Scenariusz zajęć otwartych w oddz. V, dzieci 5-letnie
Temat: W krainie baśni i bajeczek
Data: 12.06.2018r.
Opracowanie i prowadzenie: Edyta Lipińska
Obszary z Podstawy Programowej:
- nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi; (III.6)
- odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości; (IV.3)
- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne; (III.9)
Cele:
- utrwalanie znajomości popularnych bajek i baśni dla dzieci
- kształtowanie wyobraźni, spostrzegawczości, skojarzeń, wzbogacanie wrażeń
-ocenianie postępowania bohaterów z wyeksponowaniem pozytywnych i negatywnych cech charakteru – kształtowanie cech osobowościowych dziecka
- dostrzeganie wartości: dobro, prawda, przyjaźń, piękno
Metody:
- słowna
-oglądowa
-czynna
-aktywizujące: integracyjna, opowieści ruchowej, burza mózgów, drama, Sherlock Holmes, zespołów zadaniowych, identyfikacji z postacią bajkową, sytuacyjna (list), ewaluacyjna.
Forma:
- zbiorowa
- indywidualna
-grupowa
Środki dydaktyczne:
Chusta animacyjna, nagranie piosenki „Dzień dobry” i muzyki relaksacyjnej, kuferek z zadaniami dla dzieci, list od złego czarodzieja Kadabry, rekwizyty do zadania nr 1 (łupina orzecha, zapałki, rybka, miód, pantofelek, lusterko, jajko, czerwony kapelusz, pierniki), szarfy w 4 kolorach, tablica interaktywna z zadaniem „Bajkowe puzzle”, ilustracja Śnieżki i Złej Królowej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy piosence „Dzień dobry” Marty Torebko.
2. „Czym możemy wybrać się w podróż do Zaczarowanej Krainy?” – burza mózgów
3. Nauczycielka zabiera dzieci w podróż „latającym dywanem” (chusta animacyjna). Dzieci siedząc na chuście lecą w podróż do Zaczarowanej Krainy. Przy spokojnej muzyce wszyscy zamykają oczy, marzą, po chwili otwierają oczy i rozglądają się sprawdzając gdzie się przeniosły. Dzieci spostrzegają, że znalazły się w Krainie Bajek i Baśni.
4. Nagle nauczycielka udaje, że słyszy jakieś szmery za drzwiami i prosi wybrane dzieci, aby sprawdziły co to. Dzieci przynoszą kuferek i list. Nauczycielka odczytuje list.
Kochane przedszkolaki, witam Was serdecznie!
Jestem bajkową wróżką i przybywam do Was z Krainy Baśni i Bajek. Na krainę spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nas klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Nikt teraz nie wie, w jakiej mieszkał bajce i nie może do niej wrócić. To straszne i smutne, ale jest na to rada. Wy możecie pomóc naszym bohaterom, bo przecież bardzo dobrze znacie wszystkie bajki. Czy chcecie im pomóc i zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy? Jeżeli tak, to musicie wykonać wszystkie zadania złego czarodzieja Kadabry. Przekazuję Wam kuferek, w którym zły czarodziej ukrył zadania. Życzę wam powodzenia.
Bajkowa Wróżka.
5. Zadanie nr 1
„Zaczarowany worek”
W worku ukryte są rekwizyty związane z jakąś bajką lub baśnią. Chętne dziecko wyciąga z worka jedną rzecz i odgaduje, co to jest i z jaką bajką lub baśnią dany przedmiot kojarzy.
• Łupinka orzecha – „Calineczka”
• Zapałki – „Dziewczynka z zapałkami”
• Rybka – „O rybaku i złotej rybce”
• Miód – „Kubuś Puchatek”
• Pantofelek – „Kopciuszek”
• Lusterko – „Królewna Śnieżka”
• Jajko – „Brzydkie Kaczątko”
• Czerwony kapelusz – „Czerwony Kapturek”
• Pierniki – „Jaś i Małgosia”
6. Zadanie nr 2
„Kłopoty z baśniami i bajkami”
Zły czarodziej pozamieniał tytuły bajek. Nauczycielka czyta pozamieniane tytuły, a chętne dzieci podają ich poprawne nazwy.
• „Cudowny Kapturek”
• „Jacek i Tosia”
• „Gapciuszek”
• „Kot w bucie”
• „O rybaku i rudej rybce”
• „Kaczka Działaczka”
• „Słoń Bąbalski”
• „Kocmołuszek”
• „Królowa biegu”
• „Koziołek Fikołek”
7. Zadanie nr 3
„Jaka jest Śnieżka?”, „Jaka jest Zła Królowa?”
Dzieci podzielone są na 4 zespoły. Każdy zespół otrzymuje obrazek Śnieżki i Złej Królowej. Dzieci dobierają odpowiednie obrazki do poszczególnych postaci, określające ich cechy.
8. Zadanie nr 4
„Dobro i zło” – wybór należy do ciebie
Dzieci samodzielnie dokonują wyboru i ustawiają się przy postaci z baśni „Królewna Śnieżka”, która jest im bardziej bliższa. (Śnieżka lub Zła Królowa”)
9. Zadanie nr 5
„Opowieść ruchowa”
Dzieci przedstawiają za pomocą ruchu opowieść nauczycielki:
- Czerwony Kapturek idzie przez las do babci, zrywa kwiaty, goni motylki, podskakuje.
