Numer: 40005
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pierwszy dzień w przedszkolu - scenariusz zajęć adaptacyjnych

Scenariusz zajęć adaptacyjnych „Pierwszy dzień w przedszkolu”
Data: 27.08.2018
Prowadzenie: nauczyciele oddziału przedszkolnego

Cele :
- eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej;
- przybliżenie rodzicom form pracy z dzieckiem;
- przezwyciężanie strachu przed nowym otoczeniem;
- stworzenie dzieciom odpowiednich warunków do szybkiej adaptacji w nowym środowisku społecznym, jakim jest przedszkole;
- nawiązanie współpracy z domem rodzinnym dzieci w celu określenia wspólnych działań ułatwiających proces adaptacji oraz stworzenia atmosfery wzajemnego zaufania i akceptacji;
- zapoznanie z dziećmi i ich rodzicami;
- zapoznanie z personelem przedszkola.

Środki wspomagające działania:
piłka, chusta animacyjna KLANZA, płyta CD.

Przebieg spotkania:
1. Powitanie rodziców i dzieci w drzwiach sali.

2. Na czas schodzenia się dzieci zabawy dowolne około 10 minut.

3. Dzieci wraz z nauczycielami siedzą w kole. Nauczyciel recytuje treść powitanki, rodzic z dzieckiem powtarzają, pamiętając o odpowiednich gestach:

Wszyscy są, (wskazujemy rękoma na wszystkich)
witam Was, (kiwnięcie głową)
zaczynamy już czas ( uderzamy dłońmi o uda)
jestem ja ( dzieci wskazują na siebie)
jesteś ty ( wskazujemy na kolegę)
raz, dwa, trzy. ( klaszczemy w dłonie).

4. „Poznajmy się” – otrzymując piłkę/ misia dziecko mówi swoje imię, rodzic- swoje imię i co jego dziecko lubi najbardziej (do wyboru: potrawa, zwierzątko, ulubiona zabawka itp.)

5. Rozmowa kierowana przez nauczyciela:
-Czy wiecie, gdzie się znajdujemy?
- Co to jest przedszkole?
- Co dzieci robią w przedszkolu?
- Jak zachowujemy się w przedszkolu?
- Czego nie wolno robić?

6. „Zwiedzamy przedszkole”- nauczyciele wraz z dziećmi ustawieni w pociągu zwiedzają przedszkole: łazienki, sale zabaw pozostałych grup przedszkolnych, szatnię.

7. Zabawy z chustą animacyjną KLANZA.
„Wachlowanie wysoko – nisko” - rodzice i dzieci trzymają uchwyty chusty. Następnie
wszyscy jednocześnie podnoszą ją wysoko, po czym opuszczają, obserwując, jak wypełnia się powietrzem.

„Bilard” - dzieci i rodzice wachlują chustą, na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.

8. Prowadzenie zabaw kołowych ze śpiewem:
„Kółko graniaste”
„Ojciec Wirgiliusz”
„Stary niedźwiedź”

9. Zakończenie.
Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.