Numer: 39882
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta w zoo. Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 4-5 letnich z udziałem rodziców

TEMAT ZAJĘĆ: Zwierzęta w ZOO
CEL OGÓLNY:
-wzbogacanie wiadomości na temat zwierząt egzotycznych
- rozwijanie mowy dzieci w oparciu o ilustracje
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- poprawnie segreguje zwierzęta egzotyczne i inne
- poprawnie formułuje odpowiedzi na pytania nauczycielki
- dzieli na sylaby nazwy zwierząt i podaje ich liczbę
-potrafi globalnie odczytać wyrazy
- uczestniczy w zabawach ruchowych
- rozwija słuch muzyczny
- rozwija sprawność manualną wykonując prace plastyczne
rozwiązuje zagadki słowne
METODY:
-słowne: rozmowa, instrukcja słowna
-czynnościowe: zadań stawianych do wykonania
- oglądowa: pokaz
FORMY PRACY:
- z grupą, z rodzicami
- indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nagranie piosenki ,,Wyprawa do ZOO", obrazki przedstawiające zwierzęta, zagadki o zwierzętach, obrazek przedstawiający ZOO, papierowe talerze, rolki po papierze toaletowym, płyty CD, nożyczki, klej, flamastry, bębenek

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Powitanie
Przy muzyce dzieci witają rodziców piosenką ( na melodię ,,Panie Janie...")
,,Mamo, tato, mamo,tato
Witamy Was, witamy Was
Bardzo Was kochamy, bardzo Was kochamy
Na zabawę czas, na zabawę czas".
2.,, Który obrazek zniknął?" - zabawa dydaktyczna. Nazywanie zwierząt na obrazkach. Określanie, które żyją w Polsce, a które w dalekich krajach. Chowanie obrazka i odgadywanie jakie zwierze na nim było.
3.,,Zwierzęta bliskie i dalekie" - zabawa dydaktyczna. Opowiadanie o zwierzętach zabawkach. Układanie zdań o nich. Podział zwierząt zabawek na dwie grupy:
• pierwsza, oznaczona napisem ZOO, to zwierzęta, które w Polsce można spotkać tylko w ogrodzie zoologicznym
• druga to zwierzęta żyjące w Polsce, na wsi
Wyodrębnianie spośród zwierząt żyjących w Polsce: zwierząt dzikich i zwierząt domowych.
4.Osłuchanie z piosenką,,Wyprawa do zoo" . Nauczyciel odtwarza piosenkę:
,,1. A kto zamieszkał w zoo? 3. Spogląda krzywo wąż 5.Do domu wracać czas,
Czy was ciekawi to? i syczy, syczy wciąż, lecz przyjdę tu nie raz,
bo się wybieram tam( 2 razy) i wije, wije się, lecz przyjdę tu nie raz.
Pogłaskać go? O, nie!
2. Dzień dobry, panie lwie, 4. A trąbą macha słoń.
czy pan mnie pożreć chce? Czy mogę dać mu dłoń?
i ryczy głośne łaaa...( 2 razy) Zatrąbił tru tu tu
więc brawo biję mu .( 2 razy)
5. Zabawa z piosenką ,,Wyprawa do zoo". Nauczyciel dzieli dzieci i rodziców na 3 grupy ( lwy, węże i słonie) i rozmieszcza je w trzech różnych miejscach sali. Następnie ustala sposób wykonania poszczególnych zwrotek.
1 zwrotka: Śpiew piosenki i spacer po ZOO
2 zwrotka: Nauczyciel zatrzymuje sie przed grupą lwów i zwraca sie do nich śpiewając. Lwy przyjmują postawę groźnych zwierząt i ryczą donośnie uaaa . Nauczyciel w czasie przygrywki przechodzi do nastepnej grupy, czyli węży.
3 zwrotka: Nauczyciel śpiewa, a węże wija sie po podłodze i syczą. pozostałe dzieci dośpiewują na końcu zwrotki: O nie!
4 zwrotka: Słonie ,,machają trąbami" do nauczyciela, który robi taki ruch, jakby chciał uścisnąć jakąś trąbę, ale jednak rezygnuje. Następnie słonie głośno trąbią, zgodnie z treścią piosenki. Nauczyciel po zaśpiewaniu swojej kwestii bije brawo, może też uścisnąć kilka wyciągniętych do niego ,,trąb".
5 zwrotka: Dzieci i rodzice śpiewają ją na wokalizie ( na, na, na ,na) Nauczyciel idzie spacerkiem po sali, po czym zatrzymuje się i zwracając się do wszystkich dośpiewuje słowa końcowe.
5. ,,W ZOO" - praca z obrazkiem. Opowiadanie, co dzieje sie na obrazku.
• Gdzie znajdują się zwierzęta przedstawione na obrazku?
• Jak nazywają się zwierzęta i co robią?
6. Zabawa słowna ,,Dokończ zdanie" . Nauczyciel odczytuje zdania dotyczące zwierząt i ich cech, zachowania. dzieci muszą je dokończyć.
7. Zabawa orientacyjno -porządkowa ,,Lew i antylopy". Dzieci - antylopy poruszają się w rytm wygrywany na bębenku. Na hasło: Idzie lew! ( rodzic) -zastygają w bezruchu. Lew wychodzi na łowy, może jednak upolować to zwierzątko które się poruszy.
8. Zagadki ,, Kto mieszka w ZOO"? Rodzice odczytują zagadki a dzieci dopowiadają rozwiązania.
9. Ćwiczenia słuchowe: dzielenie wyrazów na sylaby, przeliczanie sylab. Czytanie globalne nazw zwierząt.
10. Praca z rodzicem:
• wykonanie formy przestrzennej ,,Słoń" z papierowych talerzy i rolek po papierze toaletowym
lub
• wykonanie ,,Żółwia"z użyciem płyty CD

11. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.