SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH Z OKAZJI ŚWIATOWEGO
DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU „RÓŻNI ALE RÓWNI” GRUPA VIII Z GRUPĄ V, VI, VII.
Prowadząca: Monika Jankowska
Data: 01.04.2019r.
Temat: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu „Różni ale równi”.
Formy pracy:
indywidualne,
grupowe,
Metody pracy:
pokaz,
pogadanka,
Cele ogólne:
budowanie prawidłowych relacji między dziećmi podczas zabawy,
integracja grupy w atmosferze wzajemnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
kształtowanie postaw szacunku, tolerancji i akceptacji osób z autyzmem,
upowszechnianie i pogłębianie wśród dzieci wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu,
Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką”Wszyscy są, Witam Was”, puzzle z napisem AUTYZM, rękawice ogrodowe, kolorowanka, farby, pędzelki, białe kartki, chustki, wierszyk, kotyliony,
PRZEBIEG ZAJEĆ:
1. Powitanie piosenką wszystkich dzieci „Wszyscy są, Witam Was”
Dzieci tworzą dwa koła (zewnętrzne i wewnętrzne). Dzieci z koła wewnętrznego stoją
w miejscu, dzieci z koła zewnętrznego zwrócone są twarzą do swoich partnerów, będą
przesuwały się później w prawą stronę.
Wszyscy są? - dzieci klaszczą w swoje dłonie a potem w dłonie partnera.
Witam Was – j. w
Zaczynamy już czas – j. w
Jestem ja – pokazujemy na siebie
Jesteś Ty – pokazujemy na partnera
Raz - klaszczą w dłonie kolegi/koleżanki
Dwa – klaszczą w swoje dłonie, przesuwając się o jedno miejsce w prawo zmieniając partnera.
2. Zabawa „Ludzie do ludzi”.
Uczestnicy zabawy łączą się w pary. Nauczyciel podaje komendy, które dzieci wykonują.
Są to takie komendy jak np.
dłonie do dłoni,
kolana do kolan,
głowy do głów,
stopa do stopy,
brzuch do brzucha,
Za każdym razem wykonują zadanie – podając sobie dłonie, stykając się kolanami,
czy głowami.
3. Nauczyciel rozdaje dzieciom niebieskie kotyliony.
4. Puzzle.
Nauczyciel prosi aby dzieci z rozsypanych liter ułożyły napis „AUTYZM”. Nauczyciel prosi aby dzieci odczytały napis głośno.
5. Pogadanka z dziećmi o Światowym Dniu Świadomości Autyzmu.
a) Co to jest autyzm?
b) Kiedy odchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu?
c) Z czym te dzieci mają problemy?
- brak akceptacji zmian,
- brak mowy, lub duże trudności w mówieniu,
- trudności w budowaniu relacji z innymi dziećmi,
- trudności ze spełnianiem poleceń,
- unikanie kontaktu wzrokowego,
- nadwrażliwość,
- mają trudności z odczytaniem i zrozumieniem emocji u innych ludzi,
6. Zabawa „Próba wczucia się w sytuacje dzieci z autyzmem.
Nauczyciel wybiera troje dzieci. Każde z nich ma zawiązane oczy chustką, dzieci stoją na środku sali. Nauczyciel czyta cicho wierszyk. W tle słychać głośną muzykę. Pozostałe dzieci biegają po sali, krzyczą. Na hasło „cisza”. Dzieci siadają na dywanie.
Nauczyciel prosi aby dzieci, które miały zawiązane oczy odpowiedziały na kilka pytań.
- Co czułeś/ łaś?
- Czy słuchałeś/łaś wierszyk?
- Czy potrafiłeś/łaś się skupić na wszystkim co działo się dookoła Ciebie?
7. Zabawa „Próba wczucia się w sytuacje dziecka z autyzmem.
Nauczyciel wybiera na środek jedno dziecko. Prosi aby założyło duże rękawice ogrodowe. Zabrało kredkę i pokolorowało obrazek.
8. Zabawa „Próba wczucia się w sytuacje dziecka z autyzmem.
Nauczyciel zaprasza jedno dziecko na środek sali i prosi aby założyło okulary prawie całe pozaklejane taśmą. Prosi aby dziecko założyło duże rękawice, zabrało pędzelek i farby
i namalowało słońce.
9. Praca plastyczna – wykonanie pracy plastycznej na arkuszu białego papieru. Przy pomocy farby niebieskiego koloru dzieci malują swoją dłoń i odciskają na arkuszu.
Odciśnięte dłonie dzieci mają stworzyć serce.
10. Wspólna zabawa dzieci z grupy VIII z grupą V, VI, VII na dywanie interaktywnym.