SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW W GRUPIE DZIECI TRZYLETNICH
Temat: Baranek, zajączek i kurczątka- wielkanocne to zwierzątka.
Cele ogólne:
• integrowanie środowiska rodzinnego z przedszkolem podczas zabaw z wielkanocnymi zwierzątkami;
Cele operacyjne: dziecko:
• śpiewa piosenkę o tematyce świątecznej, ilustruje ją ruchem;
• wciela się w role (kurczątka, jastrzębie);
• porusza się rytmicznie do muzyki klasycznej;
• przestrzega reguł obowiązujących w zabawie, aby była ona bezpieczna zarówno dla niego, jak i innych jej uczestników;
• czerpie przyjemność ze wspólnej zabawy z rodzicem;
• wspólnie z rodzicem wykonuje pracę plastyczną;
Formy: indywidualna, w parach, grupowa
Środki dydaktyczne: nagrania: piosenki „Święta Wielkanocne”, utworu do zabawy w „Jastrzębia, kurę i kurczątka”, instrukcji do zabawy „Na zielonej łące”, czapka kury, szablony ramek w kształcie głowy zajączka, wata, kleje, zdjęcia dzieci;
Przebieg zajęcia:
I Faza wstępna:
• Piosenka na powitanie „Święta Wielkanocne”- dzieci śpiewają piosenkę o tematyce świątecznej, ilustrują ją ruchem;
Święta Wielkanocne cieszy się zajączek
Zerwał bukiet bazi, co rosły na łące
Zerwał bukiet bazi, co rosły na łące
Święta Wielkanocne cieszy się baranek
Zaraz pomaluje koszyczek pisanek
Zaraz pomaluje koszyczek pisanek
Święta Wielkanocne cieszy się kurczątko
I na obrus kładzie talerz ze święconką
I na obrus kładzie talerz ze święconką
II Faza realizacyjna:
• „Jastrząb, kwoka i kurczątka”- zabawa inspirowana metodą aktywnego słuchania muzyki wg B. Strauss – nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy (dziewczynki- kurczątka, chłopcy- jastrzębie), sama wciela się w rolę kury. Słuchając spokojnej muzyki kurczątka spacerują z kurą po podwórku, gdy muzyka robi się bardziej dynamiczna, chowają się pod skrzydłami kury, a jastrzębie zaczynają krążyć dookoła nich. Zmiana: rodzice stają się kurczątkami, a wszystkie dzieci jastrzębiami;
• „Na zielonej łące”- zabawa ruchowa z muzyką- dzieci i rodzice „zamieniają się” w zajączki zgodnie z instrukcjami na nagraniu;
• „Baranki”- masażyk w parach dziecko- rodzic:
Baranki białe jak obłoczki (palcami obu rąk kreślimy chmurki na plecach)
mają futerka całe w loczki. (rysujemy małe spirale na powierzchni całych pleców)
W słoneczne poranki (na plecach rysujemy palcem słońce)
biegają po łące baranki. (wszystkimi palcami „przebiegamy” po plecach)
Co smakuje barankom? (palcami rysujemy znak zapytania)
Na pewno trawa i sianko! (palcami delikatnie skubiemy plecy)
A kiedy baranek to wszystko zje (jak wyżej)
radośnie beczy: bee, bee, bee (naśladujemy beczenie baranka)
III Faza podsumowująca:
• „Kicająca ramka”- praca plastyczna- dzieci wspólnie z rodzicami oklejają przygotowany wcześniej szablon kuleczkami z waty, a następnie podklejają go zdjęciem dziecka;