SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
Temat zajęć: Zwyczaje wielkanocne
Grupa wiekowa: 3 -latki
Prowadzący: Anna Mrózek
Cele ogólne :
- Zapoznanie z tradycją Świąt Wielkanocnych
- Zacieśnienie więzi emocjonalnych między dziećmi,rodzicami
Cele operacyjne:Dziecko:
- Uważnie słucha opowiadanej bajki
- Potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści bajki
- Odczuwa zadowolenie ze swojej pracy i potrafi podzielić się tym z rodzicami, panią , kolegami
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach
- Opisze zawartość koszyka ze świeconymi pokarmami
Metody i techniki:
- opowiadanie, rozmowa kierowana, dekorowanie koszyka, robienie ozdób światecznych
Środki dydaktyczne: pacynki, tekst opowiadania, produkty potrzebne do koszyka, płyta cd, artykuły dekoracyjne, kartki świąteczne.
Przebieg:
1. Powitanie
2. Wprowadzenie do tematu: ,,Wielkanocne symbole”
Oglądanie przez dzieci świątecznych kartek; zachęcanie do swobodnych wypowiedzi na temat zbliżających się świąt i symboli, które są dla nich charakterystyczne.
3.Opowiadanie ,,Sobotni poranek" ( Przewodnik metodyczny do podręcznika, do nauki religii dla dzieci pięcioletnich, wyd. Jedność)
N. posługuje się pacynką Kasi, Piotrka, babci.
Obudziłam się bardzo wcześnie. Gdy tylko wstałam, pobiegłam do kuchni, gdzie mama i babcia stroiły koszyczek zielonymi gałązkami. Bardzo zaskoczyła mnie ilość jajek na kuchennym stole, ale mój brat, który własnie wszedł do kuchni, wyjaśnił mi wszystko:
- Przecież dziś jest Wielka Sobota, więc trzeba iść do kościoła ze święconym pokarmem.
- Ale czemu własnie jajka?-spytałam go.
Na to pytanie Piotrek nie umiał odpowiedzieć, ale wtedy włączyła sie babcia:
- Ja wam opowiem, a wy przez ten czas zajmijcie się ozdabianiem wielkanocnych pisanek.
Ochoczo wzięliśmy się za malowanie ugotowanych przez mamę jajek, a babcia przystąpila do rzeczy:
- Jajka są znakiem życia, więc od najdawniejszych czasow ludzie dzielą się jajkami i ofiarują je sobie, wraz z najlepszymi życzeniami. Bo Wielkanoc to wielkie święto życia. Jak ze skorupki jajka wykluwa się pisklę, tak Jezus powstanie zamkniętego grobu.
- A co z pozostałymi pokarmami, które święcimy?- dopytywał się zaciekwiony Piotrek.
Babcia układała po kolei wszystko w koszyczku:
- Chleb przypomina o tym,że powinniśmy być wdzięczni Bogu za codzienny pokarm, wędlina to znak,że powielu dniach przestajemy wreszcie pościć, sól przypomina,że jesteśmy solą ziemi, natomist chrzan przypomina,że w yciu są czasem i chwile smutne.
- A baranek z chorągiewką?
- O , baranek jest najważniejszy! Ma on nam przypominać samego Jezusa i Jego wielką miłość.
Mnie i Piotrka zupełnie zadowoliły te wyjaśnienia babci. Teraz już było oczywiste, po co tyle różnych rzeczy wkłada się do koszyczka.
Gdy koszyczek był już gotowy, posliśmy wraz z babcią do kościoła,żeby go poświęcić i żeby odwiedzić spoczywającego w grobie Jezusa. Gdy ksiądz przyszedł na miejsce, odmówił nad pokarmami modlitwę i pokropił je wodą święconą, a ja długo stalam przy ,,Bożym grobie", rozmyślając nad tym, jak bardzo dobry Jezus wszystkich kocha, że oddał za nas życie. Potem we trójkę się pomodliliśmy, dziękując Jezusowi za Jego miłosć.
Rozmowa na temat opowiadania:
- Co robiły w kuchni mama i babcia w Wielką Sobotę?
- Jakie pokarmy znalazły się w koszyczku?
- Dokąd Kasia, Piotrek i babcia udali się z koszykiem?
- Co zrobili przy ,,grobie Jezusa"?
4. Praca z koszykiem
Wspólne dekorowanie z dziećmi koszyka i wkładanie pokarmów do koszyczka.
5.Zabawa ruchowa przy muzyce “Taniec kurcząt”. Jedno dziecko jest słoneczkiem, pozostałe dzieci kurczaczkami, które śpią zamknięte w skorupce jaja. Dzieci-kurczaczki kładą się na dywanie i zasypiają. Wybrane dziecko-słońce spaceruje wśród skorupek, delikatnie dotyka główek śpiących dzieci, dotknięte dziecko powoli wstaje, rozgląda się i zaczyna swój dowolny taniec na łące.
6. Wykonanie ozdób wielkanocych wraz z rodzicami.
7. Pożegnanie i podziękowanie za wspólną zabawę.