- Jaś i Małgosia błądzą po lesie, aż w końcu zasypiają pod drzewem.
- Marsz krasnoludków do domu po ciężkiej pracy, a tam Śnieżka sprząta domek krasnoludków: zamiata, zmywa naczynia...
10. Zadanie nr 6
„Bajkowe puzzle”
Zadaniem dzieci jest ułożenie „Bajkowych puzzli” na tablicy interaktywnej i odgadnięcie z jakiej bajki lub baśni pochodzą.
11. Myślę, że znakomicie się spisaliście i Czarodziej Kadabra pozwolił już wszystkim bohaterom powrócić do swoich bajek. W krainie zapanował ład i porządek, kończymy naszą przygodę z baśniami i bajkami i wracamy „latającym dywanem” do naszej sali .
12. Ewaluacja zajęć
Dzieci pokazują gestem ciała jak podobały im się zajęcia – każde dziecko pokazuje – i jeśli ma ochotę dodatkowo komentuje.
List do dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 „Pod Krasnalem” w Parczewie, grupa V „Smerfy”.
Kochane przedszkolaki, witam Was serdecznie!
Jestem bajkową wróżką i przybywam do Was z Krainy Baśni i Bajek. Na krainę spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nas klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Nikt teraz nie wie, w jakiej mieszkał bajce i nie może do niej wrócić. To straszne i smutne, ale jest na to rada. Wy możecie pomóc naszym bohaterom, bo przecież bardzo dobrze znacie wszystkie bajki. Czy chcecie im pomóc i zdjąć zaklęcie z bajkowej krainy? Jeżeli tak, to musicie wykonać wszystkie zadania złego czarodzieja Kadabry. Przekazuję Wam kuferek, w którym zły czarodziej ukrył zadania. Życzę wam powodzenia.
Bajkowa Wróżka
ZADANIA DLA DZIECI OD ZŁEGO CZARODZIEJA KADABRY
Zadanie nr 1
„Zaczarowany worek”
W worku ukryte są rekwizyty związane z jakąś bajką lub baśnią. Wyciągnij z worka jedną
rzecz i odgadnij, co to jest i z jakiej bajki lub baśni dany przedmiot pochodzi.
• Łupinka orzecha – „Calineczka”
• Zapałki – „Dziewczynka z zapałkami”
• Rybka – „O rybaku i złotej rybce”
• Miód – „Kubuś Puchatek”
• Pantofelek – „Kopciuszek”
• Lusterko – „Królewna Śnieżka”
• Jajko – „Brzydkie Kaczątko”
• Czerwony kapelusz – „Czerwony Kapturek”
• Pierniki – „Jaś i Małgosia”
Zadanie nr 2
„Kłopoty z baśniami i bajkami”
Pozamieniałem tytuły bajek. Podaj ich poprawne nazwy.
• „Cudowny Kapturek”
• „Jacek i Tosia”
• „Gapciuszek”
• „Kot w bucie”
• „O rybaku i rudej rybce”
• „Kaczka Działaczka”
• „Słoń Bąbalski”
• „Kocmołuszek”
• „Królowa biegu”
• „Koziołek Fikołek”
Zadanie nr 3
„Jaka jest Śnieżka?”, „Jaka jest Zła Królowa?”
Podzielcie się na 4 zespoły: czerwony, zielony, niebieski, żółty. Każdy zespół niech ustawi się przy oddzielnym stoliku.
- Zespół czerwony – stolik nr 1
- Zespół zielony – stolik nr 2
- Zespół niebieski – stolik nr 3
- Zespół żółty – stolik nr 4
Do postaci Śnieżki i Złej Królowej dobierzcie odpowiednie obrazki, ilustrujące ich cechy charakteru, a dowiecie się „Jaka jest Śnieżka?” i „Jaka jest zła Królowa?”
Zadanie nr 4
„Dobro i zło” – wybór należy do ciebie
Oceniliście postępowanie Śnieżki i Złej Królowej i znacie już dobre i złe cechy tych postaci. Zastanówcie się teraz, która postać jest wam bardziej bliższa, bardziej wam się podoba i ustawcie się przy wybranej przez was postaci.
Zadanie nr 5
„Opowieść ruchowa”
Przedstawcie za pomocą ruchu opowieść:
- Czerwony Kapturek idzie przez las do babci, zrywa kwiaty, goni motylki, podskakuje.
- Jaś i Małgosia błądzą po lesie, aż w końcu zasypiają pod drzewem.
- Marsz krasnoludków do domu po ciężkiej pracy, a tam Śnieżka sprząta domek krasnoludków: zamiata, zmywa naczynia...
Zadanie nr 6
„Bajkowe puzzle””
Ostatnim waszym zadaniem jest ułożenie „Bajkowych puzzli” na tablicy interaktywnej i odgadnięcie z jakiej bajki lub baśni pochodzą.