Scenariusz zajęć
Temat : Tajemnicze drzewo
Cele główne:
rozwijanie zainteresowania teatrem
stymulowanie aktywności twórczej poprzez ekspresję słowną, ruchową, plastyczną
rozwijanie wyobraźni i zainteresowania słowem czytanym
dbanie o bezpieczeństwo własne oraz innych
Dziecko:
• uważnie słucha opowiadania przedstawionego w formie słownej i obrazkowej,
• wypowiada się na jego temat,
• rozwija mowę i logiczne myślenie,
• odczytuje proste wyrazy i przyporządkowuje je do eksponatów
• potrafi zachować bezpieczeństwo podczas zabawy ruchowej i badania materiału przyrodniczego
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody pracy:
- praktycznego działania- zadań stawianych dziecku do wykonania
- słowna – rozmowa kierowana
- aktywizująca – zabawa ruchowa
- podająca - pokaz,
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Pomoce dydaktyczne: ilustracje do przedstawienia teatralnego, drewniany teatrzyk,eksponaty związane z drzewem: pień, drzazga, gałąź, deska, kora, trociny,naklejki, muzyka, napisy wyrazów do odczytania, arkusze papieru, kredki, lupy
Przebieg
1. Zagadka tematyczna o drzewie - wprowadzenie do tematu zajęć
2. Zabawa ruchowa ,,Korona, pień, korzeń''- utrwalenie nazw, zachowywanie bezp.
3. Zaproszenie do teatru wyobraźni ,, Drzewo, które umiało dawać'', w którym sceny przedstawiają ilustracje w formie czarno- białych uproszczonych obrazków. Uważne słuchanie, odpowiadanie na pytania.
4. Burza mózgów ,,Jakie korzyści dają nam drzewa?''- rozwijanie logicznego myślenia i myślenia przyczynowo- skutkowego, wypowiadanie się całymi zdaniami
5. Zabawa ruchowa ,,Schronienie dla zwierząt''- współdziałanie w parach przy muzyce wg przyjętych i omówionych zasad.
6. Badanie eksponatów: pień, drzazga, gałąź, deska, kora, trociny,przy pomocy węchu, wzroku- lupy, dotyku. Omawianie ich właściwości. Zachowywanie bezpieczeństwa.
7. Zabawa w odczytywanie i przyporządkowanie wyrazów.
8. Rysunek kredką n/t ,,Drzewo i jego korzyści'' – omówienie prac, powstanie wystawy