Numer: 3977
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Scenariusz lekcji chemii w klasie I gimnazjum - Budowa atomu

DZIAŁ PROGRAMOWY : ATOMY I CZĄSTECZKI
TEMAT LEKCJI : Budowa materii

TREŚCI PROGRAMOWE :

- Wewnętrzna budowa materii
- Zjawiska fizyczne potwierdzające ziarnistą budowę materii

CELE OGÓLNE :
- Wprowadzenie podstawowych wiadomości dotyczących budowy materii
- Kształcenie umiejętności obserwowania badanych substancji
- Wdrażanie uczniów do samodzielnego myślenia
- Wdrażanie zasad bezpieczeństwa na lekcjach chemii

CELE OPERACYJNE :
UCZEŃ WIE:
- Co to jest materia
- Jakie zjawiska potwierdzają ziarnistą budowę materii
UCZEŃ UMIE:
- Wymienić właściwości typowe dla poszczególnych stanów skupienia
- Wyjaśnić za pomocą rysunku, czym są spowodowane różnice we właściwościach ciał stałych, cieczy i gazów
- Zdefiniować zjawisko dyfuzji i kontrakcji
- Zaprojektować doświadczenie potwierdzające ziarnista budowę materii

METODY :
- Słowna – dyskusja
- Praktyczna – doświadczenia chemiczne
- Ilustracyjna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Sprzęt laboratoryjny (zlewki, probówki, statyw na probówki, bibuła filtracyjna)
- Odczynniki chemiczne (denaturat, nadmanganian potasu, siarczan magnezu, amoniak)

PRZEBIEG LEKCJI
1. Cześć nawiązująca:
- Wprowadzenie w tematykę nowego działu : Atomy i cząsteczki
2. Cześć właściwa:
- Sformułowanie tematu zajęć:
Budowa materii.
- Przypomnienie występowania różnych stanów skupienia i ich własności
- Podanie problemu: Jaka budowę mają substancje?
Doświadczenia
Doświadczenie nr 1.
Obserwowanie mieszania się wody i denaturatu.
( do połowy probówki wlewamy wodę i dolewamy denaturat mieszamy i obserwujemy)
Doświadczenie nr 2.
Obserwowanie mieszania się grochu i maku
(do połowy probówki wsypujemy mak , dodajemy groch mieszamy i obserwujemy)
Wniosek : Materia składa się z drobin. Ma budowę nieciągłą – ziarnistą.
Doświadczenie nr 3.
Obserwowanie zachowania się ciała stałego w cieczy
(do zlewki wlewamy wodę i wrzucamy kryształek nadmanganianu potasu lub siarczanu miedzi i obserwujemy)
Doświadczenie nr 4.
Badanie rozprzestrzeniania się zapachu amoniaku
(otwieramy butelkę z amoniakiem i obserwujemy)
Doświadczenie nr 5.
Badanie rozprzestrzeniania się wody na sączku
(kawałek bibuły zanurzamy w wodzie i obserwujemy)

- Wyjaśnienie pojęcia dyfuzja
- Wyjaśnienie rozmieszczenia drobin w trzech stanach skupienia (rysunki)

3. Część podsumowująca
- Podanie najważniejszych zjawisk fizycznych, które potwierdzają ziarnista budowę materii
- Rozwiązywanie zadań
ZADANIE DOMOWE
Ułożyć krzyżówkę z hasłem : Budowa atomu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.