonym kolorze. Dzieci wyjaśniają swoją odpowiedź.
6. „Znaki” – zabawa orientacyjno-porządkowa.
N. pokazuje dzieciom dwa narysowane znaki: koło, linia. Wyjaśnia, że kiedy pokaże koło, będą ustawiały się w kole, a kiedy linię – ustawią się w rzędzie jedno za drugim.
Dzieci biegają swobodnie. Na hasło: Znak! – zatrzymują się i ustawiają zgodnie z pokazanym
przez N. rysunkiem.
7. Kończenie rysowania znaków i kolorowanie. Opowiadanie, co one oznaczają.