Numer: 40042
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowa piramida

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
GRUPA: 3- LATKI
TERMIN REALIZACJI: 27.11.2018R.
TEMAT ZAJĘCIA: "KOLOROWA PIRAMIDA"
PROWADZĄCA ZAJĘCIA: DOROTA GUZEWICZ
CEL OGÓLNY:
- zapoznanie z piramidą zdrowego żywienia
Cele szczegółowe:
dziecko:
- rozpoznaje zmysłami dary jesieni i nazywa je
- segreguje produkty według przeznaczenia
- tworzy piramidę zdrowego żywienia
- prawidłowo wykonuje ruchy do rymowanki
- reaguje na polecenia nauczyciela
Metody pracy:
- rozmowa
- ćwiczenia praktyczne
- pokaz
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
- dary jesieni(naturalne), symbole zmysłów(oko, dłoń, nos, ); szary papier z narysowaną piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, obrazki przedstawiające poszczególne grupy żywieniowe i formy ruchu, płyta cd, wiersz, kosz wiklinowy, klocki, klej, instrumenty

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. WPROWADZENIE:
a) Przywitanie piosenką "Wszyscy są"
b) wspólne zaśpiewanie piosenki "Pac gruszka"
2.ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:
a) "Co to jest?"- utrwalanie wiedzy dotyczące jesiennych darów. Nauczyciel mówi: Będziemy zgadywać jaki to jesienny prezent. Zrobimy to za pomocą wzroku, węchu, dotyku- prezentuje symbole. Dzieci podają nazwy zgromadzonych jesiennych darów, następnie losują symbole i segregują po kolei dary do określonego symbolu, określając przy tym jego wielkość, kształt, kolor, fakturę.
b) Zabawa ruchowa z elementem segregowania
W sali utworzony jest okrąg , w którym znajdują się dary jesieni i klocki. Obok stoi kosz wiklinowy i pudełko. Dzieci podczas muzyki spacerują po sali, kiedy ona cichnie na uderzenie w bębenek podnoszą po jednym klocku i wkładają do pudełka, a na uderzenie w talerze podnoszą dar jesieni i wkładają do wiklinowego kosza. Zabawę powtarzamy kilka razy.
c) Zabawa logorytmiczna "Kipi kasza, kipi groch"
Dzieci wykonują ruchy, mówiąc tekst:
Kipi kasza (2 uderzenia o uda, 2 klaśnięcia)
Kipi groch (2 uderzenia o uda, 1 klaśnięcie)
Lepsza kasza, niż ten groch (marsz w miejscu, 3 podskoki)
bo od grochu boli brzuch (tworzą koło i maszerują do środka)
a od kaszy człowiek zdrów ( wracają do tyłu i wyskok)
d)"Uzupełniamy piramidę"
Nauczyciel zadaje pytanie: co to znaczy, że ktoś jest zdrowy?
Następnie prezentuje dzieciom piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej podzieloną na pasy z przyklejonym jednym produktem. Wyjaśnia ,że pasy najdłuższe oznaczają rzeczy najzdrowsze. Dzieci losują obrazki i przyklejają w odpowiednie miejsca. Następnie nauczyciel nazywa grupy żywieniowe i artykuły spożywcze w nie wchodzące. Zwraca uwagę na to, że nie ma w niej rzeczy , które dzieci lubią najbardziej, a mianowicie słodyczy i zachęca do ograniczania ich spożywania. Utworzoną piramidę wiesza w widocznym miejscu sali.
3. ZAJĘCIA KOŃCOWE:
a) Zabawa ruchowa z rymowanką "Idzie stonoga"
Idzie, idzie, stonoga, stonoga, stonoga (dzieci idą jedno za drugim)
a tu....noga (zatrzymują się i machają nogą)
idzie, idzie, malec, malec, malec (poruszają się w przysiadzie)
a tu.....palec (zatrzymują się i poruszają palcami)
idzie, idzie, koń, koń, koń (podskakują)
a tu.....dłoń (zatrzymują się i machają dłonią)
leci, leci sowa, sowa, sowa (naśladują lot)
a tu.....głowa (masują się po głowie)
b) ewaluacja zajęć: nauczyciel pyta jakich produktów powinniśmy jeść najwięcej by być zdrowym, a czego unikać?; czy podobały się zajęcia i co najbardziej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.