Scenariusz zajęć w grupie 3,4-latków
Temat: „Sklep z zabawkami” – scenki dramowe na podstawie opowiadania (własnego autorstwa)
Cele:
- zapoznanie z opowiadaniem pt. „Sklep z zabawkami”
- rozwijanie umiejętności odgrywania roli postaci z opowiadania
- budowanie systemu wartości dzieci, rozumienia co jest dobre, a co złe
Cele operacyjne, dziecko:
- słucha uważnie opowiadania
- odpowiada na pytania dotyczące treści
- przedstawia za pomocą dramy treść utworu
- dokonuje oceny postępowania bohaterów
- podejmuje próby dokończenia opowiadania
Metody:
Żywego słowa: opowiadanie, rozmowa
Instrukcje, objaśnienia
Zadań stawianych do wykonania
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
„Sklep z zabawkami” opowiadanie, sylwety do opowiadania, kartoniki z literkami, wizytówki dzieci, obręcze, „zaczarowany worek”, zabawki, napis „Sklep”, serduszka w dwóch kolorach (czerwonym i czarnym), emblematy do zabawy dramowej, ilustracje
Przebieg zajęć:
1.„Wszyscy są” – zabawa integracyjna
2.„Zaczarowany worek” – zabawa rozwijająca zmysł dotyku
W worku znajdują się różne zabawki. Dzieci odgadują po dotyku jaką zabawkę trzymają. Wyciągnięcie wniosku o czym będziemy mówić na zajęciu „zabawki”.
Z rozsypanki literowej dzieci wybierają znane literki. Nauczyciel układa hasło na tablicy („zabawki”) i umieszcza go pod sylwetami zabawek. Odczytanie wyrazu i podzielenie go na sylaby.
3.„Sklep z zabawkami” – słuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela.
Odnalazłam opowiadanie o zabawkach, a gdzie dowiecie się odgadując zagadkę.
Zagadka „książka”
Choć nie ma zamka ani kluczyka,
często otwierasz ją i zamykasz.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści.
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie
Wypowiedzi dzieci na temat opowiadania
- Gdzie były zabawki?
- Co robiły zabawki w nocy?
- Z kim nie chciały bawić się zabawki?
- Co wydarzyło się pewnego razu?
- O co zapytała laleczka misia?
- Co miś jej odpowiedział?
- Czy miś bawił się z laleczką?
4.„Jedzie pociąg” – zabawa ruchowa do piosenki
Dzieci przyjechały do sklepu z zabawkami odszukują swoje półeczki, na których przyporządkowane są imiona dzieci, zajmują miejsce.
5.„Jestem bohaterem bajki” – zabawa dramowa na podstawie opowiadania.
•I zespół – lalka siedzi na półce, pozostałe zabawki bawią się
•II zespół – lalka pyta misia czy zostanie jej kolegą i będzie się z nią bawił
•III zespół – miś z laleczką bawią się razem
Ocena postępowania bohaterów.
Następnie nauczyciel pyta dzieci jak inaczej mogłoby zakończyć się opowiadanie?
6.Podsumowanie zajęć.
•O czym mówiliśmy na dzisiejszym zajęciu?
Rozbudzanie refleksji nad własnym zachowaniem.
•Czy po dzisiejszym zajęciu będziecie dobrymi kolegami, koleżankami?
Kto chce być dobrym kolegą, koleżanką wybiera czerwone serduszko. Kto chce być taki jak zabawki kaczuszka, pajacyk i żabka, które nie chciały się bawić z laleczką wybiera czarne serduszko.
Nauczyciel pyta:
•Czy bycie dobrym kolegą, koleżanką jest trudne, czy łatwe?
Rozdanie nagród za udział w zajęciu.
Małgorzata Damszel
PS Nr 82
Białystok
ZAŁĄCZNIK
W pewnym mieście było bardzo dużo dzieci. Bardzo lubiły chodzić do przedszkola i przynosić swoje zabawki. Chętnie odwiedzały sklep z zabawkami, w którym było ich dużo. Mieszkały tam lalka Ola, pajacyk, żabka, kaczuszka. W sklepie zawsze było gwarno. W dzień zabawki nie miały czasu na zabawę. Stały na półeczkach, żeby wszyscy mogli je zobaczyć. Natomiast gdy przychodziła noc zabawki kaczuszka, pajacyk i żabka schodziły ze swoich półek, bawiły się i tańczyły. Było wtedy bardzo wesoło. Tylko jedna lalka Ola siedziała na swoim miejscu i była smutna. Inne zabawki nie chciały się z nią bawić, bo siedziała na innej półeczce.
Laleczce było bardzo przykro, że zabawki nie chcą się z nią bawić. Pewnego razu w sklepie była dostawa towaru. Przywieziono różne zabawki. Wśród nich był miś. Sprzedawca ustawił go na półce obok lalki. Ola postanowiła, że przywita się z nim.
- Dzień dobry misiu jesteśmy sąsiadami, więc może zostaniesz moim kolegą – powiedziała.
- Dzień dobry laleczko, bardzo chętnie. Zostanę twoim kolegą – odpowiedział miś.
Ola bardzo się ucieszyła.
- Czy będziesz się ze mną bawił? – zapytała laleczka.
- Tak bardzo chętnie się z tobą pobawię – powiedział miś.
I od tego czasu Ola każdej nocy schodziła ze swojej półeczki i bawiła się razem z misiem.