SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
Data: 24.10.2017 r.
Grupa: 5-latki „Sprytne liski”
Temat: Warzywa i owoce smaczne są i zdrowe.
Cele ogólne:
integracja środowiska przedszkolnego i rodzinnego,
zachęcanie rodziców do aktywnego uczestnictwa w życiu grupy,
aktywizowanie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywania zagadek i zajęć aktywizujących myślenie
wyrabianie nawyków prozdrowotnych
zachęcanie do zdrowego odżywiania się, do spożywania różnorodnych owoców i warzyw
Cele operacyjne: dziecko
potrafi przez dłuższy czas skupić uwagę,
aktywnie uczestniczy w zajęciach,
rozpoznaje wybrane owoce i warzywa
rozwiązuje zagadki słowne o tematyce owocowo-warzywnej
potrafi dzielić wyraz na sylaby i przeliczyć je
czerpać radość ze wspólnej zabawy z rówieśnikami i rodzicami
Metody:
- słowna: rozmowa, objaśnienia
- oglądowa: pokaz
- czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania
Środki dydaktyczne:
płyta CD z piosenkami, zagadki, obrazki z warzywami i owocami, chusta animacyjna, warzywa i owoce, wykałaczki, patyczki, plastelina
Przebieg:
1. Powitanie rodziców piosenką „Leśna muzyka”
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. N: Zaprosiłam dzisiaj na zajęcia waszych rodziców, aby zobaczyli, jakie maja zdolne i mądre dzieci. Chciałabym żebyście pokazali jak potrafimy wspólnie się uczyć i bawić.
3. Powitanie z dziećmi. Przybycie Pacynki „Witaminki” (kukiełki zrobionej z warzyw i owoców):
Jestem Pani Witaminka.
Witam chłopców i dziewczynki.
Jeśli chcecie mieć wesołe minki,
Pamiętajcie, zjadajcie witaminki!
4. Burza mózgów – gdzie mieszkają witaminki? Swobodne wypowiedzi, dzieci podają przykłady gdzie mogą mieszkać witaminki? „Dlaczego warzywa i owoce to skarb?”
Jedz owoce i jarzyny,
W nich najlepsze witaminy.
Kto je sobie lekceważy,
Musi chodzić do lekarzy.
5. Ilustracja ruchowa do piosenki „Pomidorek”
6. Zagadki
Dzieci rozwiązują zagadki o owocach i warzywach. Dziecko dokonuje podziału odgadniętego słowa na sylaby, próba wyróżnienia pierwszej głoski.
7. Czyste ręce i owoce
Przypomnienie zasad zdrowego żywienia (mycie owoców przed spożyciem oraz dokładne mycie rąk przed przygotowaniem sałatki owocowej).
8. Śpiewanie piosenki „Już owoców pełen kosz”
9. Zabawa dydaktyczna. " Uwaga, zdrowa żywność"
Nauczyciel wymienia różną żywność. Kiedy wymieni coś niezdrowego dzieci tupią nogami, i mówią „dziękujemy, tego nie jemy”.
10. Śpiewanie piosenki „Do you like...?”
11. „Sałatka owocowo – warzywna” – zabawa ruchowa z chusta animacyjna.
12. Zabawa ruchowa „Praca w ogrodzie”. N. opowiada dzieciom historyjkę. Zadaniem dzieci jest ruchowa ilustracja opowiadania.
Wiosną słoneczko zaczęło mocniej przygrzewać. Czasami padał drobny deszczyk (dz. uderzają lekko o podłogę), czasami wiał lekki wiaterek (dz. poruszają lekko uniesionymi ramionami). Pan ogrodnik przyszedł do ogrodu, skopał i zagrabił grządki (z. naśladują kopanie i grabienie). Później zasiał na grządkach różne warzywa: marchewkę, pietruszkę, groch (dz. naśladują sianie warzyw). Często chodził do ogrodu, by sprawdzić, czy warzywa dobrze rosną (dz. spacerują i przyglądają się grządkom), podlewał i wyrywał chwasty. Jesienią gdy warzywa już wyrosły i dojrzały, przyniósł wielki kosz, zebrał warzywa i zaniósł do spiżarni(dz. naśladują wyrywanie marchewek, zbieranie pomidorów, dźwiganie wielkiego kosza). Przez całą zimę ogrodnik będzie jadł i cieszył się smakiem owoców i warzyw(dz. zjadają owoce i warzywa)
13. Wykonanie z rodzicami „Warzywnych stworków-potworków”