SCENARIUSZ IMPREZY OGÓLNOPRZEDSZKOLNEJ „POWITANIE WIOSNY”
Data: 21.03.2017r.
Uczestnicy: wszystkie dzieci przedszkolne
Opracowanie i prowadzenie: Edyta Lipińska
Obszary z Podstawy Programowej:
- przejawia, na miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu (9.2)
- nazywa oraz wyróżnia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych (12.1)
- odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem (7.2)
Cele:
- kultywowanie tradycji ludowych związanych z pierwszym dniem wiosny
- integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie
- prezentowanie uzdolnień artystycznych dzieci na forum przedszkola
Metody pracy:
- słowna
- praktyczna
- oglądowa
- aktywizujące: ekspresja muzyczna , ekspresja ruchowa, ekspresja plastyczna, m. integracyjna, m. grup zadaniowych, pedagogika zabawy.
Formy pracy:
- grupowa
- zespołowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD z muzyką, kukła Marzanny, duże pudełko, gaik wiosenny, paski zielonej bibuły, listy od Pani Wiosny z zadaniami, prace plastyczne – zwiastuny wiosny wykonane przez dzieci
Przebieg imprezy:
1. Powitanie wszystkich zebranych dzieci przez Panią Dyrektor.
2. Nawiązanie do dzisiejszej uroczystości „Powitanie Wiosny”.
Zebraliśmy się dzisiaj, by wszystkim dzieciom i dorosłym podać najświeższe wiadomości, od dziś 21 marca wiosna u nas zagości. W związku z tym zapraszamy na spotkanie i może ktoś odpowie na pytanie: Czy wiosna jest już u nas? (dzieci odpowiadają tak lub nie)
- Czy wszystko budzi się ze snu?
- Czy wiosna niedługo przyjdzie tu?
- Czy schowamy ciepłe kurteczki?
- Czy wyjmiemy letnie bluzeczki?
- Czy bardzo lubicie wiosnę?
- Czy wiosną wszystko rośnie?
- Czy raz deszczyk, raz słońce świeci?
- Czy czasem śnieg z nieba leci?
- Czy wszędzie robi się zielono?
- Czy wróciły już ptaki zza morza?
3. Odczytanie listu nr 1 od Pani Wiosny ( z zadaniami dla dzieci)
Witajcie drogie Dzieci!
Tak bardzo się cieszę ,że mogłam do Was napisać. Witam Was ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Czeka mnie dużo pracy, by widać mnie było wokoło, dlatego myślę, że mi pomożecie. Przygotowałam dla Was ciekawe zadania, które sprawdzą, co o mnie już wiecie. Życzę miłej zabawy i powodzenia... A kiedy wyjdziecie na spacer, miejcie uszy i oczy otwarte.
Pani Wiosna
Zadania dla dzieci:
I. Jakim ciekawym okrzykiem zaprosicie mnie do siebie? Zaprezentujcie je! (każda grupa prezentuje swój okrzyk)
II. Mam nadzieję, że wiecie, jakie ptaki przylatują wiosną do Polski. Rozwiążcie proszę o nich zagadki.
• Gr. I
Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki,
A po nasze żabki przybył aż z Afryki. (bocian)
• GR. II
Siedzi sobie na buku
Woła kuku, kuku. (kukułka)
• Gr. III
Śpiewa wysoko piosenki do słonka,
Głos ma podobny do drżenia dzwonka. (skowronek)
• Gr. IV
Ten ptaszek, choć taki malutki,
Wielkie na niebie czyni kółka,
A nazywa się... (jaskółka)
• Gr. V
Zimą przy kominie usłyszysz świerszczyka,
Wśród wieczornej szarej ciszy piękny śpiew... (słowika)
III. Chciałabym posłuchać , czy znacie jakąś piosenkę o mnie? (każda grupa wykonuje swoją piosenkę)
IV. Jakie są moje zwiastuny? (odpowiedzi dzieci na podstawie wykonanych na imprezę „Powitanie Wiosny” prac plastycznych)
4. Odczytanie listu nr 2 od Pani Wiosny.
Brawo!
