Scenariusz lekcji wychowania fizycznego w klasie II szkoły podstawowej
Temat zajęć: Łączenie różnych form ruchu na torze przeszkód- wyścigi rzędów
Cele lekcji:
Uczeń poprawia wytrzymałość, zwinność, szybkość, koordynację ruchową, poprawi szybkość reakcji i orientację przestrzenną, pokonuje przeszkody, właściwie reaguje na polecenia, współpracuje i współzawodniczy, prawidłowo wykonuje zadania, zna wpływ rozgrzewki na przygotowanie do realizacji głównego zadania lekcji, dba o prawidłową postawę ciała, współpracuje z grupą, dokonuje samokontroli i samooceny swoich umiejętności.
Metody i formy pracy: Metody realizacji zadań ruchowych: zabawa, zadaniowa ścisła, zadaniowa.
Metody przekazywania i zdobywania wiedzy: pokaz z objaśnieniem,
Formy organizacji ćwiczeń: indywidualna, grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne: 3 ławeczki, 3 hula-hop, 3 skakanki, 3 materace, piłki lekarskie, chorągiewki, pachołki, piłki do gry w ,, Cztery ognie”
Przebieg zajęć:
1. Zbiórka w dwuszeregu, powitanie, informacja o celach i zadaniach.
2. Rozgrzewka: uczniowie stoją w kole i wykonują pokazywane przez nauczyciela ćwiczenia:
Ręce na ramiona- wykonują koła do tyłu, ręce wyprostowane- wykonują koła do tyłu, klaszczą wyprostowanymi rękami przed sobą i za sobą, ręce na biodrach i kręcą kółeczka oraz ósemki, siadają – nogi wyprostowane i starają się dostać głową do kolan, wykonują rowerek, nożyce, każdy uczeń wykonuje po 10 przysiadów, zabawa utrwalająca kierunki przestrzenne: jedynki dwójki- w prawo, w lewo.
3. Główne zadanie zajęć:
Tor przeszkód- uczniowie są podzieleni na 3 równe zespoły
Stacja I- uczniowie biegną do ławeczki, wykonują skoki zawrotne przez ławeczkę, następnie toczą piłkę lekarską do chorągiewki, przy chorągiewce skaczą przez skakankę 10 razy i następnie toczą piłkę do ławeczki i ponownie wykonują skoki zawrotne przez ławeczkę, biegną do mety i dotykają rękę następnego zawodnika, aby mógł wykonywać zadania- wykonują ten tor 2 razy,
Stacja II- uczniowie skaczą żabką do ławeczki, następnie wykonują skoki zawrotne przez ławeczkę, dalej skaczą, następnie napotykają materac, przez który mają się czołgać, dalej skaczą żabką, przy chorągiewce spotykają hula – hop, które przekładają z góry na dół przez siebie- wykonują ten tor 2 razy,
Gra zwinnościowa ,, Cztery ognie”- gra polega na tym że, są 4 osoby zbijające z różnych stron. Wygrywa ta osoba, która najdłużej nie da się zbić.
4. Zabawa uspokajająca ,, Zagubiony kotek”- wszystkie dzieci siedzą w kole w siadzie skrzyżnym i zakrywają twarz rękami, pochylają głowy. Jedno dziecko wskazane przez nauczyciela jest kotkiem i na wskazany sygnał ma miauczeć, inne natomiast odchodzi na chwilę od grupy i po powrocie ma wskazać kotka.
Uczniowie siedzą w kole po turecku, podnoszą ręce do góry nabierają powietrza nosem i opuszczają ręce wypuszczając powietrze ustami- powtarzają to zadanie 3 razy.
5. Zbiórka, podsumowanie przebiegu zajęć, ocena uczniów oraz pożegnanie.
Ewa Kozaryna, nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krześlinie