X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39981
Przesłano:

Kolorowa jesień. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

1. Miejsce zajęć: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w ...., świetlica
2. Termin obserwacji : 16.10.2018
3. Rodzaj zajęć: Zajęcia opiekuńczo - wychowawcze
4. Temat : Kolorowa Jesień
Obszar podstawy programowej: II.6. Ja i przyroda
1) rozpoznawanie pór roku i zjawisk im towarzyszących.
5. Grupa wychowawcza : I
6. Prowadząca: .......
Cel główny:
- rozpoznaje cechy charakterystyczne dla pory roku jesieni

Cele operacyjne:
- rozróżnia informacje, które mogą być prawdziwe i fałszywe (zdania prawda – fałsz)
- rozwiązuje rebusy i zagadki
- przykleja materiały
- wymienia cechy charakterystyczne jesieni
- porządkuje własne miejsce pracy

Środki dydaktyczne:
tekst, rebusy, zagadki jesienne - zdjęcia, ilustracje przedstawiające jesień i jej dary, karta pracy - połącz w pary, medale jesienne, karton, papier kolorowy/brystol, kredki, dary jesieni: liście, szyszki, żołędzie, kasztany itp. klej

Metody:
a) słowna: pogadanka, rozmowa kierowana
b) m. oglądowa: pokaz
c) ćwiczeń praktycznych

Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Przebieg zajęć :
1. Przywitanie dzieci.
2. Poszerzenie wiadomości na temat charakterystycznych cech jesieni – pogadanka na temat charakterystycznych cech jesieni, pytania do przeczytanego tekstu, ilustracje przedstawiające jesień i jej dary – pomoc dydaktyczna wykonana przez n-cl ( zał. 1)
3. Kształtowanie uwagi słuchowej, zdolności logicznego myślenia- zagadki dotyczące jesieni. Dzieci rozwiązują zagadki czytane przez nauczyciela (zał. 2)
4. Ćwiczenie spostrzegawczości - rozwiązywanie rebusów jesiennych (zał.3a) / łączenie w pary dwóch takich samych elementów i pokolorowanie wybranej pary listków (zał.3b). - rozwiązywanie z pomocą nauczyciela
5. Ćwiczenie uwagi słuchowej, rozumienie treści słuchanego tekstu - zabawa prawda czy fałsz. Dzieci odgadują, które zdanie jest prawdziwe, a które jest fałszem( zał. 4)
6. Rozwijanie ekspresji twórczej, wyobraźni, kreatywności, a także współdziałania - wykonanie wspólnie pracy plastycznej ,,Drzewo jesienne” - wyklejanka z materiałów przyrodniczych (liście, żołędzie, kasztany, szyszki ,kora, papier kolorowy itp. )
7. Podziękowanie za udział w zajęciach. Wręczenie dzieciom jesiennych medali.
8. Wspólne sprzątnięcie sali. Samoocena zajęć przez nauczyciela

Załączniki:
Zał.1. Materiały dla nauczyciela do pogadanki na temat zwiastunów jesieni
Jesienią w przyrodzie występują bardzo duże zmiany. Jest to okres, w którym wszystko
co żyje, przygotowuje się na nadejście zimowych chłodów. Dla ludzi jest to również czas zbioru plonów pracy oraz gromadzenia zapasów przed zimą.
Świat wokół nas zaczyna się mienić wszystkimi odcieniami zieleni, brązu i czerwieni.
Z drzew zaczynają spadać liście, które szeleszczą pod nogami w czasie spacerów
po lesie lub po parku. Dzieci zbierają opadające z drzew kasztany i żołędzie. Czerwienią się w parkach grona jarzębiny. Między gałęziami drzew i krzewów rozciągają się nitki „babiego lata’’, na których osiada wieczorna rosa. Na klombach i w przydomowych ogródkach kwitną jeszcze astry, cynie i aksamitki. Można z nich tworzyć bajecznie kolorowe bukiety.
Na polach trwają wykopki ziemniaków. Na jesiennym niebie możemy zaobserwować stada ptaków odlatujących do ciepłych krajów , a zwierzęta, które zapadają w sen zimowy, przygotowują się do odpoczynku. Pozostałe zwierzęta gromadzą zapasy w swoich norkach
i dziuplach.
Słońce zachodzi teraz wcześniej, temperatura w ciągu dnia jest już dużo niższa niż w lecie
a ranki i wieczory także są już chłodne. Zaczynają się pierwsze jesienne szarugi i wichury, zmiana pory roku wpływa niekorzystnie na nastroje ludzi. Są częściej senni i zamyśleni.
Ale po pełnej pracy wiośnie i lecie jesienią zebrali plony, więc zimą mogą spokojnie odpoczywać, aż do następnego roku .

Cechy jesieni:
- drzewa zrzucają liście
- temperatura robi się co raz zimniejsza
- często pada deszcz
- ptaki odlatują do ciepłych krajów.

Dzieci odpowiadają na pytania:
1. Co dzieje się z liśćmi na drzewach podczas jesieni?
2. Jaka pogoda jest jesienią?
3. Jakie kolory dominują w jesiennym krajobrazie?
4. Jak zachowują się zwierzęta o tej porze roku

Zał.2. Zagadki:
Co to za Pani w złocie, czerwieni, sady maluje, lasy przemieni? A gdy odejdzie gdzieś w obce kraje, śnieżna zawieja po niej nastaje! (jesień)

On dziesiąty jest w kolejce ,gdzie stoi dwanaście miesięcy. (październik)
To miesiąc smutny taki, bo odleciały już ptaki. i liść ostatni już opadł. Ten miesiąc zwie się... (listopad)

Choć kolczaste jak jeże, każdy do rąk je bierze .Odziera z odzienia i w koniki zamienia. (kasztany) / Mieszkam w zielonej łupinie .Lecz mi się nudzi– więc, brązowe wkładam ubranie, by spaść na ziemię jesienią bęc (kasztan)

Spadają z drzewa żółte, czerwone. Wiatr je niesie w tę i tamtą stronę. (liście)

Jest tylko na dworze. Suchy być nie może. (deszcz) /Co to za ogrodnik? Konewki nie miewa, a podlewa kwiaty, warzywa i drzewa. (deszcz)

Gdy na deszcz się zbliża, chętnie go otwierasz. (parasol)

Ma listki zielone, drobniutko strzyżone. Jesienią się stroi, w korale czerwone
(jarzębina)

Zał.4 Zdania do zadania: prawda czy fałsz:
- jesienią na gałęziach drzew leży śnieg
- jesienią na drzewach pojawiają się zielone pączki
- jesienią jest bardzo ciepło na dworze
- jesienią można chodzić do lasu i zbierać grzyby
- jesienią można opalać się i kąpać w jeziorze
- jesienią liście spadają z drzew

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.