Scenariusz zajęć zintegrowanych w zespole klas I-III
Temat : Prezenty od Pani Wiosny.
Treści z podstawy programowej: Wyjaśnia zależność zjawisk przyrody od pór roku.
Cele ogólne :
- Uświadomienie uczniom, jakie zmiany w przyrodzie następują
wraz ze zmianą pory roku.
- Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego.
- Wzbogacanie słownictwa czynnego uczniów.
Cele operacyjne:
Uczeń:
•wymienia zwiastuny wiosny z jego otoczenia,
•wypowiada się w sposób logiczny i uporządkowany na zadany temat,
•układa rozsypankę literową - kl. I,
•wyróżnia i nazywa głoski w nagłosie – kl. I,
•podpisuje obrazki wyróżniając trudności ortograficzne – kl. II ,
•układa zdania z kilku części – kl. II,
•układa zdania z rozsypanki wyrazowej – kl. III,
•pisze zachowując zasady ortograficzne,
•dobiera określenia do rzeczowników,
•dodaje w zakresie 20 bez przekroczenia progu dziesiątkowego- kl.I,
•dodaje i odejmuje w zakresie 50 - kl. II,
•dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli w zakresie 100 – kl. III.
Cel terapeutyczny: Aktywizowanie uczniów w celu odwracania uwagi od szpitalnej rzeczywistości .
Metody pracy : rozmowa z uczniami, zabawa dramowa, ćwiczeń praktycznych,aktywizująca „mapa mentalna”.
Formy pracy :zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne : rozsypanka literowa, rozsypanka wyrazowa, karty zadaniowe dla ucznia, list od Pani Wiosny, kartoniki z napisami, puzzle „Symptomy wiosny”.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza przygotowawcza
Przyniesienie do sali szkolnej listu od Pani Wiosny oraz „zielonych zadań” do rozwiązania przez uczniów.
Odczytanie listu od Pani Wiosny adresowanego do uczniów.
Faza realizacyjna
1. Zabawa dramowa „Przyjście wiosny” .
Wybranie dwójki dzieci, które po krótkim przygotowaniu odgrywają scenkę spotkania dziecka z wiosną.
2. Rozwiązywanie kolejno ponumerowanych zadań od Pani Wiosny.
Zadanie 1.
Uczniowie otrzymują koperty z puzzlami (zwiastunami wiosny), układają je, naklejają i kolorują.
Zadanie 2.
Wycinanie płatków z literami , układanie kwiatka, odczytanie wyrazu „wiosna”,odszukanie na ilustracjach i zakreślenie zwiastunów wiosny, głoskowanie ich nazw, wpisywanie ostatniej głoski do kratki – kl. I.
Układanie wyrazów z plątaninki literowej, podpisywanie obrazków, wyróżnianie trudności ortograficznych - kl. I.
Wycinanie kartoników z wyrazami, dopasowywanie ich do obrazka, łączenie wyrażeń w zdania, zapisywanie zdań - kl. II.
Wycinanie kartoników z wyrazami, dopasowywanie ich do obrazka, ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej, zapisanie zdań – kl. III.
Zadanie 3.
Uczniowie rozwiązują zadania matematyczne dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności - karty zadaniowe .
Faza podsumowująca
4. Sprawdzenie poprawności wykonania zadań.
5. Ocena pracy uczniów.
6. Praca domowa:
Napisanie listu do Pani Wiosny – kl. II i III.
Zaprojektowanie koperty i znaczka na list do Pani Wiosny – kl. I.
7. Ewaluacja
opracowała : Elżbieta Horbowska-Zaranek
Kwiatowe wzgórza, kwiecień 2019
Drogie Dzieci!
Wybieram się do Was z wizytą. Jestem już coraz bliżej. W miejscach, przez które przechodzę zostawiam swoje ślady. Czasami Was widuję. Wydaje mi się, że nie wszyscy mnie zauważacie. Czasami macie smutne i zamyślone miny. Chyba czapki i szaliki przeszkadzają Wam trochę w dostrzeganiu zmian, które nadchodzą. Jestem jednak pewna, że za mną tęsknicie.
Pamiętacie, jak w ubiegłym roku świetnie się bawiliśmy ? Patrzyliśmy, jak lód topnieje na rzekach, słońce wygląda zza chmur, kwitną kwiaty... Czekajcie na mnie i bądźcie uważni, aby nie przegapić mojego przyjścia.
Spotkałam już krasnala Hałabałę. Długo nie mógł się zebrać, aby wyjść ze swojej dziupli, ale teraz ciągle przychodzi na spotkania ze mną. Was też zapraszam. Tymczasem przesyłam Wam wiosenne zadania. Spróbujcie je rozwiązać i napiszcie, jak Wam poszło.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie. Do zobaczenia na Kwiatowych Wzgórzach!
Pani Wiosna
Wytnij wyrazy. Wybierz te, które pasują do Twojego obrazka i naklej je pod rysunkiem.
jasne, gorące, wierzbowe, młode, czarne, żółte, delikatne, białe
szybkie, pachnące, zwinne, złociste
Za pomocą strzałek połącz w zdania wyrażenia zapisane po prawej i lewej stronie. Następnie przepisz utworzone zdania.
Słońce
pierwsze kwiaty.
Z ciepłych krajów srebrzyste bazie.
Kwitną
mocniej grzeje.
Na wierzbach pojawiły się wracają jaskółki.
Wykonaj działania zapisane pod drzewkiem. Narysuj na drzewie listki i wpisz wyniki swoich obliczeń. Pokoloruj drzewko.
KL. I
5 + 5 = 9 – 0 =
8 – 3 = 3 + 3 =
4 + 3 = 6 – 4 =
5 – 2 = 4 + 6 =
Kl. II
14 + 6 = 9 – 6 =
16 – 5 = 11 + 8 =
5 + 4 = 17 – 3 =
18 – 8 = 15 + 2 =
KL. III
35 + 8 = 46 – 7 = 5 ▪ 7 =
17 + 12 = 73 – 11 = 28 : 4 =
49 – 24 = 55 + 9 = 3 ▪ 9 =
87 – 33 = 67 + 15 = 36 : 6 =