X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39683
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych "Świat kolorów"

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych

Temat: „Świat kolorów”
Data: 18.01.2019r.
Opracowanie: Edyta Lipińska
Uczestnik: 4-letnie dziecko z autyzmem

Cele:
- rozwijanie umiejętności komunikacyjnych za pomocą alternatywnych metod komunikacji
- rozwijanie czynności samoobsługowych
- usprawnianie procesów poznawczych
- rozwijanie sprawności manualnej

Metody:
- słowna
- czynna
- wspomagająca i alternatywna metoda komunikacji - PCS
- zabawy z elementami SI

Forma:
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
Symbole PCS, lalki, ubranka dla lalek w kilku kolorach, kisiel, żelki robaczki, historyjka „Balony”, składniki do wykonania „rosnącej farby”, kostka z kolorami, kostka z emocjami, naklejki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z dzieckiem „Witają się paluszki”.
W czasie powitania nauczyciel nawiązuje prawidłowy kontakt z dzieckiem.

2. Przedstawienie planu zajęć.
Nauczyciel przedstawia dziecku plan zajęć poprzez zaprezentowanie po kolei symboli PCS na specjalnie przygotowanej tablicy i odpinaniu ich w odpowiedniej kolejności po zakończeniu danego zadania.

3. „Laleczki do ubierania”.
Dziecko rzuca kostką, która wskazuje jakiego koloru ubranko ma założyć na laleczkę, zadaniem dziecka jest odpowiednie dopasowanie rzeczy na części ciała laleczki. Podczas zadania powtarzane są kolory ubrań.

4. Zabawa sensoryczna „Łowienie robaczków”.
Nauczyciel przygotowuje trzy miseczki z kisielem w różnych kolorach (zielony, czerwony, żółty), zadaniem dziecka jest wyłowienie robaczków – żelków z każdej miseczki za pomocą rąk.

5. Zabawa muzyczno – ruchowa „Krasnoludki”.
Dziecko wspólnie z nauczycielem próbuje śpiewać piosenkę z jednoczesnym pokazywaniem odpowiednich ruchów.

6. Historyjka obrazkowa „Balony”.
Nauczyciel opowiada dziecku krótką historyjkę o balonach w oparciu o ilustracje. Dziecko dobiera odpowiednie symbole PCS do ilustracji.

7. „Rosnące farby”.
Wykonanie pracy plastycznej „Balony” z samodzielnie stworzonej farby, która po włożeniu do kuchenki mikrofalowej rośnie i tworzy piękną wielobarwną strukturę.

8. Podsumowanie zajęć.
Określenie własnego stanu emocjonalnego po zajęciach poprzez wybranie przez dziecko symbolu PCS.

9. Pożegnanie z dzieckiem „Żegnają się paluszki”.
Pochwalenie dziecka za pracę, nagrodzenie np. naklejką.

Data opracowania:
Nauczyciel rewalidacji:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.