SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Grupa – 5 - 6 latki
Temat : Zaczarowany ogród – jesteś wyjątkowy.
Cel: - wykształcenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
- umiejętność odnalezienia w swojej osobie pozytywnych i wyjątkowych cech osobowości
- wyrażanie własnej ekspresji twórczej podczas tworzenia pracy plastycznej
Cele operacyjne – dziecko potrafi: -wypowiadać się na zadany temat
- rozróżnia charakter muzyki i dostosowuje ruchy swojego ciała i tempo do jej charakteru
- potrafi współpracować indywidualnie oraz z rówieśnikami
-zna nazwy kwiatów wiosennych
-rozwija wyobraźnię i sprawność manualną
- wyraża własną ekspresję twórczą podczas tworzenia pracy plastycznej
Metody:
Słowna
Oglądowa
Zadań stawianych dziecku
Formy:
Indywidualna
Zespołowa
Środku dydaktyczne:
Gazetka tematyczna ( ogród – zielona trawa bez kwiatów), opowiadanie nauczyciela, walizka z pomocami: nazwy kwiatów wiosennych do globalnego czytania- tulipan, żonkil- napisy sylab do ułożenia wyrazu tulipan, lustro, naturalne kwiaty tulipanów i żonkili, płyta CD z utworem- A. Vivaldiego ,,Wiosna,, , budzik, nożyczki, pędzelki, nawilżone ściereczki, podkładki, przygotowane do wycięcia wzory tulipanow, stoliki i krzesełka dla rodziców, na stolikach wazony z wodą, obrusy tematyczne – wiosenne, informacja o temacie, celach zajęcia, podziękowanie za przybycie oraz karta ewaluacyjna zajęcia, kółka zielone i czerwone dla każdego dziecka, skrzynka do wrzucenia kółek.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie dzieci i gości – rodziców w ,,zaczarowanym ogrodzie,,
2. Opowiadanie nauczyciela
W pewnym dużym mieście mieszkała 6 -cio letnia Kasia, która tak jak Wy chodziła do przedszkola. Kasia bardzo lubiła swoje przedszkole, swoją panią, kolegów i koleżanki. Pewnego dnia rodzice oznajmili Kasi, że przeprowadzają się do innej miejscowości, gdzie będą mieszkać w domku z pięknym ogrodem. Kasi było smutno opuszczać swoich kolegów i koleżanki z przedszkola. Jesienią Kasia z rodzicami zamieszkali w nowym miejscu. Miała swój śliczny pokój, chodziła do przedszkola, gdzie zaprzyjaźniła się z nowymi kolegami i koleżankami, ale przed jej domem nie było pięknego ogrodu, o którym mówili rodzice. Codzienne rano spoglądała przez okna na ogród, ale było tam szaro i smutno. Drzewa bez liści, ziemia pokryta śniegiem. Kasia często pytała rodziców dlaczego ogród nie jest piękny. Rodzice uśmiechali się do córki i prosili by jeszcze trochę poczekała.
Nadeszła wiosna. Pewnego dnia, kiedy zadzwonił jak co rano budzik, Kasia spojrzała przez okno i ..... Nie mogła uwierzyć temu co zobaczyła. W ogrodzie zakwitły piękne kolorowe tulipany, jakby cały ogród okrył się dywanem z tulipanów. Szybko wybiegła do ogrodu i podziwiała kwiaty. Rodzice mieli racje ogród był tak piękny i kolorowy jakby został zaczarowany. Kasia próbowała wybrać jeden najpiękniejszy, najbardziej wyjątkowy kwiat i nie potrafiła.
3. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania :
-kim była Kasia, gdzie mieszkała, gdzie się przeprowadziła z rodzicami, jak wyglądał ogród i co się w nim zmieniło gdy nadeszła wiosna, dlaczego nie mogła wybrać jednego najpiękniejszego i wyjątkowego tulipana (wyjaśnienie dzieciom słowa – wyjątkowy).
A jak myślicie, kto z Was jest wyjątkowy i dlaczego?
Teraz ja Wam powiem kogo z Was uważam za wyjątkowego ( dzięci kolejno podchodzą do nauczycielki tak by inne nie zauważyły – nauczycielka trzyma lusterko, w którym przegląda się każdy przedszkolak, Nauczycielka pyta każe dziecko czy już wie kto jest wyjątkowy, ale prosi by dziecko tylko skinęło głową i jeszcze nie mówiło kolegom.
Następnie pyta dzieci kto z Was jest wyjątkowy i dlaczego? - swobodne wypowiedzi dzieci.
4. Prezentacja przez nauczyciela wiosennych kwiatów: tulipanów i żonkili.
Które z tych kwiatów zakwitły w ogrodzie Kasi?
Po wybraniu tulipanów dzieci określają jak wyglądają tulipany i jakie mają kolory, a następnie co możemy z nimi zrobić by nie zwiędły ( zadaje pytania by dzieci odpowiedziały, że można je włożyć do wazoników na stolikach przy których siedzą rodzice), Dzieci umieszczają tulipany w wazonikach. Następnie zapoznaje dzieci z wyrazem – tulipan- podział na głoski i sylaby.
5,,Tańczące tulipany,, - zabawa ruchowa do utworu ,,Wiosna,, A. Vivaldiego. - każde dziecko zostaje zaczarowane w tulipan, swobodna ekspresja ruchowa, zwrócenie uwagi na dostosowanie ruchów do tempa i charakteru muzyki.
6. Zaczarowany ogród – odsłonięcia gazetki (łąka bez kwiatów).
Dzieci zauważają, że to nie jest ogród Kasi, ponieważ nie rosną tam tulipany.
Upiększenie ogrodu- dzieci wybierają kolorowe kwadraty, na których narysowane są tulipany i siadają na swoje miejsca przy stolikach. Przed każdym dzieckiem znajduje się podkładka, a na niej się zielony prostokąt z narysowaną łodygą i liściem, nożyczki, pędzelek, klej i ściereczka. Dzieci wycinają i naklejają w ogrodzie tulipany. Powstaję ,,zaczarowany ogród,, Kasi.
7. ,,Nie chcę Cię,, - zabawa taneczna dzieci i rodziców.
8. Ewaluacja zajęcia.
Dzieci wybierają :czerwone kółko– zajęcie się podobało
zielone kółko – zajęcie się nie podobała
i wrzucają do przygotowanej skrzynki.
Rodzice proszeni są o wpisanie na indywidualnych kartka:
Mocne strony zajęcia.....
Słabe strony zajęcia........
i wrzucenie do skrzynki.