Wiedziałam, że sobie poradzicie i prawidłowo wykonacie wszystkie zadania. Teraz już wiecie, co lubię i wiem, że doskonale mnie znacie, dlatego w nagrodę przesyłam Wam prezent – niespodziankę. Dziękuję również za wykonanie pięknych prac plastycznych z moimi zwiastunami, które jeszcze bardziej zachęciły mnie do odwiedzin w przyrodzie. Życzę Wam wielu wiosennych przygód...
Pani Wiosna!
5. Masażyk „Pierwszy wiosenny spacer” I. Bisto – w parach wg instruktażu słownego.
Przyszła wiosna wczesnym rankiem w swetrze w prążki,
rozsypała złote mlecze jak pieniążki.
Narobiła mnóstwo dziurek w burej chmurze,
i deszcz padał do południa może dłużej.
Napisała list do ptaków by wracały,
zapukała do ślimaków, bo zaspały.
Wygładziła drzew korony, by znów rosły,
i tak skończył się ten pierwszy spacer Wiosny.
6. Prezentacja wiersza Jana Brzechwy pt. „Wiosenne porządki” przez dziecko z gr. III
Wiosna w marcu zbudziła się z rana,
wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana,
lecz zajrzała we wszystkie zakątki:
- Zaczynamy wiosenne porządki.
Skoczył wietrzyk zamaszyście,
poodkurzał mchy i liście.
Z bocznych dróżek, z polnych ścieżek
powymiatał brudny śnieżek.
Krasnoludki wiadra niosą,
myją ziemię ranną rosą.
Chmury, płynąc po błękicie,
urządziły wielkie mycie,
a obłoki miękką szmatką
polerują słońce gładko,
aż się dziwią wszystkie dzieci,
że tak w niebie ładnie świeci.
Bocian w górę poszybował,
tęczę ładnie wymalował,
a żurawie i skowronki
posypały kwieciem łąki,
posypały klomby, grządki
i skończyły się porządki.
7. Zapoznanie i wyjaśnienie zwyczaju pożegnania Zimy Marzanną, wprowadzenie symbolu Wiosny – Gaika.
Czy wiecie w jaki sposób od dawna Polacy żegnali Zimę i witali Wiosnę? Wierzono, że aby Wiosna mogła zagościć na dobre na świecie trzeba pożegnać Zimę. W tym celu topiono Marzannę w rzece. Marzanna to słomiana kukła symbolizująca Zimę, przybrana kolorowymi wstążkami, szmatkami, bibułą. Marzannę przenoszono uroczyście przez wieś lub miasteczko do najbliższej rzeki i tam wrzucało się ją do wody wołając np.:
„Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno!
W wodę Cię wrzucamy, bo wiosnę witamy!”
Kiedy Marzanna zniknęła z oczu płynąc do morza, można było już powitać Wiosnę. Zielony Gaik natomiast to radosny symbol Wiosny, gałązki ozdobione kwiatkami, listkami, kolorowymi bibułkami przypominały o wiośnie.
8. Pakowanie kukły Marzanny do dużego pudełka z napisanym adresem i naklejonym znaczkiem. Symboliczne wysłanie Marzanny do Grenlandii.
9. Zabawa ruchowa do muzyki A. Vivaldiego „Wiosna”.
Dzieci poruszają się przy muzyce naśladując :
- bociany - gr. I
- żabki – gr. II
- jaskółki – gr. III
- kukułki – gr. IV
- biedronki – gr. V
10. Wykonanie wiosennej wystawy na holu przedszkola pt.: „Zwiastuny Wiosny”(prace plastyczne wykonane dzień wcześniej przez poszczególne grupy).
Wiersz Jana Brzechwy pt. „Wiosenne porządki”
Wiosna w marcu zbudziła się z rana,
wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana,
lecz zajrzała we wszystkie zakątki:
- Zaczynamy wiosenne porządki.
Skoczył wietrzyk zamaszyście,
poodkurzał mchy i liście.
Z bocznych dróżek, z polnych ścieżek
powymiatał brudny śnieżek.
Krasnoludki wiadra niosą,
myją ziemię ranną rosą.
Chmury, płynąc po błękicie,
urządziły wielkie mycie,
a obłoki miękką szmatką
polerują słońce gładko,
aż się dziwią wszystkie dzieci,
że tak w niebie ładnie świeci.
Bocian w górę poszybował,
tęczę ładnie wymalował,
a żurawie i skowronki
posypały kwieciem łąki,
posypały klomby, grządki
i skończyły się porządki.