Przedszkole Samorządowe nr 4, Białystok Opracowały i przeprowadziły: Joanna Kowalewska, Karolina Krasińska
Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami
z dn. 13.03.2019r.
Temat: ,,Kodowanie na dywanie"- zabawa matematyczna
Cele: * rozwój koordynacji wzrokowo- ruchowej;
* doskonalenie motoryki dużej, spostrzegawczości i szybkości reakcji;
* przestrzeganie zasad gry i rywalizacji;
* utrwalenie układu współrzędnych;
* zwiększenie wiary we własne możliwości oraz odporności emocjonalnej;
* rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w zespole;
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: maty średnie, mata duża, kolorowe kubeczki, schematy graficzne, kolorowe wycięte grafiki: gwiazdki, serduszka, chmurki, słoneczka w czterech kolorach;
Przebieg zajęcia:
1. ,,Klaszczmy w dłonie, ja potrzebuję ciebie"- zabawa na powitanie;
2. ,,Pokaż tak, jak ja"- zabawa- zakodowany ruch;
3. ,,Kolorowy wzór"- Dzieci podzielone są na trzy zespoły.
Zadaniem dzieci jest ułożenie kompozycji przestrzennej, a następnie odwzorowanie tego układu na grubiej macie.
Zadanie - ułożenie na macie wzoru wg pomysłu dzieci, następnie odwzorowanie tego samego wzoru na drugiej macie.
Zadanie można powtórzyć zmieniając kompozycję, a następnie zespoły zmieniają maty i układają kompozycje, które ułożyła poprzednia grupa.
Nauczyciel podsumowuje punkty. Najwięcej można zdobyć 10, za błędy odejmuje się p 1 punkcie.
Zespoły wracają na swoje miejsca.
4. ,,Uzupełnij pola"- zadaniem dzieci jest uzupełnienie pół wg rodzaju kształtów i kolorów.
5. ,,Dojście do celu"- od koła do kwadratu. Wyznaczone dziecko wydaje polecenia, np: 5 kroków w prawo, 4 w górę, 5 w prawo itd., zaś drugie
chodzi po macie wg podawanych poleceń;
Dojście do celu wg podanego schematu. Wyznaczone dziecko chodzi po macie wg narysowanego schematu;
6. ,,Zakodowany obrazek"- zadaniem dzieci jest odkodowanie obrazka ( żaglówka) za pomocą schematu słownego.
7. ,,Odkoduj" - zaproszenie Rodziców do odkodowania obrazka za pomocą schematu słownego;
8. Słodki poczęstunek. Rozmowy indywidualne z rodzicami;