Numer: 39690
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe papużki. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5, 6 – letnich „Misie”

Temat: „Kolorowe papużki”
Grupa: 5, 6 – latki „Misie”
Data: 22.11.2017r.
Prowadząca: Agata Cebo

Obszary z podstawy programowej:
• Poznawczy obszar rozwoju dziecka

Cele (zgodnie z podstawą programową): Dziecko:
• posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych (dotyczącymi życia zwierząt);
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego; posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych,
• eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną;
• rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy ułożone z poznanych liter w formie napisów drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• posiada wiadomości nt. papug, ich trybu życia, wyglądu, sposobu odżywiania
• wie, jak należy opiekować się papugami, kiedy są zwierzątkiem domowym
• wypowiada się na temat papug
• ocenia wartość logiczną zdań
• aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych
• potrafi odczytać sylaby, wyrazy tak i nie (6 latek)
• śpiewa piosenkę w grupie, wyśpiewując rytmicznie refren powtarzając określone sylaby
• potrafi odrysować i wyciąć swoją dłoń

Pomoce dydaktyczne: płyta CD z odgłosami papug, tamburyno, małe obręcze, obrazki przedstawiające papugi, samoprzylepne, kolorowe piórka, papierowe kolorowe piórka z napisami tak, nie, sylweta buzi uśmiechniętej i smutnej, kartki z zapisanymi sylabami, szary papier z sylwetą papugi, kolorowy papier, nożyczki.
Przebieg zajęć:

1. „Kiedy dzieci się witają” – zabawa ruchowa na powitanie. Wykonywanie określonych ruchów, zgodnie z treścią rymowanki
(Kiedy się dzieci ze sobą witają, wtedy... całuski sobie posyłają, na jednej nodze stają, prawą ręką do siebie machają).

2. „Jakie to zwierzątka” – wprowadzenie w temat zajęć, słuchanie odgłosów papug. Po odgadnięciu przez dzieci, jakie zwierzątka słyszały, rozmowa na podstawie ilustracji nt. trybu życia, zwyczajów, wyglądu, sposobu odżywiania papug. Wypowiedzi dzieci nt. jak należy dbać o papugi, jeśli są one naszymi zwierzątkami domowymi.

3. „Jak papużki” – zabawa ruchowa z elementem równowagi. Na dywanie rozłożone są małe obręcze. Dzieci – papużki w rytmie tamburyna biegają po dywanie z rozłożonymi rękami, naśladując fruwanie. Na przerwę w grze wbiegają do wybranej obręczy i naśladują odpoczywające papugi (stają na jednej nodze). Zwrócenie uwagi na fakt, iż papugi często śpią oraz odpoczywają stojąc na jednej nodze.

4. „Prawda czy fałsz – co wiem o papugach”. Każde dziecko otrzymuje papierowe piórka (jedno z napisem tak, drugie z napisem – nie). Dzieci oceniają wartość logiczną zdań podnosząc odpowiednie piórko (jeśli zdanie jest prawdziwe – z napisem tak, jeśli fałszywe – z napisem nie). Dla dzieci potrzebujących ułatwienia, na tablicy zawieszone są wyrazy tak i nie, a obok nich odpowiednio buzia uśmiechnięta (zdanie prawdziwe) oraz smutna (zdanie fałszywe).
- Papugi mają bardzo mocny dziób, który służy im do wspinania się, rozdrabniania pokarmu.
- Papugi to mięsożercy, więc jedzą tylko mniejsze od nich zwierzątka (inne ptaszki, owady).
- Papugi to ptaki i ich młode wykluwają się z jaj.
- Większość papug nie buduje samodzielnie gniazd tylko gnieżdżą się w dziuplach drzew.
- Pożywienie papug to owoce, nasiona, ziarna i orzechy.
- Kiedy mamy papugę w domu musimy karmić ją, bawić się z nią, wypuszczać z klatki oraz chodzić na wizyty do weterynarza.
-Papugi są samotnikami, nie lubią towarzystwa, zazwyczaj same fruwają, gnieżdżą się.

5. Zabawa w grupach doskonaląca narządy artykulacyjne „Powtarzam jak papuga”. Dzieci dzielą się na grupy zgodnie z kolorem piórka naklejonego przed zajęciami na bluzkę. Każda grupa otrzymuje kartkę z zapisanymi sylabami (inna dla każdej grupy). Chętne dzieci odczytują te sylaby. Następnie w grupach dzieci wspólnie, rytmicznie wyśpiewują odpowiednie sylaby na wybraną przez siebie melodię (np. „Wlazł kotek).

6. „Jestem sprawny jak papuga” – wykonanie pracy grupowej. Nauczyciel pokazuje dzieciom duży arkusz papieru z narysowaną papugą, której brakuje kolorowych piórek. Zadaniem dzieci jest stworzyć piórka papudze, odrysowując na kolorowych kartkach swoje dłonie, a następnie wycinając je. Dzieci po wycięciu układają na arkuszu wycięte dłonie tak, by powstała papuga. Po zakończonych zajęciach nauczyciel przykleja wycięte elementy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.