SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU W GRUPIE DZIECI 3 – 4 LETNICH
DATA:
Styczeń 2019r.
PROWADZĄCA:
Karolina Szczepańska
MIEJSCE ZAJĘĆ:
Sala przedszkolna
TEMAT :
Zimą pomagamy ptakom
CELE OGÓLNE:
• Uwrażliwienie dzieci na trudne warunki życia ptaków zimą;
• Uświadomienie dzieciom konieczności systematycznego dokarmiania ptaków;
• Rozpoznawanie i nazywanie ptaków: wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka, gawron, sroka;
• Uważne słuchanie utworu;
• Kształtowanie umiejętności układania prostych figur geometrycznych
• Wykorzystanie nabytych wiadomości i umiejętności do realizacji zadań;
CELE OPERACYJNE: (dziecko potrafi)
• wie dlaczego należy dokarmiać ptaki;
• zna ptaki, które spotykają się przy karmniku;
• wie czym dokarmiamy ptaki;
• potrafi wypowiadać się na zadawane pytania;
• rozpoznaje figury geometryczne;
• wie jak wygląda karmnik;
• potrafi zgodnie współpracować w grupie;
METODY:
podająca, poszukująca, praktycznych działań,
FORMY PRACY:
Zajęcia z całą grupą, zbiorowa jednolita, zadaniowa
POMOCE:
Karmnik, sylwety i obrazki ptaków (wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka itp.), wiersz T. Kubiaka „Ptaszki w zimie”, kolorowy papier ksero, klej, drewniane szpatułki, wata, ziarenka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Sprawdzenie obecności i przywitanie w kręgu;
2. Przypomnienie o tym, że niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów, niektóre zostają z nami a niektóre przylatują do nas na zimę – przedstawienie sylwet ptaków ( wróbel, sikorka, gil, jemiołuszka), rozpoznawanie i nazywanie ptaków;
3. Ćwiczenia poranne:
• „Chowamy się” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci biegają w tempie podanym przez N. na tamburynie. Na hasło: Chowamy się! – zatrzymują się w siadzie klęcznym, kładą głowę na dłoniach ułożonych na podłodze. Na hasło: Bawimy się! – biegają dalej.
• „Zajrzyj do okienka” – ćwiczenia dużych grup mięśniowych. W siadzie skrzyżnym, ręce w skrzydełka, skręty głowy w lewo i w prawo – zaglądanie do okienka za jedno i drugie ramię.
4. Przeczytanie i omówienie wiersza Ptaszki w zimie – słuchanie wiersza Tadeusza Kubiaka.
„Ptaszki w zimie”
Biegały ptaszki, biegały
po śniegu zimnym, po białym.
Stukały dzióbkiem w okienko.
„Rzućże nam prosa ziarenko, ćwir, ćwir,
rzućże nam prosa ziarenko!”
Biegały ptaszki, biegały
po śniegu zimnym, po białym.
Ziemia na kamień zmarznięta.
„Czy o nas nikt nie pamięta, ćwir, ćwir,
Czy o nas nikt nie pamięta?”
Wybiegły dzieci z przedszkola,
sypią ziarenka na pola.
Ptaszki ziarenka zebrały
i dalej, furr, poleciały,
furr, furr, i dalej furr, poleciały.
Rozmowa kierowana pytaniami N.:
− Po czym biegały ptaszki?
− O co prosiły stukając w okienko?
− Dlaczego nie mogły znaleźć jedzenia?
− Co zrobiły dzieci z przedszkola?
5. Wykonanie karmnika – zajęcia plastyczne
• Dzieci mają przed sobą sylwety gila i sikory. N. prosi, aby dzieci powiedziały, jak się nazywają te dwa ptaki, jakie są ich charakterystyczne cechy (kolor brzuszka)oraz wymieniają czym się żywią. Proponuje dzieciom zrobienie obrazka z karmnikiem dla tych dwóch ptaków.
• N. rysuje kwadrat na kartce. Pyta dzieci, co to za kształt. Dzieci układają z czterech patyczków taki sam kształt na dywanie.
• Dzieci przyklejają ułożony z patyczków kwadrat-karmnik na kartkę.
• Na górze kwadratu przyklejają watę kosmetyczną – będzie to leżący na karmniku śnieg.
• W dowolnym miejscu karmnika przyklejają sylwety sikory i gila.
• Wewnątrz karmnika dzieci przyklejają dowolną ilość ziarenek i słoninkę.
6. Dzieci oglądają powstałe karmniki. Przypominają nazwy ptaków, które znajdują się na ich obrazkach.
7. Wystawka prac.