SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
Temat: Uczymy się udzielać informacji w razie zagrożenia.
Cele lekcji:
Uczeń:
- odnosi treści tekstów kultury do własnego doświadczenia
- posługuje się oficjalną i nieoficjalną odmianą polszczyzny
- używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej
- dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi
- określa sytuację komunikacyjną i rozumie jej wpływ na sytuacje wypowiedzi
- uczestniczy w rozmowie na zadany temat
TOK LEKCJI
Faza wstępna
1. Z czym wam się kojarzy słowo „zagrożenie”?
2. Jakie znacie sytuacje zagrożenia?
3. Czy umiecie się zachować w sytuacji zagrożenia?
Faza realizacji
1. Zaprosiłam dzisiaj na lekcję eksperta – sierżanta Poli, który opowie Wam, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia.
Uczniowie oglądają film (zatrzymuję go w połowie).
2. Obejrzeliście film, to teraz czas sprawdzić zdobyte wiadomości w praktyce.
Uczniowie w grupach przygotowują scenki, w których prezentują sytuacje, gdzie muszą wezwać pomoc.
3. Wiemy już, jak się zachować w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, które mogą dotyczyć osób dorosłych, ale Wam, dzieciom, mogą się również zdarzyć inne sytuacje, w których też będzie zagrożone Wasze zdrowie. Sierżant Poli też Wam o tym opowie.
Uczniowie oglądają dalszą część filmu.
4. I znów sprawdzimy zdobytą wiedzę w praktyce.
Uczniowie oglądają plansze, na których zaprezentowano sytuacje, w których dzieci są zaczepiane przez różne nieznane im osoby, które coś im proponują. Formułują wypowiedzi, których udzieliliby w takich sytuacjach.
Faza podsumowująca
1. Jaki numer wybieramy, gdy potrzebujemy pomocy?
2. Jakie informacje należy podać, dzwoniąc pod numer 112?
Agnieszka Płatkowska
nauczycielka Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Krześlinie