SCENARIUSZ ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNEGO
1. Temat zajęcia: „Jak powstaje głoska „s”? – zabawy artykulacje utrwalające prawidłową artykulację głoski „s”
2. Cele zajęcia /planowane osiągnięcia dzieci/:
Usprawni narządy mowy: wargi i język: kląskając, parskając, cmokając
Prawidłowo ułoży wargi i język podczas artykulacji samogłosek
Rozpozna samogłoski na video fonetycznym
Powtórzy samogłoski: płynie (legato), każdy dźwięk oddzielnie (staccato), od dźwięku wysokiego do niskiego i odwrotnie
Rozpozna głoskę „s” na video fonetycznym
Pokoloruje sylwetę węża
Wytnie sylwetę węża po śladzie
Naśladuje syczenie węża – prawidłowo artykułuje głoskę „s” w izolacji
3. Forma pracy:
z całą grupą
indywidualna
4. Metody pracy:
1. Logopedyczne:
o ćwiczenia logopedyczne: oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, usprawniające motorykę i kinestezję narządów mowy,
o pokaz i wyjaśnianie ułożenia narządów artykulacyjnych;
5. Organizacja zajęcia: 30 minut
6. Środki dydaktyczne:
video fonetyczne z samogłoskami i z głoską „s”, sylweta węża do ozdobienia i wycięcia, kredki, nożyczki, sznurek
7. Przygotowanie nauczyciela: A. Kiepiela-Koperek „Głoska, sylaba, słowo – scenariusze grupowych zajęć logopedycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”,
8. Przebieg zajęcia:
1. Powitanie – zabawa usprawniająca motorykę warg i języka: „Na powitanie”. Logopeda objaśnia zabawę, czuwa nad jej przebiegiem, mówi słowa wyliczanki: „Przywitać się potrafimy choć jesteśmy mali, dla:....wymieniamy imiona dzieci będziemy teraz: kląskali, parskali, cmokali ...”
2. Zabawa oddechowo- fonacyjna „Co robią samogłoski?” Logopeda objaśnia położenie warg i języka podczas artykulacji samogłosek, demonstruje video fonetyczne.
Dziecko:
Prawidłowo układa wargi i język podczas artykulacji samogłosek
Rozpoznaje samogłoski na video fonetycznym
Powtarza samogłoski: płynie (legato) – rozciągamy samogłoskę jak sprężynkę, każdy dźwięk oddzielnie (staccato) – samogłoska na czkawkę, od dźwięku wysokiego do niskiego i odwrotnie – samogłoska wchodzi po drabinie.
3. Zabawa: „Jak wygląda „s”?” Logopeda objaśnia położenie warg i języka przy artykulacji głoski s
Dziecko:
Rozpozna „s” na video fonetycznym
Prawidłowo artykułuje głoskę „s”
4. Zabawa plastyczno-logopedyczna „Syczy wąż” Logopeda ponownie objaśnia położenie warg i języka przy artykulacji głoski s
Dziecko:
Koloruje sylwetę węża
Wycina po śladzie
Naśladuje syczenie węża – prawidłowo artykułuje głoskę „s” w izolacji