Scenariusz zajęć zintegrowanych
klasa II
Krąg tematyczny: Projekt pogoda.
Temat dnia: Dlaczego pada deszcz?
Cele operacyjne:
Uczeń:
Potrafi wyciągnąć wnioski na podstawie zdobytej wiedzy,
Wie, na czym polegają różne zjawiska atmosferyczne,
Wie, do czego potrzebna jest woda,
Rozumie, jakie znaczenie ma woda dla ludzi, zwierząt oraz roślin,
Rozumie potrzebę oszczędzania wody,
Wie, jak korzystać z zasobów internetowych,
Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.
Formy pracy:
zbiorowa jednolita
indywidualna jednolita
grupowa
Metody:
podająca – pogadanka
rozmowa kierowana
dyskusja dydaktyczna
Środki dydaktyczne:
tablica interaktywna
rzutnik
animacja Obieg wody w przyrodzie- źródło YouTube
plansza Ilość wody w organizmach żywych – źródło www.scholaris.pl
strona internetowa www.epodreczniki.pl
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć:
ułożenie hasła wg instrukcji – Karta pracy zad.1.
Dlaczego pada deszcz?
W trakcie zajęć spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i zastanowimy się też nad dwoma innymi zagadnieniami:
Skąd się bierze deszcz?
Do czego potrzebujemy wodę?
2. Dokończenie zdania:
Deszcz to jest....................................
Dzieci podają swoje propozycje a n-l zapisuje je na tablicy interaktywnej.
3. Rozmowa nt doświadczeń przeprowadzonych w domu dotyczących parowania wody.
Wspólny wniosek:
Woda pod wpływem wysokiej temperatury paruje, unosząc się do góry.
W wyższych warstwach atmosfery powstają chmury.
4. Wykonanie zadania 2 Kp nt rodziny wyrazów.
Rodzina wyrazu para.
5. Parowanie jest elementem krążenia wody w przyrodzie.
Jak krąży woda w przyrodzie? - prezentacja multimedialna. Obieg wody w przyrodzie- źródło YouTube
6. Wykonanie ćwiczenia 1 str.78.
Czytanie zdań dotyczących obrazków.
Wpisanie numerów we właściwych miejscach.
7. Jakie znamy rodzaje deszczu?
Opady atmosferyczne, zjawiska atmosferyczne – obrazy na tablicy interaktywnej.
Odczytanie z Kp nazw zjawisk i krótka rozmowa na ich temat.
8. Zabawa ruchowa
uderzanie o uda dłońmi- naśladowanie intensywności deszczu.
9. Komu potrzebna jest woda?
Uczniowie na podstawie własnych doświadczeń dokonują zebrania informacji nt.
Prezentacja multimedialna - ilość wody w organizmach żywych.
Zwrócenie uwagi na to, że woda jest składnikiem niezbędnym do życia.
10. Sformułowanie wniosku:
BEZ WODY NIE MA ŻYCIA.
POTRZEBUJĄ JEJ WSZYSTKIE ORGANIZMY ŻYWE.
11. Podsumowanie
Kończenie zdań na Kp zad.4