Scenariusz zajęć świetlicowych
1. Grupa wiekowa : uczniowie klas I – III
2. Zabawa rysunkowa „Śmieszny ludzik”
3. Cele zajęć :
Wychowawcze :
- zachęcanie do aktywnego wykorzystania wyobraźni,
- dbanie o estetykę miejsca pracy,
- szanowanie twórczości innych dzieci,
- kulturalne zachowanie się wobec rówieśników,
- wdrażanie dzieci do wspólnej pracy i zabawy,
- wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi,
- wyrabianie nawyku czekania na swoją kolej.
4. Metody pracy :
słowna
- słowna instrukcja wykonania zadania.
praktyczna
- zabawa rysunkowa według instrukcji.
oglądowa
- podziwianie śmiesznych ludzików, które powstały podczas zabawy (wystawa).
5. Formy pracy :
zbiorowa
- zabawa rysunkowa – praca nad wspólnym obrazkiem „śmiesznego ludzika”,
indywidualna
- wymyślanie koncepcji wykonania swojej części ciała ludzika.
6. Pomoce i środki dydaktyczne :
- zdjęcia i obrazki przedstawiające wiosenne rośliny chronione,
- ołówki, farby plakatowe, gotowy szkic pejzażu do pomalowania.
7. Przebieg zajęć:
Zabawa rysunkowa z grupą około 10 dzieci lub mniej.
Nauczyciel podaje instrukcję: Każde dziecko na swojej kartce rysuje głowę śmiesznego ludzika. Następnie po wykonaniu rysunku podaje zagiętą do wewnątrz kartkę kolejnemu dziecku (np. z prawej), tak, żeby nie było widać rysunku. To dziecko z kolei dostaje kartkę od swojego sąsiada (np. z lewej).
Następne dziecko rysuje kolejną część ciała – np. szyję, ręce, brzuch, nogi, kolana, stopy, buty – to zależy od ilości dzieci, możemy napisać na kartce, co będziemy rysować po kolei lub podawać ustnie instrukcje odnośnie aktualnie rysowanych części ciała.
Każde dziecko powinno mieć szansę namalowania każdej części ciała, tyle że na innych kartkach. Kiedy każda kartka jest już zapełniona do stóp/butów, można ją rozprostować i podziwiać gotowe ludziki.
Z ludzików można skomponować wystawę.