SCENARIUSZ ZABAWY „Dzień Kota”
Data: 12.02.2019
Prowadzący: Agnieszka Kuczyńska – Popioł, Anna Rodziewicz
Adresaci: dzieci z wszystkich grup wiekowych
Cele:
- podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka
- pokazanie dzieciom, jak ważne jest niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły
- uwrażliwienie dzieci na często trudny koci los, zwłaszcza zimową porą
- poznanie ciekawostek na temat życia dzikich kotów oraz kotów domowych
- poznanie zadań pracy członków Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
- zapoznanie z kotami w literaturze dziecięcej
- prezentacja talentów i uzdolnień dzieci
- budzenie poczucia radości z niesienia bezinteresownej pomocy zwierzętom (udział w akcji charytatywnej)
- integracja dzieci z całego przedszkola
Obszary wynikające z realizacji podstawy programowej:
1.5; 2.1; 2.2; 2.10; 3.1; 3.2; 3.5; 3.7; 3.8; 3.9; 4.2; 4.3; 4.5; 4.7; 4.12; 4.18,
Metody:
- aktywizujące grupę: konkurencje ruchowo - umysłowe
Formy:
- indywidualna
- grupowa
- zespołowa
Środki dydaktyczne:
- tablica do punktacji
- słoik z maską kota z kartonikami z obrazkiem kota do punktacji
- zebrana karma podczas akcji charytatywnej
- sztalugi z przypiętymi arkuszami szarego papieru i narysowanymi na nich kotami bez uszu, wąsów, ogona i pazurków u łapek
- szaliki do zawiązania oczu, czarne markery
- cztery koperty z sylwetami zwierząt (konia, kaczki, psa, świnki, krowy, kury)
- płyta z odgłosami zwierząt
- bajka artykulacyjna „Poranek Kotka Puszka”
- zalaminowane obrazki rybek , wędki z magnesem, niebieski kartony w kształcie stawu, papierowe talerzyki
- cztery koperty z obrazkami popularnych kotów z bajek dziecięcych pocięte na puzzle
- cztery miseczki z mlekiem oraz rurki do picia
- wiersz Juliana Tuwima „Kotek”
- tablica interaktywna oraz film dokumentalny „Wszystko o kotach dużych i małych”
- cztery maskotki kotka z długą wstążką i przyczepioną do nich myszką
- nagrody (puzzle) i dyplomy dla wszystkich grup
- płyta z piosenką „Kotek Puszek”
- wiersz „Chory Kotek” Stanisława Jachowicza
Przebieg spotkania:
1.Powitanie dzieci i gości :
pani – inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
2. „Dzień Kota” - przedstawienie celu spotkania, prowadzące imprezę omawiają cel zorganizowanej uroczystości:
Międzynarodowy Dzień Kota to dzień,
- który ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka,
- oraz to, jak ważne jest niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły,
- to także święto , które ma na celu uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los, zwłaszcza zimową porą
Podziękowanie za zbiórkę rzeczy najbardziej potrzebnych dla kotów: karma sucha i puszki dla kotów; posłania, legowiska, kocyki, miski; kuwety i zabawki.
( Luty to miesiąc, w którym dzieci z naszego przedszkola uczestniczą w akcji zbierania karmy i przedmiotów niezbędnych dla bezdomnych kotów. Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Koszalinie.
2. „Jak narysować kotka”- zadanie do wykonania na sztalugach:
dziecko wraz z opiekunem, któremu zawiązujemy oczy, dorysowują kotkowi narysowanemu na dużym arkuszu szarego papieru - ogon, uszy, wąsy i pazurki u łapek
„Głowa kota jest kółeczkiem,
Na niej sterczą uszka dwa.
Pyszczek z noskiem, wąsikami
I skośnymi oczętami.
Cztery łapki, mały brzuszek
Oraz ogon ma nasz Puszek.”
