Scenariusz z edukacji polonistycznej w klasie I
Temat zajęć: Opowiadanie o jesiennym spacerze Huberta na podstawie ilustracji i tekstu w podręczniku. Wyszukiwanie przedmiotów, w których nazwach słychać głoskę -h. Obejrzenie krótkiego filmu o literce -h. Podział wyrazów na głoski i sylaby. Nauka pisania liter h, H na podstawie wyrazów: herbata, Hubert.
Cele lekcji:
-zapoznanie uczniów z literą h, H,
- utrwalenie poznanych samogłosek i spółgłosek,
- podział wyrazów na głoski i sylaby,
- uważne słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela i właściwe reagowanie na ustalone zasady,
- prawidłowe pisanie liter h, H oraz wyrazów z literą –h.
- udzielanie odpowiedzi pełnym zdaniem,
- ćwiczenia w czytaniu.
Metody :
- pokaz
- dyskusja
- działań praktycznych,
- metoda eksponująca-filmik
- metoda aktywizująca-puzzle
- praca z podręcznikiem
Formy pracy:
- praca w grupach,
- indywidualna,
- zespołowa
Środki dydaktyczne: kartki z obrazkami i podpisami przedmiotów zaczynających się na
literkę- h, nakrywki białe, cegiełki czerwone i niebieskie dla każdego dziecka, puzzle przedstawiające małą i wielką literkę -h, tablice demonstracyjne, herb obecnej stolicy Polski oraz poprzednich stolic, herb Siedlec, komputer, podręcznik, zeszyt.
Przebieg lekcji
I. Układanie puzzli- praca w grupach. Uczniowie układają puzzle, na których znajduje się litera h i H. Wygrywa drużyna, która pierwsza ułoży puzzle.
Zapoznanie z tematem lekcji. Przypomnienie samogłosek i spółgłosek
Losowanie obrazków z podpisami ( na obrazkach są przedmioty na literkę –h, herb, harfa, herbata, hiacynt, hełm, ) , podział na sylaby i głoski.
Obejrzenie krótkiego filmiku o literce h.
II. Omówienie wyglądu literki -h.
Zapoznanie z czytanką ,, Jesienny spacer Huberta”. Dyskusja na temat wysłuchanego tekstu, omówienie ilustracji, wyszukiwanie wyrazów z literką h na ilustracji.
Układanie modeli wyrazów: herbata, Hubert
Przyklejenie obrazków z rysunkiem herbaty do zeszytów, rysowanie schematu i modelu.
Przerwa śródlekcyjna- uczniowie śpiewają hymn ,, Jeszcze Polska nie zginęła”
III. Ćwiczenia w pisaniu liter i wyrazów w zeszycie
IV. Wysłuchanie opowiadania o halabardniku- właściwa reakcja na usłyszenie wyrazów z literką- h . ( uczniowie podskakują, gdy usłyszą wyraz z h).
V. Podsumowanie lekcji, zadanie pracy domowej, ocena pracy uczniów.
Ewa Kozaryna
nauczycielka Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krześlinie