Numer: 39916
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zagadki Trampolinka. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Temat: ,, Zagadki Trampolinka”
Cel główny:
Wspieranie aktywności dziecka poprzez organizowanie zabaw rozwijających myślenie, mowę, koncentrację uwagi, spostrzegawczość i orientację przestrzenną
Obszary rozwoju dziecka wg Podstawy Programowej
I 5, II 2, 6, 8, III1, 3,5,7, 8, IV 1, 2, 4, 7, 12,13, 14, 15,
Cele szczegółowe
Dziecko:
- reaguje na różne sygnały i polecenia
- śpiewa piosenkę
- rozróżnia kierunki
- rozróżnia głoskę na początku prostych wyrazów
- rozpoznaje i nazywa poznane litery i cyfry, figury geometryczne
- wie, jakie ma prawa i obowiązki
- wie jak się zachować w różnych sytuacjach (bezpieczeństwo, dobre wychowanie )
- porównuje długość przedmiotów
- dostrzega szczegóły na obrazku
- dokonuje segregacji przedmiotów

Forma: zbiorowa, indywidualna
Metoda: czynna - zadań do wykonania, słowna, oglądowa
Pomoce: koperty z zadaniami, nagrania piosenek, , pacynka Trampolinka, obrazki do analizy słuchowej, obrazki: Prawa Dziecka, figury geometryczne, kółka plastikowe cyfry, litery, koperty ,obrazki do pracy indywidualnej, wstążki, M. Bogdanowicz “Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”, płyty CD z nagraniami

Przebieg zajęcia:
Wstęp
Piosenka: „Trampolinek” Słowa: Urszula Piotrowska, muzyka: Magdalena Melnicka-Sypko

1. ,,Szukamy zadań Trampolinka”
Trampolinek lubi bawić się w chowanego, aby go odnaleźć trzeba rozwiązać kilka zadań które pozostawił dzieciom w kopertach. Odszukanie kopert z zadaniami- kierowanie się instrukcją Trampolinka

Tekst listu Trampolinka do dzieci

Drogie Dzieci.
Jestem z Wami codziennie. Obserwuję Was każdego dnia i wiem, że bardzo lubicie różne zabawy, rozwiązywać zadania i zagadki tak jak ja. Dlatego przygotowałem dziś dla Was różne zadania, które na pewno rozwiążecie. Sam ukryłem się i znajdziecie mnie dopiero, kiedy rozwiążecie wszystkie zadania. Aby odnaleźć pytania- wstańcie, odwróćcie się do tyłu, zróbcie 4 kroki do przodu, 2 w prawo, podnieście do góry prawą rękę. teraz odwróćcie się w prawo i spójrzcie przed siebie. Czy widzicie koszyk z pytaniami?

Dzieci odnajdują koszyk z pytaniami w kopertach

2. „Nasze prawa”
Dzieci siedzą w kole, podają sobie z rąk do rąk kopertę z obrazkami(Prawa Dziecka) wypowiadając przy tym rymowankę: ,,To jest bardzo ważna sprawa, żeby poznać swoje prawa. Dziecko, które trzyma kopertę, ( gdy rymowanka się kończy) wyjmuje obrazek i opowiada, co on oznacza, jakiego prawa dotyczy. Gdy dziecko nie potrafi, inni pomagają.

3. „Zgadnij na jaką głoskę?

Dzieci chodzą dookoła w rytmie piosenki: „Mam prawo” Na dywanie rozłożone są obrazki. Na sygnał wybrane dziecko podnosi kartonik z obrazkiem i mówi, na jaką głoskę rozpoczyna się jego nazwa.

4. „Jak się zachowam?”
Rodzic trzyma koszyk z kopertami. Wybrane dzieci losują koperty z pytaniami i odpowiadają na nie. (Pytania dotyczą zachowania się dzieci w różnych sytuacjach: bezpieczeństwo, zabawa, kultura osobista)

5. „Co ukryło się pod krążkiem”- zabawa ruchowa
Wybrani rodzice rozkładają na dywanie krążki. Dzieci maszerują po dywanie śpiewając piosenkę: „Spacer po dywanie” Na przerwę w muzyce wybrane dzieci podnoszą krążki i mówią, co się pod nim ukryło ( litera, cyfra),

6. „Wstążki”- porównywanie kolorów i długości.
Taniec ze wstążkami przy dźwiękach utworu HIJO DE LA LUNA

7. „Porządki”
Dzieci otrzymują kartki, na których są klocki różnego kształtu. Zadaniem dzieci jest posegregować klocki (połączyć linią klocek z odpowiednim pudełkiem)

8. Odnalezienie Trampolinka
Po rozwiązaniu wszystkich zadań dzieci odnajdują Trampolinka w ostatniej kopercie w koszyku. Tam znajdują się tez uśmiechnięte buźki do przyklejenia na ubrania dzieciom.

9. „Masażyk”- zabawa relaksacyjna
Dzieci wykonują masaż rodzicom na plecach i odwrotnie.

Idzie pani: tup, tup, tup (stukamy plecy malucha opuszkami palców),
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk (stukamy w plecy zgiętym palcem),
skacze dziecko: hop, hop, hop (opieramy dłoń na przemian to na przegubie i na palcach)
żaba robi długi skok (dotykamy stóp, pleców i głowy dziecka).
Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu (dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka),
kropi deszczyk: puk, puk, puk (stukamy w plecy dziecka wszystkimi palcami),
deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup (klepiemy plecki dziecka dłońmi złożonymi w miseczki),
a grad w szyby łup, łup, łup (stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści).
Świeci słonko (palcem wykonujemy na plecach koliste ruchy),
wieje wietrzyk (dmuchamy we włosy dziecka),
pada deszczyk (znowu stukamy opuszkami palców).
Czujesz dreszczyk? (leciutko szczypiemy w kark)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.