3. „Przyjaciele z podwórka”- ułożenie sylwet zwierząt w kolejności wysłuchanych odgłosów z płyty CD ( przez trzech przedstawicieli z każdej grupy)
kaczka – nr 1
krowa – nr 4
kura – nr 5
pies – nr 6
świnia – nr 7
koń – nr 14
4. „Kocie łowy”- łowienie rybek
- Wprowadzenie do zabawy: bajka artykulacyjna dla wszystkich dzieci „Poranek Kotka Puszka” - dzieci naśladują ruchy warg i języka nauczyciela
„Kot Puszek obudził się wcześnie rano, rozejrzał się dookoła (język oblizuje szeroko otwarte usta, ruchy okrężne języka). Wysunął jedną łapkę (czubek języka dotyka policzka po wewnętrznej stronie) schował, wysunął drugą łapkę (czubek języka dotyka drugiego policzka po wewnętrznej stronie), schował. Potem podniósł do góry grzbiet (język przesuwa się po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła). Wstał i zadowolony zaczął machać ogonem w górę (czubek języka oblizuje górne zęby), opuścił ogon w dół (język oblizuje dolne zęby). Nagle usłyszał szmer, podniósł wysoko głowę (język uniesiony w górę w kierunku nosa), nastawił jedno ucho (język dotyka jednego kącika ust), nastawił drugie ucho (język dotyka drugiego kącika ust), zajrzał pod kocyk (język wysunięty na brodę). Kotek znowu rozejrzał się dookoła (język oblizuje szeroko otwarte usta) i zobaczył miskę pełną rybek . Zadowolony zamruczał: mmmmm..., aaamm..., mniaaam...”
- Reprezentanci grup „łowią rybki” dla głodnego kotka przy pomocy wędki z magnesem, a następnie przenoszą je na talerzyk
5. „Kocie Puzzle”- Zabawa dydaktyczna - układanie puzzli z wizerunkiem kota z ulubionych bajek dla dzieci przez przedstawicieli z każdej grupy. Pozostałe dzieci dopingują swoich kolegów.
Gr. I: Garfield, Hello Kitty (puzzle 4 części)
Gr. II: Tom i Jerry, Kot w butach (puzzle 6 części)
Gr. III: Klakier, Różowa pantera (puzzle 8 części)
Gr.IV : Kot Sylwester (z Zaczarowanych Melodii) , Miraculum Biedronka i Czarny Kot (puzzle 10 części)
6. „Łakome kotki” – wybrane dzieci – z każdej grupy wiekowej - piją ciepłe mleko słomką z kubeczków. Pozostałe dzieci głośno kibicują swoim faworytom. Kto pierwszy wygrywa - zwycięzca otrzymuje odznakę ‘kotka łakomczucha’
3- 4 – latki: mała słomka
5- 6 latki – bardzo długa słomka
Wprowadzenie do zabawy: prowadzące udają, że słyszą miauczenia kota i z podziałem na role czytają wiersz:
Julian Tuwim - „Kotek”
Miauczy kotek: miau!
- Coś ty, kotku, miał?
- Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta jest miseczka,
A jeszcze bym chciał.
Wzdycha kotek: o!
- Co ci, kotku, co?
- Śniła mi się wielka rzeka,
Wielka rzeka, pełna mleka
Aż po samo dno.
Pisnął kotek: pii...
- Pij, koteczku, pij!
Skulił ogon, zmrużył ślipie,
Śpi - i we śnie mleczko chlipie,
Bo znów mu się śni.
7. „Dzikie koty” – film dokumentalny pt. ‘Wszystko o kotach dużych i małych” – na podstawie obejrzanego fragmentu filmu w wykorzystaniem tablicy interaktywnej drużyny odpowiadają na zadawane pytania nt. ciekawostek z życia dzikich kotów i kotów domowych
8.”Kocie polowanie” – chyba wszyscy wiedzą, że poza miską mleka koty lubią kłębuszek włóczki i oczywiście myszki - szybki zwijanie sznurka z myszką na maskotkę kotka
9. Ogłoszenie wyników wspólnej zabawy przez jury - wręczenie nagród (puzzle) i dyplomów dla każdej z grup
10. „Kotek puszek”- zaśpiewanie piosenki przez dzieci najmłodsze
11. Pani Dyrektor – czytanie wiersza „Chory kotek” Stanisława Jachowicza
12. Oddanie głosu pani Inspektor Towarzystwa opieki nad zwierzętami-:
- kilka słów o pomocy zwierzętom zimową porą
- wręczenie zebranej karmy – podpisanie protokołu
13. Pożegnanie