Numer: 39878
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jedzie pociąg, czyli podróż po Polsce. Scenariusz zajęcia

Temat:,,Jedzie pociąg, czyli podróż po Polsce”

Zakres PP: III.2, IV.2, IV.4, IV.7, IV.10, IV.15,
Kompetencje kluczowe:
Porozumiewanie się w języku ojczystym.
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.
Umiejętność uczenia się
Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cel główny:
Poszerzanie wiedzy o Polsce, rozbudzanie zainteresowań pięknem kraju ojczystego w toku zabaw i zadań rozwijających różnorodne umiejętności z zakresu obszaru poznawczego i społecznego rozwoju dziecka.
Cele operacyjne
dziecko:
- poznaje nazwy polskich miast i niektóre ich zabytki
- zna symbole narodowe
- wskazuje na mapie stolicę, swoje miasto, rzekę Wisłę
- układa wyrazy z sylab
- tańczy i śpiewa piosenki
- przelicza elementy zbiorów
- poznaje elementy stroju krakowskiego i góralskiego
- uważnie słucha poleceń
- układa historyjkę według kolejności wydarzeń
- ustala miejsce głoski w wyrazie
- współpracuje z grupą
- składa obrazek z części
- kojarzy cyfrę z liczbą elementów
Forma: zbiorowa
Metoda: czynna, słowna, oglądowa
Środki dydaktyczne: napisy miast: Zakopane, Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk, mapa Polski, flaga, godło, płyty z piosenkami, nagranie hejnału mariackiego, szumu morza, góralskiej muzyki, obrazki przedstawiające niektóre zabytki polskich miast, pierniki, oscypki, strój krakowski, czapla góralska i ciupaga, kartki do wykonania zadań indywidualnych, 6 częściowa historyjka o smoku wawelskim, buźki-emocje

Przebieg

1.Piosenka: ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”

2. Zaproszenie dzieci do ,,podróży” po Polskich miastach. Zapoznanie z trasą podróży na mapie Polski. Wskazanie na mapie naszego miasta Czerwionki-Leszczyn oraz trasy podróży. Do każdego miasta dzieci ruszają ,,pociągiem” przy dźwiękach piosenki. W każdym mieście czekają na dzieci zadania do rozwiązania.

a) Zakopane
- kosztowanie oscypka
- oglądanie góralskiego stroju ludowego
- taniec przy góralskiej muzyce
Zadanie: ułożenie z sylab imion góralek: Ala, Ola, Ela

b) Kraków
- słuchanie hejnału mariackiego
- zabawa przy piosence: ,,Krakowiaczek”
- oglądanie stroju krakowskiego
Zadanie: układanie historyjki obrazkowej o smoku wawelskim. Nauczyciel opowiada legendę, dzieci uważnie słuchają, po czym układają obrazki według kolejności wydarzeń.

c) Warszawa
- oglądanie zabytków: Zamek królewski, Stare Miasto, Łazienki, Pałac Kultury i Nauki
Zadanie: odszukiwanie głosek w wyrazach syrenka, pałac, zamek
Ułożenie w grupach obrazka z części: pomnik warszawskiej Syrenki

d) Toruń
- oglądanie pomnika Mikołaja Kopernika
- kosztowanie toruńskich pierników
- zabawa ruchowa:,,Posągi”
Zadanie: liczenie pierniczków

e) Gdańsk,
- słuchanie szumu morza
-oglądanie pomnika Neptuna
-zabawa: ,,Piłka na falach”( z chustą Klanzy)

3) Zakończenie zajęcia, pochwała dzieci, samoocena dzieci za pomocą wybranych przez siebie buziek, które przyklejają do ubrania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.