SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNASTYCZNYCH
TEMAT ZAJĘĆ: ,,Zabawy w lesie” – gry i zabawy ruchowe.
IMIĘ I NAZWISKO: Anna Olejniczak
DATA: 19.XI.2008
GRUPA: 6-latki
OSOBY ĆWICZĄCE: 17
OSOBY NIEĆWICZĄCE: 0
SPRZĘT: magnetofon, płyta CD, woreczki, szarfy, laski
CELE OGÓLNY:
Dziecko:
aktywnie uczestniczy w zajęciach ruchowych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
rytmicznie porusza się przy muzyce
swobodnie biega po sali
celnie rzuca do celu
poprawnie i płynnie wykonuje skoki (obunóż, podskoki)
zna i śpiewa piosenki wykorzystywane podczas ćwiczeń
naśladuje zwierzęta, o których jest mowa w zabawie
szanuje sprzęt, z którego korzysta
przestrzega zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw ruchowych
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Tok zajęć Zabawa Przebieg zabawy Czas trwania Uwagi/ Sprzęt
1. Zabawa ze śpiewem ,,Gimnastyka to podstawa” Stojąc w kręgu lub rozsypce dzieci śpiewają przy akompaniamencie muzyki piosenkę. Pokazują części swojego ciała:
Głowa , ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty,
Głowa ramiona kolana pięty, oczy, uszy, usta, nos.
2 min Płyta Cd z piosenką ,,Gimnastyka to podstawa”
2. Zabawa orientacyjno - porządkowa ,,Taniec liści” Dzieci zamieniają się w liście tańczące na wietrze. Poruszają się one w rytm muzyki ( bieg po sali na palcach), na dźwięk tamburyna wykonują obrót, kiedy muzyka cichnie liście (dzieci) ustawiają się w linii tworząc ścieżkę dla zwierzątek.
4 min Tamburyn, płyta z muzyką
3. Zabawa na czworakach ,, Niedźwiedzie” Dzieci stają się niedźwiedziami szukającymi pożywienia. Kładą woreczki na plecach, chodzą na czworakach naśladując misie tak, by woreczki nie spadły na podłogę.
4 min Woreczki
4.Zabawa bieżna ,,Wiewiórki do dziupli” N. rozkłada na podłodze szarfy tworzące dziuplę. Dzieci zamieniają się w wiewiórki biegające po lesie (bieg po sali w dowolnym kierunku). Na hasło N. ,,Wiewiórki do dziupli” dzieci szukają wolnej dziupli( szarfy) i wchodzą do niej.
5 min Szarfy
5. Zabawa rzutna ,,Rozsypane orzechy” N. mówi dzieciom, że wiewiórkom rozsypały się zimowe zapasy- orzechy. Zadaniem dzieci jest zebranie orzechów( woreczków) do koszyka. Dzieci podnoszą orzechy (woreczki) leżące na podłodze, ustawiają się na linii i trafiają do koszyczka.
5 min Woreczki, koszyk
6. Zabawa skoczna ,,Sarenki” Dzieci stają się sarenkami mieszkającymi w lesie. Swobodnie chodzą po lesie (Sali) przeskakując przez przeszkody – kamienie(woreczki) i strumyczki (laski) 4 min Woreczki, laski
7.Zabawa ze śpiewem ,,Zimowy sen” Dzieci zamieniają się w zwierzątka przygotowujące się do snu zimowego. Każde zwierzątko wraca do swojego domku( marsz po obwodzie koła), śpiewa piosenkę :
“Hej ho! Hej ho! Do domku by się szło” Na sygnał N. (dźwięk tamburyna) zwierzątka (dzieci) stają w miejscu i wykonują polecenia N.:
-siadają w kole
-przeciągają się
-ziewają
-układają się do zimowego snu na podłodze 4 min Płyta z muzyką,
Literatura:
Joachimska M., Grupa bawi się i pracuje., wyd. Figas, Warszawa 1994
Owczarek S, Gimnastyka przedszkolaka, wyd. WSiP, Warszawa 2001
Temat zajęć został zrealizowany w punkcie: 2,3,4,5,6.
Opracowała:
mgr Anna Olejniczak