X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 40027
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Kształtowanie mowy czynnej u dziecka z autyzmem - nazywanie zwierząt. Scenariusz zajęć

Cele edukacyjno-terapeutyczne (w tym rewalidacyjne):
• utrwalanie nazw zwierząt
• usprawnianie sprawności motorycznej artykulatorów
• usprwanianie prawidłowego toru oddechowego
• bogacenie słownika czynnego i biernego
• rozwijanie zdolności różnicowania dźwięków – odgłosy zwierząt
• poprawne użycie etykiet
• rozumienie mowy- przyimków, krótkich pytań i poleceń
• doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej
• wdrażanie do współpracy z terapeutą
• kształtowanie nawyku utrzymania ładu i porządku w miejscu pracy

Metody pracy: pokaz, praktyczna, zabawowa, stymulująca, wspierająca
Forma pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: słomki, papierowe ptaszki na nitce o różnych kolorach, ilustracje zwierząt , elementów przyrody – kwiaty, drzewo, buda , ul, krzewy, gra memory (minki), kolorowa plansza (stawy z figurkami rybek), etykiety tak/nie, napisy globalne ,pacynka papugi, magnetofon, płyta CD z nagraniami odgłosów zwierząt, gra komputerowa (program edukacyjny Socrates)

Przebieg zajeć:
1.Wprowadzenie – przywitanie, przedstawienie tematyki zajęć, zaproszenie do wspólnej zabawy, rozmowa na ulubionych zwierzątek
2.Ćwiczenia oddechowe ( dmuchanie na papierowe ptaszki na nitce, przenoszenie za pomocą słomki rybek z brudnego stawu do czystego )
3.Ćwiczenie artykulacyjne warg i języka – gra memory Minki Tygrysa
4.Ćwiczenie słuchowe z wykorzystaniem nagrań odgłosów zwierząt- - rozpoznawanie i dopasowywanie do odpowiedniej ilustracji Zgadnij czyj to odgłos?" wysłuchiwanie się w odgłosy zwierząt i wskazywanie odpowiedniego obrazek. Po rozpoznaniu i wskazaniu lub nazwaniu 3 odgłosów terapeuta prosi o podanie zwierzęcia którego odgłos usłyszy
5. Zabawa TAK /NIE – logopeda czyta opisy zwierząt a uczeń odpowiada lub wskazuje etykietę zgodną z prawidłowym lub fałszywym opisem danego zwierzątka
6.Dobór podpisów do obrazków – dobieranka ( krowa, owca, koza, koń, świnia, osioł ) – z głośnym odczytywaniem wyrazów
7. Wykonywanie poleceń pacynki ( papugi), układanie zwierząt według instrukcji –połóż obrazek kota na płocie, połóż obrazek psa obok budy, połóż obrazek ptaka nad drzewem, połóż obrazek myszki pod krzaczkiem, połóż obrazek żaby między kwiatami, połóż obrazek pszczoły w ulu.
8.Praca z wykorzystaniem komputera – karmienie zwierząt (nazywanie zwierzęcia i jego pokarmu
9. Tworzenie obrazka według instrukcji logopedy – przyklejanie elementów na kartkę
10.Pożegnanie, podziękowanie za wspólną zabawę, nagrodzenie dziecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.