SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VII
Temat: Sporządzamy plan wydarzeń powieści „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego.
Cele lekcji:
Uczeń:
- tworzy plan odtwórczy tekstu
- dokonuje selekcji informacji
- porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie
TOK LEKCJI
Faza wstępna
1. Poinformowanie uczniów o celu lekcji.
2. Podział klasy na 4 grupy.
Faza realizacji
1. Każda grupa otrzymuje na kartkach zapisane w punktach wydarzenia z powieści „Syzyfowe prace” (każde wydarzenie na osobnej kartce). Zadaniem grupy jest ułożenie wydarzeń w kolejności występującej w utworze (kartoniki przyklejają na dużą kartę).
2. Każda grupa ma przygotowane na tablicy interaktywnej zadanie, które weryfikuje, czy ułożony przez nią plan wydarzeń jest prawidłowy.
3. Uczniowie dalej pracują w grupach. Mają za zadanie, wykorzystując czytnik kodów, znaleźć ukryte w klasie zakodowane litery. Po odkodowaniu liter mają ułożyć hasło.
(Hasłami są motywy występujące w powieści: patriotyzm, miłość, przyjaźń, dojrzewanie).
Zadanie dla grup: Wyjaśnijcie, jak dany motyw jest obecny w powieści Stefana Żeromskiego? W jakiej innej lekturze dany motyw jest obecny?
4. Dyskusja o motywach.
Faza podsumowująca
1. Jak myślicie, dlaczego powieść Stefana Żeromskiego znalazła się na liście lektur obowiązkowych? Jakie ważne tematy porusza?
2. Czy jej problematyka jest aktualna w naszych czasach? Jak ją odbieracie?
Agnieszka Płatkowska
nauczycielka Szkoły Podstawowej
im Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Krześlinie