SCENARIUSZ ZAJĘĆ „BEZPIECZNE WAKACJE” – SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW Z POLICJANTEM
Data: 05.06.2017r.
Opracowanie: Edyta Lipińska
Uczestnicy: wszystkie dzieci z poszczególnych grup wiekowych
Obszary z Podstawy Programowej:
- wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić; (6.1)
- orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i w korzystaniu ze środków transportu; (6.2)
- zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unika ich; (6.3)
- próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie; (6.5)
- rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody (np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę); (11.1)
Cele:
- poznanie i utrwalenie podstawowych wiadomości związanych z zasadami bezpieczeństwa
- uświadomienie i przybliżenie dzieciom istniejących zagrożeń z jakimi mogą się spotkać w trakcie wakacji
Metody:
- pogadanka
-obserwacja
-pokaz
- twórcze rozwiązywanie problemów
Forma:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Plansze z numerami alarmowymi, przejściem dla pieszych, tablice: „Pływające zabawki”, „Zabawy nad wodą”, „Zagrożenia w wodzie”, „Jedzenie i śmiecenie”, „Zła pogoda”, „Wodne zwierzęta”, „Oparzenia słoneczne”, muzyka, nagranie piosenki „Uwaga, czerwone światło!”, wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Pies z ulicy Bałamutów”.
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie i powitanie gościa ........ – policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Parczewie oraz podanie celu spotkania.
2. Rozmowa z policjantem na temat zasad postępowania w czasie wakacyjnych zagrożeń w oparciu o plansze tematyczne i tablice:
• „Zabawy nad wodą”
• „Zagrożenia w wodzie”
• „Oparzenia słoneczne”
• „Pływające zabawki”
• „Wodne zwierzęta”
• „Zła pogoda”
• „Jedzenie i śmiecenie”
3. Policjant zaznajamia dzieci z zasadami przejścia przez jezdnię w oparciu o wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Pies z ulicy Bałamutów” oraz z numerami telefonów alarmowych w oparciu o plansze i piosenkę pt. „Numery alarmowe”
4. „Quiz wiedzy o bezpieczeństwie”: na pytanie nauczyciela dzieci odpowiadają przecząco lub twierdząco (TAK – klaskanie, NIE – tupanie).
• Gdy huczą grzmoty i szumi ulewa chronisz się pod wysokie drzewa (NIE)
• Głowa nie jest od parady i służyć ci musi dalej, dbasz więc o nią i osłaniasz kiedy słońce pali (TAK)
• A na plaży, tłum ludzi w słońcu się smaży. Zatem zapamiętaj mały zuchu, olejkiem się nasmaruj i opalaj się w ruchu (TAK)
• W jeziorze miły kolego kąpiesz się bez nadzoru ratownika i opieki dorosłego (NIE)
• Pamiętajcie. Jeżdżąc na rowerze, dobrze jest zakładać kask rowerowy. Chroni on głowę przed urazem w razie upadku. (TAK)
• Powiem wam coś jeszcze. Nie wchodźcie w gęste trawy, bo tam są kleszcze. Z łatwością wbijają się w skórę i w naszym organizmie czynią wielką awanturę. (TAK)
• Będąc na wakacjach pamiętajcie, że bezpiecznie możemy przejść przez jezdnię po pasach gdy zaświeci się czerwone światło dla przechodniów. (NIE)
• Gdy do lasu wkraczasz przyjacielu, musisz pamiętać o rzeczach wielu. Zostawiaj po sobie stosy śmieci! Chyba już wiedzą o tym dzieci. (NIE)
• Nigdy nie odchodź z nieznajomymi. Jeśli obca osoba zaczepia cię na ulicy, oddal się od niej i powiedz o tym rodzicom. (TAK)
• Z dala od jezdni urządzajcie rowerowe zawody. Potem idźcie na truskawkowe lody. (TAK)
5. Zabawa ruchowa „Wakacyjne zabawy”
Wybrane dziecko za pomocą gestów, ruchów naśladuje zabawy – pozostałe odgadują, np. skakanka, pływanie, jazda na rolkach, gra w piłkę itp.
6. „Zagadki dźwiękowe”
Dzieci odgadują dźwięki: szum morza, krzyk, mewy, sztorm, sygnał statku, rower.
7. Podziękowanie policjantowi za przybycie, wręczenie laurki wykonanej przez dzieci.