„Thumbelina” - scenariusz zajęć z języka angielskiego
dla dzieci 5, 6-letnich
Temat zajęć: Thumbelina
Cel ogólny
- rozwijanie zainteresowań związanych z literaturą i czytelnictwem
Cele szczegółowe
dziecko:
- uważnie słucha bajki w języku angielskim
- interesuje się literaturą dziecięcą
- układa obrazki w odpowiedniej kolejności
- utrwala nabyte słownictwo (nazwy czynności, kolory)
- poznaje nowe słowa w języku angielskim
- rozwija wyobraźnię
Środki dydaktyczne
- książka Thumbelina, obrazki do bajki, napisy do obrazków, kolorowe chustki, poduszki, płyta CD z muzyką, karty pracy, kredki, papierowe kwiatki, magic box – magiczne pudełko.
Metody
- słowna (objaśnienie, rozmowa, opowiadanie), działania (zadania do wykonania), oglądowe (oglądanie ilustracji), metoda TPR, metoda bezpośrednia i audiolingwalna
Formy pracy
- praca zbiorowa i indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie dzieci do zabawy. Nauczyciel śpiewa z dziećmi piosenkę Hello (Super Simple Songs). Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przedstawia im gościa - pacynkę Thumbelina/Calineczkę. Każde z dzieci podaje rękę pacynce jako gest przywitania i powtarza Hello, nice to meet you/
Hello, nice to see you...
2. Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przynosi Magic Box (magiczne pudełko) w którym ukryte są zaczarowane obrazki (flashcards). Nauczyciel wykłada z pudełka obrazki związane z bają: Thumbelina/Calineczka, prince/książę, frog/żaba, flower/kwiatek, bird/ptak, swallow/jaskółka, mole/kret, garden/ogród.
Nauka słownictwa – powtarzanie słów.
3. Let’s Dance – zatańczmy. Przedszkolaki poruszają się w rytm muzyki irlandzkiej. Gdy muzyka zatrzyma się, dzieci starają się utrzymać na 1 nodze np. na zmianę, na lewej lub prawej (stand on the left leg/stand on your right leg) gry słyszą muzykę poruszają się w jej rytmie lub tańczą (let’s move and dance).
4. Zabawa What’s missing? Czego brakuje? Dzieci zamykają oczy, nauczyciel chowa wybrany obrazek, następnie dzieci odgadują w języku angielskim jakiego obrazka brakuje, czynność jest powtarzana w taki sposób aby utrwalić nazwy wszystkich ilustracji.
5. Wprowadzenie dzieci w bajkowy klimat. Przedszkolaki otrzymują od nauczyciela kolorową chustkę i poduszkę, zamykają oczy i wyobrażają sobie, że są w pięknym ogrodzie i słuchają uważnie bajki „Thumbelina” H. C Andersen.
Nauczyciel wypowiada magiczne słowa:
Abracadabra, abracadee!
It’s a story time
One, two, three...
6. Krótka pogadanka w języku angielskim na temat bajki. Dzieci siadają i oglądają ilustracje do bajki. Nauczycielka naprowadza dzieci zadając pytania typu:
Who is it? Is she sad?
7. Zabawa orientacyjno-porządkowa w języku angielskim In the garden/ W ogrodzie. Nauczyciel rozkłada kolorowe kwiatki na dywanie. Gdy słyszą szybką muzykę poruszają się w dowolnym kierunku, słuchają poleceń nauczyciela: go to your red flower/idź do swojego czerwonego kwiatuszka – gdy muzyka zwalnia, biegną do swoich kwiatków (w odpowiednim kolorze). Gdy dzieci stoją na wybranym kolorze nauczyciel zadaje pytania: What colour is your flower? Dzieci udzielają odpowiedzi – red. Nauczyciel powtarza czynność w ten sposób aby utrwalić nazwy wszystkich kolorów.
8. Zabawa z obrazkiem. Dzieci ustawiają się w jednym rzędzie, otrzymują kartę pracy (6 obrazków do bajki Thumbelina). Zadaniem dzieci jest ułożenie ich w odpowiedniej kolejności, przyklejenie na kartkę papieru i pokolorowanie obrazków. Przedszkolaki utrwalają czynności takiej jak: take your worksheet, put, colour, stick, glue, crayons, write, look at..., sit on the chair itp.
9. Zakończenie zajęć. Ewaluacja. Po pokolorowaniu obrazków dzieci podchodzą do nauczyciela, siadają w kole, nauczyciel prosi dzieci aby te zadowolone z zajęć uśmiechnęły się do niego, te, którym nie podobały się zajęcia zrobiły smutna minę.
Opracowała
Agnieszka Mateja