X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39881
Przesłano:

Zabawy liśćmi. Scenariusz zajęć w terenie w klasie I

Scenariusz zajęć w terenie w klasie I

Czas realizacji: 3 godziny lekcyjne

Zabawy z liśćmi

Cel główny:
- rozwijanie twórczej aktywności uczniów
- polisensoryczne poznawanie świata

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- przelicza w zakresie 10
- dodaje i odejmuje na konkretach
- określa i prezentuje wzajemne położenie przedmiotów w przestrzeni i na płaszczyźnie
- określa kierunki w przestrzeni z pozycji kolegi
- porównuje liczebność zbioru
- układa przedmioty wg opisu
- rozwija sprawność manualną
- reaguje na sygnał
- podejmuje działania twórcze – tworzy pracę plastyczną z zebranych podczas wycieczki liści
- rozwija wyobraźnię
- umie współpracować w grupie.

Metody: wycieczka, manualno- plastyczna, działalność praktyczna.

Formy organizacyjna: zajęcia z całą klasą, zajęcia w parach, indywidualna.

Środki dydaktyczne: materiał przyrodniczy zebrany podczas wycieczki, patyczki, szablon głowy dla każdego dziecka do pracy plastycznej, klej, nagranie tańca „Kasztany”.

Przebieg zajęć:

1. Wycieczka do pobliskiego lasu.

2. Podanie celów zajęć:
Dzisiaj na zajęciach w lesie będziemy ćwiczyli liczenie do 10, dodawanie i odejmowanie na listkach, które znajdziecie. Potem zabierzemy je do klasy i zrobimy z nich fantastyczne fryzury.

3. Zabawy matematyczne z liśćmi
- zbieranie na czas określonej liczby liści, patyczków, kamyków
- przeliczanie zebranego materiału
- dodawanie i odejmowanie na konkretach
Ułóż przed sobą 5 listków. Sprawdź czy kolega ma tyle co ty. Ile macie razem listków?
Posłuchajcie zadania: Na drzewie siedziały 4 ptaki. Po chwili przyfrunęły jeszcze 3. Ile razem ptaków jest na drzewie?
Symulacja na dzieciach, potem na listkach, itp.
- odgadywanie przedmiotu z zamkniętymi oczami
- układanie liści wg instrukcji n-la
„Połóż największy liść przed sobą. Po prawej stronie połóż żółty listek. Nad żółtym listkiem połóż patyczek itp.
- ćwiczenia w określaniu położenia przedmiotów i drugiego dziecka w stosunku do dziecka
„Jedno dziecko staje na środku n-l układa wokół niego różne przedmioty, ustawie inne dzieci – opowiedz co jest wokół ciebie i gdzie się znajduje”
Dwoje dzieci staje naprzeciwko siebie. N-l prosi by wzięły do prawej ręki kamyk i podniosły do góry. Kto zrobił dobrze? Jak to sprawdzić?
( ustawić się jak kolega)
- zabawa „Co się zmieniło?”
Dzieci stoją w kole, jedno na chwilę odchodzi od grupy. W tym czasie 2-3 osoby zmieniają się miejscami, dziecko ma odgadnąć kto zmienił miejsce.

4. Rysowanie szlaczków na ziemi
N-l prosi dzieci by ułożyły przed sobą zebrane materiały w jakimś porządku, a następnie przy pomocy gałązki, patyczka narysowały szlaczki wokół swoich skarbów. Porównanie prac, ilości użytych elementów.
5. Powrót do szkoły
6. Przerwa
7. Stylista fryzur – praca plastyczna
Każde dziecko otrzymuje czarną kartkę z wyciętym białym konturem profilu twarzy. Z kolorowych liści zebranych w lesie tworzy fryzurę.
Omówienie prac, przeliczenie liści użytych do wykonania fryzury, wystawka.

8. Podsumowanie zajęć-n-l losuje z patyczków kolejne dzieci do wypowiedzi tak, by zapytać każdego.
Przypomnijmy sobie dzisiejszy dzień od początku, czego się nauczyliśmy? Co ćwiczyliśmy? Która część zajęć podobała ci się najbardziej i dlaczego? Co sprawiło trudność?

9. Taniec integracyjny „ Kasztany”
- Na zakończenie zatańczymy taniec „ Kasztany”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.