Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej dla klasy Ia
Prowadząca: Ilona Lewandowska
Zapis w dzienniku: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 6. Przeliczanie w zakresie 6.
Czas zajęć: 45 minut
Cel:
- dodaje i odejmuje w zakresie 6
Nacobezu:
Podczas zajęć będę zwracała uwagę na to, czy dzieci potrafią:
- prawidłowo dodawać i odejmować w zakresie 6,
- przeliczać do 6.
Środki dydaktyczne: patyczki w trzech kolorach (czerwony, zielony, żółty), plastikowe kubki, plansze z narysowanymi kółkami i wpisanymi działaniami, patyczki lub liczydła, plansze z zakrętkami, karty pracy.
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie celu zajęć:
Nauczyciel przedstawia uczniom temat, cel zajęć oraz czyta nacobezu.
2. Realizacja tematu.
Przeliczanie do sześciu – praca z całą grupą.
- Nauczyciel wyznacza dziecko, które rozpoczyna zabawę. Dzieci siedzą w kręgu i liczą kolejno: 1, 2, 3, 4, 5. Szóste z kolei dziecko mówi: sześć i klaszcze. Następne dziecko w kręgu zaczyna liczyć od początku. Zabawa trwa dotąd, dopóki ktoś się nie pomyli lub zostaje przerwana przez nauczyciela w dowolnym momencie.
Przeliczanie do sześciu – praca indywidualna.
- dzieci otrzymują karty pracy z narysowanymi darami jesieni. Zadaniem dzieci jest przeliczenie i wpisanie ich liczby w kratki.
Dodawanie do 6 – praca w grupach.
Dyżurni rozdają uczniom plansze z narysowanymi kółkami i działaniami (dodawanie do 6) oraz plastikowe kubki z wynikami działań. Zadaniem uczniów jest wykonanie obliczeń i przyporządkowanie wyniku do działania (postawienie kubka na odpowiednim kółku).
Odejmowanie do 6 – praca w parach
Dyżurni rozdają uczniom materiały do pracy (tekturki z nakrętkami). Na tekturce są napisane działania na odejmowanie. Zadaniem dzieci jest obliczenie działań i dopasowanie wyniku (zakręcenie odpowiedniej nakrętki).
- Zadania dodatkowe (Karty matematyczne).
3. Podsumowanie zajęć.