Scenariusz zajęć w internacie SOSW
Temat zajęć: Zajęcia techniczne – Pachnące świece karnawałowe .
Skład zespołu: grupa I
Nauczyciel prowadzący: Irena Kołodziej- Wałęska
Okres realizacji: 20.02.2019
Czas trwania zajęć: 15:00 – 16:30
Metody: słowna, obserwacja, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki do zajęć opiekuńczo-wychowawczych: wosk, knot, garnek, łopatka drewniana, pigment spożywczy, nożyczki, suszone płatki kwiatów (róża, lawenda, nagietek), olejek zapachowy (różany), kartoniki po sokach, małe słoiki, patyczki do lodów, sznurek jutowy, kolorowe wstążki
Cel główny: Wykonanie pachnących świec.
Cele szczegółowe:
• przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z kuchenki elektrycznej,
• rozwijanie zdolności manualnych,
• przestrzeganie porządku na stanowisku pracy,
• doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne:
Wychowanek na miarę swoich możliwości:
• topi wosk na kuchence elektrycznej,
• nalewa roztopiony wosk do pojemników,
• umieszcza w pojemnikach knot,
• według swego pomysłu dobiera płatki kwiatów do świec,
• ozdabia zastygnięte świece sznurkiem ozdobnym,
• porządkuje miejsce pracy,
• współpracuje w grupie.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wychowanków, zapoznanie z tematem i celem zajęć.
2. Przygotowanie materiałów potrzebnych do wykonania pachnących świeczek.
3. Zapoznanie wychowanków z zasadami bezpieczeństwa podczas topienia wosku i wycinania nożyczkami.
4. Wykonywanie świeczek (poszczególne czynności wykonują wyznaczeni przez wychowawcę wychowankowie)
• przygotowanie dwóch garnków,
• włączenie kuchenki elektrycznej,
• topienie wosku w kąpieli wodnej,
• dobór pojemników na świeczki,
• umieszczenie knota w pojemniku,
• wlanie wosku do połowy pojemnika,
• wsypanie odrobiny pigmentu koloryzującego (wg. uznania),
• wsypanie kilku suszonych płatków kwiatów,
• dolanie wosku do żądanej wysokości,
• dodanie do pojemnika olejku zapachowego (wg. uznania, zapach powstanie również przez dodanie suszonych płatków kwiatów),
• ozdobienie wierzchu świecy płatkami kwiatów,
• odstawienie gotowych świec do zastygnięcia (najlepiej do lodówki),
• wyjęcie zastygniętych świec z pojemników,
• ozdabianie świec ozdobnym sznurkiem,
• posprzątanie stanowisk pracy.
5. Prezentacja gotowych świec na forum grupy.
6. Zakończenie zajęć.
Opracowała: