Scenariusz zajęcia dla 5-6 latków
Prowadząca zajęcie: Lidia Słodkiewicz
Temat kompleksowy: ,, Podróżujemy pociągiem”- zabawy dydaktyczne inspirowane wierszem M. Czerkawskiej ,,Żeby tylko pociąg stanął”.
Cele ogólne:
*rozwijanie słuchu fonematycznego
*rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
*doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu
Cele operacyjne:
Dziecko:
*potrafi uważnie słuchać, odpowie na pytania
*potrafi wyróżnić głoski w nagłosie
*wyszuka przedmioty na podaną głoskę
*potrafi opowiedzieć, co jest na ilustracji
* prawidłowo formułuje zdania, odgadnie zagadki
*dokonuje analizy podanych słów
Środki wspomagające działania:
Obrazki, sylwetki wagonów, ilustracje do wagonów, napisy do czytania: las, dym, tor, wagon, wiersz M. Czerkawskiej ,,Żeby tylko pociąg stanął” , zagadki
Przebieg:
,,Maszerują dzieci” –dzieci maszerują po kole- zabawa rozbudzająca na początek zajęc
1. ,Kolejowe Zagadki”- odgadywanie zagadek ( zagadki8 umieszczone w książce B. Łojewskiej ,,Scenariusze zajęć”.
2. Dzieci słuchają wiersz M. Czerkawskiej ,,Żeby tylko pociąg stanął”. Wypowiadają się na temat wiersza. Wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania : las, wagon, tor, peron, rampa.
,,Żeby tylko pociąg stanął” Maria Czerkawska
Z lasu zbliża się, przybywa parowóz, lokomotywa.
Za nią dymek rozstrzępiony i wagony i wagony i wagony.
Pociąg patrzcie jak się zgina, jedzie, pędzi gna po szynach.
A gdyby tak nagle stanął przed ta rampą malowaną?
To ty byś wsiadł, on by wsiadł, pojechalibyśmy w świat.
Po tych lśniących wąskich szynach przez Legnicę do Szczecina.
Zobaczyłbyś Odry zalew, ja węglarki na kanale, od Bałtyku wielkie fale!
No, a potem gdzieś w sklepiku każdy zjadłby po pierniku.
Wsiedlibyśmy do wagonu i do domu i do domu i do domu.
Żeby pociąg tylko stanął przed tą rampą malowaną.
3. ,,Przygotowujemy się do podróży”- zabawa z elem. pantomimy, dzieci pakują plecaki ( biorą karteczkę z napisem rzeczy –odczytują i chowają do plecaka, np. buty ) . w tle leci piosenka z filmu ,,Przygoda, przygoda każdej chwili szkoda....”
4. Wycieczka pociągiem- w sali rozmieszczone są 4 duże sylwety wagonów ( za którymi są ukryte ilustracje z różnymi środowiskami ( miasto, wieś, góry, las) . Dzieci ustawiają się w pociąg, dojeżdżają do stacji (wagon na ścianie) zatrzymują się, podziwiają prze okno krajobraz, nauczyciel wyciąga planszę zza wagonu a dzieci opowiadają, co widzą przez okno pociagu. Nauczyciel podpowiada ,,o widzę coś na p...”. a jakieś dziecko odpowiada- to pole.
5. Ćwiczenia słuchu fonematycznego –wyszukujemy przedmioty na podaną głoskę ( b,p,m,n)
6. Zakończenie podróży pociągiem – zabawa z plecakiem. Dzieci siedzą w kole. Do piosenki z filmu ,, podają sobie plecak –na przerwę w piosence- dziecko, które trzyma plecak odpowiada na pytanie ,,Co widziałeś ciekawego w lesie? ,,Co widziałeś ciekawego w górach?”
7. Praca graficzna- dzieci rysują fragmenty krajobrazów i uzupełniają poprzez stemplowanie lub dorysowywanie fragmentów np. pole ( stemplują –zwierzęta hodowlane) . Dzieci młodsze mają narysowane fragmenty krajobrazu i też stemplują ( zwierzęta). Mogą wybrać sobie co chcą wykonać, mogą rysować morze, góry.