SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Temat: Polska to nasz kraj.
Cel: Tworzenie poczucia przynależności narodowej.
Cele operacyjne:
-uczeń :
- poznaje znaczenie słów „ojczyzna” i „patriota”,
- przybliża sobie to co bliskie, nasze, polskie,
- doskonali słuch fonematyczny
- potrafi wskazać na mapie miasta
- kojarzy obrazki z miastami
Metody:
słowna – rozmowa,
wizualna – pokaz
Formy: grupowa, indywidualna
Pomoce: mapa Polski, karty pracy, napisy ( Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk, Zakopane), zdjęcia (Górale, polskie góry, Morze Bałtyckie, Wawel, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie, smok wawelski, port morski, pierniki), magnesy, tablica interaktywna.
Przebieg:
1. Rozmowa wprowadzająca w tematykę zajęć- rozwiązanie rebusu.
Rozwiązanie: Polska to nasz kraj.
2. Zapisanie tematu zajęć w zeszytach.
3. Prezentacja filmu pt. „Polak Mały!”
4. Spontaniczne, wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat Ojczyzny na podstawie obejrzanego filmu i własnych doświadczeń:
a) Jak brzmi pełna nazwa naszej ojczyzny? (Rzeczpospolita Polska)
b) Jakie znacie polskie symbole narodowe? (hymn, godło, flaga)
c) Co przedstawia godło Polski?
d) Jakie barwy ma flaga Polski?
e) Co symbolizuje biel i czerwień na fladze? (biały- czystość jaką reprezentuje orzeł, czerwony- jego waleczność, odwagę oraz krew przelaną za ojczyznę)
f) Kiedy są wywieszane flagi?
g) Jaki tytuł ma hymn Polski? („Mazurek Dąbrowskiego”)
5. Kolorowanie symboli narodowych.
6. Samodzielne uzupełnianie zdań o Ojczyźnie:
Uzupełnij zdania o ojczyźnie wyrazami z ramki:
Polakiem, Polką, Rzeczpospolita Polska
Moją ojczyzną jest........................................
Ja jestem........................................
7. Wysłuchanie piosenki pt.”Jesteśmy Polką i Polakiem”
8. Praca z mapą Polski- wskazywanie miast z piosenki.
9. Zawieszenie na tablicy nazw miast i obrazków kojarzących się z miastami. Kojarzenie obrazków z danym miastem.
Nazwy miast: Toruń, Gdańsk, Zakopane, Kraków, Warszawa.
Obrazki kojarzące się z miastami: Górale, polskie góry, Morze Bałtyckie, Wawel, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie, smok wawelski, port morski, pierniki.
10. Co to znaczy kochać Polskę? (wyjaśnienie słów piosenki) Kto to jest patriota? (metoda aktywizująca- burza mózgów)
Patriotyzm to miłość do ojczyzny. Słowo pater w języku starożytnych Greków i Rzymian znaczyło „ojciec”, a patria to po łacinie „ojczyzna”, czyli ziemia ojców. Miłość do ojczyzny można wyrażać na wiele sposobów. Wielkimi patriotami byli bohaterowie narodowi, między innymi Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski, a także wybitni artyści i uczeni, jak Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin czy Maria Skłodowska-Curie. Patriotami są ludzie, którzy swą pracą budują bogactwo ojczyzny, stanowią jej siłę.
Ale... „Kocham” to wielkie słowo na początek. Radzimy zacząć od słowa „lubię”. Spróbuj najpierw polubić swoją ojczyznę. W jaki sposób? Po prostu myśl o niej dobrze i miej dla niej szacunek. Zastanów się, co zrobić, by była jeszcze fajniejsza” („Poradnik małego patrioty”, s. 49).
11. Skojarzenia „Za co lubię Polskę?”- praca w grupach.
Nauczyciel dzieli uczniów na sześcioosobowe grupy. Każda grupa otrzymuje brystol oraz mazaki. Wybiera lidera, który dokona prezentacji pracy całej grupy. Zadaniem uczniów jest napisać jak najwięcej odpowiedzi na pytanie: Za co lubię (kocham) Polskę? Prezentacja prac. Następnie uczniowie zapisują w zeszytach wybrane przez siebie odpowiedzi.
12. Podsumowanie zajęć:
„Polska to.....”- rundka kończąca zdanie na podsumowanie zajęć.
Autor: Katarzyna Gumulińska