Konspekt lekcji chemii kl.7 w Szkole Podstawowej Specjalnej
Nauczyciel prowadzący: mgr Marta Fiszer
Czas trwania zajęć: 45 minut
Temat: Woda- najpopularniejszy związek chemiczny.
Operacjonalizacja celów:
NaCoBeZu (Na co będę zwracać uwagę):
Posługiwanie się podstawowymi informacjami dotyczącymi wody.
Uczeń wie:
- jaką budowę ma cząsteczka wody i zna jej wzór sumaryczny
- w jakich stanach skupienia może występować woda oraz gdzie występuje na Ziemi.
Uczeń rozumie:
-że istnieje zależność między budową cząsteczki wody i jej właściwościami.
Uczeń potrafi:
-podać podstawowe informacje na temat wody.
Cel wychowawczy: Kształtowanie postawy badawczej, uwrażliwianie na znaczenie wody jako niezbędnego czynnika do życia na Ziemi.
Cel rewalidacyjny: Ćwiczenie pamięci i umiejętności wyszukiwania i analizy informacji, kształcenie umiejętności dostrzegania związków przyczynowo – skutkowych.
Formy pracy: zbiorowa.
Metody: opis, prezentacja, dyskusja, działanie praktyczne.
Środki dydaktyczne: prezentacja na temat wody, plansze tematyczne, kserokopie, zlewki z wodą, czajnik, kostki lodu.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
-przywitanie uczniów
-sprawdzenie obecności
-zapisanie daty i tematu lekcji, przedstawienie celów lekcji
Część właściwa:
-przypomnienie wiadomości na temat łączenia się atomów pierwiastków w cząsteczki i tworzenia związków chemicznych
- wyjaśnienie dlaczego cząsteczka wody jest dipolem
- prezentacja multimedialna na temat wody
- swobodna rozmowa odwołująca się do doświadczeń uczniów związanych z obserwacją zmian stanów skupienia wody w poszczególnych porach roku
- działanie praktyczne: badanie i określanie właściwości wody
- dyskusja na temat znaczenia wody dla człowieka
Część końcowa:
- podsumowanie lekcji i ocena aktywności uczniów
- uporządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie z uczniami.