Przedszkole Samorządowe nr 4
w Białymstoku
Opracowała i przeprowadziła: mgr Joanna Lucyna Kowalewska
Scenariusz zajęć otwartych
6 latki
Temat: ,, Podróż na wyspę Nibylandia"- zabawa matematyczna.
( wykorzystanie metody Gruszczyk - Kolczyńskiej )
Cele: * kształcenie umiejętności przeliczania od 1do 10;
* kształcenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów pod względem
ilości płynów i długości;
* dostrzeganie regularności i kontynuowanie ich w układach;
* rozpoznawanie figur geometrycznych;
* kształtowanie umiejętności orientacji na kartce;
* kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10;
* kształcenie umiejętności rozkładu podanej liczby na składniki;
* rozwijanie logicznego myślenia przy rozwiązywaniu zadań;
Środki dydaktyczne: płytka -,,Przez świat", muzyka-tratwa autorskie opowiadanie nauczyciela, dzwoneczek, mapa, magnes- buźka, kartoniki z kółeczkami, duże domino, butelki z kolorową wodą, rytmy- znaki, figury geometryczne, kartki białe, lusterka, kartoniki z kółeczkami, kolorowe liczby, spinacze, paski, hasło, nagrody- naklejki, Pak, płytka z piosenką ,, Nibylandia- wyspa dzieci", Duszek- Obłoczek;
Przebieg zajęcia
1. ,,Przez świat"- zabawa ruchowa ze śpiewem;
2. ,,Podróż do Nibylandii"- opowiadanie nauczyciela;
Marzeniem dzieci było to, aby polecieć do krainy Nibylandii. Dzieci wynajęły samolot i poleciały. Okazało się, że podano niewłaściwe współrzędne i pilot poleciał w innym kierunku. Trzeba było lądować awaryjnie, bo brakowało paliwa. Wylądowały na wyspie. Była to wyspa bezludna.
Dzieci były bardzo zmartwione.
- Co my teraz zrobimy?
- A może zbudujemy tratwę?
- Na pewno nam się przyda.
Budowały, budowały, aż zapadła noc i zasnęły.
Nad ranem dzieci usłyszały... (głos dzwoneczka).
- Jestem Duszek-Obłoczek i chcę wam pomóc. Mam mapę, która doprowadzi was do celu. Jest jednak jeden warunek: aby otrzymać mapę, musicie przejść test sprawności ,,Zaczarowanych kółeczek".
- Jesteście gotowi?
- Taaaak!
*Dzieci układają kółeczka, od najmniejszej do największej ilości oczek.
Po wykonaniu zadania Duszek wręcza mapę (nauczycielka przypina na tablicę)
i przymocowuje magnes (uśmiechnięta buźka) na bezludnej wyspie.
- Test zaliczony.
Droga do Nibylandii prowadzi przez wiele wysp. Każda jest zaczarowana i żeby ją odczarować, należy rozwiązać zadania.
Zadania
1. Domino
Ułóż kostki domina
Dzieci wchodzą na tratwę i przy muzyce ,,płyną" do następnej wyspy.
2. Woda
W butelkach jest kolorowa woda. Dzieci liczą butelki.
Ustaw butelki w taki sposób, aby w każdej następnej było mniej wody.
Dzieci wchodzą na tratwę i przy muzyce ,,płyną" do następnej wyspy.
3. Rytm
Ułóż, w taki sposób, aby wzór się powtarzał.
Dzieci wchodzą na tratwę i przy muzyce ,,płyną" do następnej wyspy.
4. Figury
Dzieci przed sobą mają białe kartki i figurę geometryczną.
Ułóż figurę po lewej stronie, po prawej, w górnym rogu kartki, w dolnym rogu kartki.
Dzieci wchodzą na tratwę i przy muzyce ,,płyną" do następnej wyspy.
5. Lusterko
Weź kartonik z kółeczkami i lusterko.
Policz, ile jest razem kółeczek.
Dzieci wchodzą na tratwę i przy muzyce ,,płyną" do następnej wyspy.
6. Kolorowe liczby
Ułóż w taki sposób, od najdłuższego do najkrótszego paska.
Policz, ile jest pasków?
Weź liczbę 10 ( pomarańczowy pasek). Do liczby 10, dopasuj inne paski , żeby były równe.
Z jakich liczb może składać się liczba 10?
I tak z 9, 8, 7,
Dzieci wchodzą na tratwę i przy muzyce ,,płyną" do następnej wyspy.
7. Spinacze
Na pasku przypnij 2 klamerki i 3 klamerki. Ile jest razem?
Jest 5 klamerek, zdejmij 4. Ile zostało?
Dzieci wchodzą na tratwę i przy muzyce ,,płyną" do następnej wyspy.
8. Zadanie z treścią.
Mama kupiła 6 pączków. Ala zjadła 2 pączki, Kasia 2 pączki. Ile zostało?
Ola posadziła 3 drzewka i Marek 5 drzewek. Ile razem było drzewek?
Piotr miał 4 balony, a Aneta 5 balonów, 2 pękły. Ile zostało balonów?
Dzieci wchodzą na tratwę i przy muzyce ,,płyną" do następnej wyspy.
Dotarliśmy, ale brama jest zamknięta.
Waszym zadaniem jest ułożenie hasła.
Dzieci układają w kolejności wyrazy z cyframi i z pomocą nauczycielki odczytują.
1. Ucz
2. się
3. matematyki
4. bo
5. tak
6. robią
7. wszystkie
8. przedszkolaki
3. Po odczytaniu hasła, wszystkie dzieci wchodzą do Krainy Nibylandii i tańczą przy piosence ,,Nibylandia- wyspa dzieci".
4. Następnie otrzymują nagrody od przyjaciela wszystkich dzieci - Paka.