Scenariusz zajęć
realizacji podstawy programowej
dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu umiarkowanym
w klasie II A integracyjnej
przeprowadzonych w dniu 7.11.2018r.
Temat dnia: Zwiedzamy Kraków.
Cele ogólne:
poznanie zabytków Krakowa,
czytanie globalne nazw zabytków,
rozwijanie sprawności grafomotorycznych,
Cele szczegółowe:
uczeń potrafi
wskazać na ilustracji Wawel, Barbakan, Sukiennice, Kościół Mariacki
rozpoznać hejnał mariacki
dopasować podpisy do ilustracji
starannie wypełnić kolorem kontury zabytków Krakowa
Metody:
pogadanka,
pokaz multimedialny,
ćwiczeń praktycznych,
Środki dydaktyczne:
prezentacja multimedialna "Zabytki Krakowa"
ilustracje zabytków
wyrazy do czytania globalnego:
Wawel, Barbakan, Sukiennice, Kościół Mariacki
Przebieg zajęć:
1. Czynności wstępne.
Określenie nazwy dnia tygodnia – wycięcie i przyklejenie w zeszycie odpowiedniego okienka.
Wskazanie przez ucznia piktogramu z symbolem pogody – słońce, pokolorowanie go i wklejenie do kalendarza.
2. Wprowadzenie do zajęć.
Przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć.
Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania:
O czym mówimy na lekcjach w tym tygodniu?
Jak brzmi pełna nazwa naszego kraju?
Jakie znamy symbole narodowe?
Jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce?
Jak brzmi nazwa obecnej stolicy Polski?
Czy Warszawa zawsze była naszą stolicą?
Wymieńcie wszystkie stolice Polski.
3. Wysłuchanie hejnału z wieży mariackiej.
Z jakim miastem kojarzy się wam ta melodia?
Jakie macie jeszcze skojarzenia związane z Krakowem? - burza mózgów.
4. Prezentacja multimedialna "Zabytki Krakowa" z objaśnieniami nauczyciela.
Podczas prezentacji n-l układa przed uczniem odpowiednie nazwy zabytków do czytania globalnego.
5. Wyjaśnienie dlaczego Wawel jest tak ważnym miejscem dla Polaków.
6. Wykonanie zadania – dopasowanie nazw do ilustracji. Głośne odczytywanie nazw takich jak: Wawel, Barbakan, Kraków.
7. Przerwa – przypomnienie kroku krakowiaka w krótkim pląsie "Krakowiaczek jeden".
8. Rozwiązywanie zagadek o zabytkach Krakowa:
siedziba polskich królów,
można tam kupić wiele ciekawych pamiątek,
z wieży tego kościoła grany jest hejnał,
budowla obronna miasta,
najsłynniejszy polski uniwersytet – kształcili się tam m.in. M.Kopernik czy Jan Paweł II.
9. Wypełnianie kolorem konturów zabytków – Wawel, Barbakan.
Wklejenie wyciętych ilustracji do zeszytu.
10. Podsumowanie zajęć.
11. Ocena pracy na zajęciach.