Numer: 39761
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Skąd się wzięły kolory? Scenariusz zajęcia metodą Froebla

Cele główne:
- inspirowanie zainteresowań poznawczych dzieci, rozwijanie myślenia
- rozwijanie prawidłowej percepcji i nazywania kolorów
- wyrabianie znajomości i umiejętności mieszania barw podstawowych dla uzyskania kolorów pochodnych
- zachęcanie do eksperymentowania

Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna i rozróżnia kolory podstawowe: żółty, niebieski i czerwony oraz kolory pochodne: pomarańczowy, fioletowy, zielony
- potrafi wymieszać kolory podstawowe w taki sposób, by uzyskać odpowiedni kolor pochodny
- szybko reaguje na sygnał barwny i dźwiękowy
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- odczuwa radość i zadowolenie z wykonywanej pracy

Przebieg zajęcia:
1.Zabawa integracyjna na powitanie: ,,Podaj mi rękę”.
,,Podaj mi rękę podaj mi drugą, w kółko obróćmy się.
Skoczymy wysoko, klaśniemy w dłonie, tak przywitamy się!
2.Tygodniowa powitanka-( wtorek):
,,Wszystkich wita wtorek dziś, wie to lalka wie to miś
Razem nam tu dobrze jest, bardzo dobrze jest”.
3.Zaproszenie do wysłuchania opowiadania nauczyciela „O Białej Krainie...” z wykorzystaniem sylwet postaci występujących w tekście, na podstawie bajki A. Czylok.
Zwrócenie uwagi na występujące w bajce trzy kolory (podstawowe), które w prezencie dostał król: czerwony, niebieski, żółty.

4.Analiza tekstu:

- W jakiej krainie żył król i jego poddani? (Biała Kraina)
- Skąd dowiedział się król o czarnoksiężniku Koloruchu? (W mądrej Księdze).
- Jakie kolory dostał król? (Niebieski, czerwony i żółty).
- Czy wystarczyło, aby pomalować całą krainę? ( Nie, poddani chcieli zamalować każdą biel i innych kolorów).
- Czy czarnoksiężnik podpowiedział królowi, jak wykorzystać kolory? (Powiedział tylko, że kolory mają tajemniczą moc, można jednak je umiejętnie wykorzystać).
- W jaki sposób król rozwiązał zagadkę i czego się dowiedział? (Niechcąco wypuścił kolory i one się wymieszały, powstałe nowe barwy i dalej postanowił łączyć inne kolory i eksperymentować z nimi).

5.Demonstracja mieszania kolorów. Nauczyciel przygotowuje sztalugę oraz białe kartony. Do pojemników wlewa farby: czerwoną, żółtą i niebieską. Eksperymentowanie poprzez nakładanie wybranych kolorów na siebie, w celu uzyskania nowej barwy.
Omówienie powstawania kolorów pochodnych.

BARWY PODSTAWOWE: żółty, czerwony, niebieski

BARWY POCHODNE:

pomarańczowy (żółty+ czerwony)
zielony (żółty + niebieski)
fioletowy (niebieski + czerwony)

6.Zorganizowanie grupy rymowanką:
,,Chodźcie do koła piosenka was woła, wszystkie dzieci zapraszamy i na ciebie też czekamy : tere fere fru...

7.,,Kolorowe wagony”- zabawa ruchowa

Dzieci otrzymują piłeczki kolorowe- z daru 1, zawieszają je na szyi.
Nauczycielka układa na dywanie kolorowe dywaniki oraz Dary 7, 8, 9, 10 ułożone jeden obok drugiego, tworząc pociąg (Z ,,lokomotywą na początku”). Dzieci biegają po całej sali w rytm dowolnej rytmicznej melodii. Na przerwę w muzyce dzieci wybierają dary w kolorze w jakim mają piłeczkę z daru 1 i kładą na dywanik w odpowiednim kolorze. Zabawa powtarza się. Dla utrudnienia mogą wybrać wybraną ilość darów.(2,3 itp. lub np. figury). Nauczyciel sprawdza poprawne wykonanie poleceń.

8. Praca w grupach zabawowo- zadaniowych:
Grupa darów:
,,Kolorowy obrazek”- zabawy konstrukcyjne rozwijające koordynację wzrokowo- ruchową z wykorzystaniem darów: 7,8,9,10. Rozwijanie wyobraźni.
Grupa twórcza:
,,Kolory lata”- malowanie tamponami z waty. Twórcze eksperymentowanie barwami.
Grupa badawcza:
,,Kolorowy świat”- rozdmuchiwanie przez rurkę, barw podstawowych na przeźroczystej folii, nakrycie na wierzch drugą folią, rozprowadzanie dłonią po niej. Umiejętność mieszania barw, uzyskiwania nowych.
Grupa gospodarcza:
,,Kolorowe babeczki”- Ozdabianie babeczek kolorowym lukrem, posypką kolorową pisakami oraz m&msami. Rozwijanie inwencji twórczej.

9. Dzieci po skończonej pracy w grupach w oczekiwaniu na resztę układają dowolne obrazki z darów w wybranym kolorze. rozbudzanie twórczej wyobraźni.
10. Zaproszenie do degustacji- wspólna degustacja. Dzieci z grupy gospodarczej częstują kolorowymi babeczkami.
11. Oglądanie prac wykonanych przez dzieci- omówienie, nazywanie swoich wytworów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.